Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσδιορισμός ύψους Η κτηρίου για υπολογισμό απόστασης Δ


Recommended Posts

To H το μετραμε απ το φυσικο ή διαμορφωμενο εδαφος σε καθε σημειο του κτιριου..

Η σταθμη του πεζοδρομιου δεν παιζει κανενα ρολο παρα μονο για τις διαμορφωσεις του 1.50μ.

Αυτο ειναι αδιαμφισβητητο.

(...)

Νομίζω ότι ο συνάδελφος με κάλυψε πλήρως και σε δυο γραμμές είπε αυτό που ανέλυσα σε 30 προηγουμένως...

Συνάδελφε geom δεν αναίρεσα τίποτα σε όσα είπα. Το παράδειγμα με μεγάλη κλίση ήταν για να γίνει πιο σαφές αυτό που ήθελα να πώ. Το Hmax, και κατ΄επέκταση το Δ, είναι αυτό που είναι, είτε σε "επίπεδα" οικόπεδα είτε σε ιδιαίτερα επικλινή. Η λογική είναι ίδια ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Σε καλυψα μεν, αλλα λανθασμενα δε....:)

Το 1.50μ στις διαμορφωσεις εξαρταται και αυτο απο το φυσικο εδαφος και οχι απ το πεζοδρομιο.

Λαθος εκ παραδρομης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλώς θεώρησα ότι από το πεζοδρόμιο που ανέφερε πριν ο geom ότι έχει το +0,00, ξεκινά και το Φ.Ε. για το οικόπεδο, οπότε και οι όποιες διαμορφώσεις +/- 1,50 αρχίζουν από κει.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν είναι τόσο απλό, όσο και αν φαίνεται...

μέσα στην πόλη κατ'αρχήν δεν υπάρχει φυσικό έδαφος συνήθως άρα σε μεσαία οικόπεδα μιλάμε για στάθμη πεζοδρομίου (άλλος μπελάς)

 

αν σηκώσω διαμορφώσεις +ή -1.50 μέτρα δε σημαίνει ότι δικαιούμαι να μετράω το ύψος μου από τις διαμορφώσεις μου, συνεχίζω να μετράω από το 0.

αλλά αυτό είναι κάποιες φορές άδικο όταν μετράω το Δ από το 0 και τελικά το Η στον ακάλυπτο είναι μικρότερο επειδή έχω ήπιες κλίσεις και αναγκαστικές διαμορφώσεις εδάφους

Link to comment
Share on other sites

Geom, για ακόμα μία φορά διαφωνώ σε όλα όσα έγραψες μαζί σου... :sad:

Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, διαφωνώ χωρίς καμία πρόθεση προσβολής της γνώμης σου συνάδελφε, την οποία ειλικρινά σέβομαι απόλυτα. Το "φυσικό διαμορφωμένο έδαφος" δεν εννοώ το έδαφος που συναντούμε π.χ. σε οικόπεδα με φυσικά στοιχεια (λουλούδια, πρασινάδα, κτλ) στην εξοχή, εννοω το έδαφος στην κατάσταση που το βρίσκω κατά τη αποτύπωση του οικοπέδου, πριν γίνει η οποιαδήποτε παρέμβαση-διαμόρφωση του χώρου.

Και εάν έχουμε στην πρόταση διαμορφώσεις +/-1,50 τότε δημιουργούμε το τελικώς διαμορφωμένο έδαφος, οπότε και το Hmax το μετρώ από εκεί. Τώρα το εάν είναι δίκαιο ή σωστό, ή αν τίθεται καν τέτοιο θέμα αυτό δεν το ξέρω.

salpigoal, θεωρω ότι η στέγη μετρά επιπλέον του ύψους του κτιρίου, και είναι ανεξάρτητο με το αν ενσωματώνεται στο ύψος του τελευταίου ορόφου. (έκανα επεξεργασία και γράφαμε ταυτόχρονα)

Link to comment
Share on other sites

η διαφωνία είναι καλό πράγμα!

σε αστικά οικόπεδα και ειδικά μετά από κατεδάφιση μόνη αποδεκτή στάθμη είναι το πεζοδρόμιο και αυτό κοιτά η πολεοδομία, αδιάφορο το φυσικό έδαφος. άμα ήταν έτσι θα ανεβάζαν όλοι τις διαμορφώσεις στο μέγιστο και θα μετράγανε από εκεί το ύψος τους... αλλά δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία, και τα ΦΕΚ που ορίζουν την αφετηρία μέτρησης υψών που συχνά διαφέρουν ανά περιοχή.

ξανά, δε μιλάω για οικόπεδα με τρελές κλίσεις και βαθμιδωτά ή στρεβλά ιδεατά, αλλά μιλάω για νορμάλ περιπτώσεις,...

 

στην αρχή ήμουν και εγώ χαρούμενος ότι ανεβάζω το έδαφος και μετράω από εκεί σα να ήταν το 0... λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.