Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπορική δραστηριότητα μηχανικού


lotoxic

Recommended Posts

Καλησπερίζω την κοιονότητα...

 

το ερώτημα μου είναι το εξής :

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός και επιπλέον θέλω να αποκτήσω και εμπορική δραστηριότητα πώλησης οικοδομικών υλικών( χρώματα,μονωτικά,αδρανή υλικά κλπ...). Στην περίπτωση σύστασης μιας μορφής εταιρείας ΟΕ,ΕΕ, ή μονοπρόσωπηςΕΠΕ θα πρέπει να πληρώνω και ΟΑΕΕ εκτώς από ΤΣΜΕΔΕ ;

 

Δηλάδη να καταβάλω 190 ΤΣΜΕΔΕ και 220 ΟΑΕΕ ή θα είμαι υπόχρεος μόνο για το ΟΑΕΕ τον βιβλίων της εμπορικής μου δραστηριότητας δηλ. κάπου 35 ευρώ το μήνα ( και επιπλέον τα 190 του ΤΣΜΕΔΕ) ;

 

ευχαριστώ εκ τωκ προτέρων ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός και επιπλέον θέλω να αποκτήσω και εμπορική δραστηριότητα πώλησης οικοδομικών υλικών( χρώματα,μονωτικά,αδρανή υλικά κλπ...). Στην περίπτωση σύστασης μιας μορφής εταιρείας ΟΕ,ΕΕ, ή μονοπρόσωπηςΕΠΕ θα πρέπει να πληρώνω και ΟΑΕΕ εκτώς από ΤΣΜΕΔΕ ;

 

Δηλάδη να καταβάλω 190 ΤΣΜΕΔΕ και 220 ΟΑΕΕ ή θα είμαι υπόχρεος μόνο για το ΟΑΕΕ τον βιβλίων της εμπορικής μου δραστηριότητας δηλ. κάπου 35 ευρώ το μήνα ( και επιπλέον τα 190 του ΤΣΜΕΔΕ) ;

 

ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικά, ΟΑΕΕ μέχρι στιγμής όχι , αλλά και μάλλον όχι και στο μέλλον δεδομένου ότι ως νέος μηχανικός (ασφάλιση μετά την 01-01-1993) διατηρείτε το δικαίωμα επιλογής του ασφαλιστικού φορέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση-απάντηση...

 

Στην περίπτωση σύστασης ΕΠΕ δύναται πλέον αυτή η εταιρεία να αποκτήσει δραστηριότητα τον τρίτο χρόνο ;

 

Δηλαδή τα 2 πρώτα χρόνια να μην προβεί σε καμμία εμπορική δραστηριότητα (τόσο σε προμήθεια από τους αντιπροσώπους υλικών όσο και σε πώληση στο κοινό) και να αρχίοσει δραστηριότητες τον τρίτο χρόνο ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 2 πρώτα χρόνια να μην προβεί σε καμμία εμπορική δραστηριότητα (τόσο σε προμήθεια από τους αντιπροσώπους υλικών όσο και σε πώληση στο κοινό) και να αρχίοσει δραστηριότητες τον τρίτο χρόνο ;

 

 

Μπορεί , η ενεργοποίηση της ΕΠΕ (και κάθε εταιρείας) αφορά το επιχειρηματικό πλάνο των εταίρων της και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.