Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εισφορές ωρομισθίων σε ΤΕΙ


nik kats

Recommended Posts

Εμένα το ΤΕΙ μου κάνει κρατήσεις και εργοδότη και εργαζομένου ανεξαρτήτως ποσού, αφού ο νόμος 3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις» εφαρμόζεται από 1/8/2011. Ειδικότερα, στο άρθρο 61 του ανωτέρω νόμου περιλαμβάνονται ρυθμίσεις που αφορούν στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του ΕΤΑΑ.

Μάλιστα λέει ότι οι αποδοχές των εμμίσθων ασφαλισμένων δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, όπως αυτή διαμορφώνεται κάθε φορά. Για το 2011 το ποσό της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας διαμορφώνεται στα € 693,35. Σε περίπτωση που οι μηνιαίες αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν, τόσο από την εισφορά ασφαλισμένου όσο και από την εργοδοτική εισφορά, καλύπτονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο εντός του πρώτου τριμήνου του επομένου έτους.

 

Πήγα στα κεντρικά και ρώτησα και είπαν περιμένετε πρώτα να γίνει η μηχανογράφιση και θα σας ειδοποιήσουμε. Ναι αλλά εγώ έχω πληρώσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας όλο το Β' εξάμηνο του 2011, οπότε πρέπει να πάρω πίσω χρήματα. Τί γίνεται???

 

Mallias, τελικα μηπως σου ηρθε το χαρτι με τις εισφορες 2012Α αλλαγμενο επειδη πληρωσες εσυ τις εισφορες ενω επρεπε το ΤΕΙ?

Εμενα παντως και το 2011Β και το 2012Α ειναι το ιδιο. Και μου εγιναν και κρατησεις απο το ΤΕΙ...

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.Επειδή παίζει να προσληφθώ σαν ωρομίσθιος σε τει (εργαστηριακός συνεργάτης),πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν πληρώνεσαι με μπλοκάκι. Χρειάζετε να έχεις λογαριασμό στην Αγροτική για να σου βάζουν την αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θα σας πω τι ίσχυε σε εμάς παλαιότερα. Ο ωρομίσθιος εργαστηριακός συνεργάτης έπαιρνε 13 ευρώ μικτά την ώρα. Από αυτά τα 13 ευρώ, το 1.5 ευρώ πήγαινε στο ΙΚΑ και έτσι ο εργαζόμενος έπαιρνε στο χέρι καθαρά 11.5 ευρώ την ώρα. Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώναμε μόνοι μας. Αυτό γινόταν αρκετά χρόνια. Τώρα που ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ μου ζήτησαν να τους πάω ένα έντυπο με τις ώρες που δούλεψα στο ΤΕΙ που να φαίνεται ότι έπαιρνα κάτω από 600 ευρώ το μήνα. Αν φαίνεται αυτό λέει δεν έχω πρόβλημα, αλλά για κάποιους που έπαιρναν πάνω από 600 ευρώ λέει ότι υπάρχει άλλη διαδικασία. Ακόμα δεν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ με το συγκεκριμένο έντυπο αλλά θα πάω προσεχώς μέσα στις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θα σας πω τι ίσχυε σε εμάς παλαιότερα. Ο ωρομίσθιος εργαστηριακός συνεργάτης έπαιρνε 13 ευρώ μικτά την ώρα. Από αυτά τα 13 ευρώ, το 1.5 ευρώ πήγαινε στο ΙΚΑ και έτσι ο εργαζόμενος έπαιρνε στο χέρι καθαρά 11.5 ευρώ την ώρα. Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώναμε μόνοι μας. Αυτό γινόταν αρκετά χρόνια. Τώρα που ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ μου ζήτησαν να τους πάω ένα έντυπο με τις ώρες που δούλεψα στο ΤΕΙ που να φαίνεται ότι έπαιρνα κάτω από 600 ευρώ το μήνα. Αν φαίνεται αυτό λέει δεν έχω πρόβλημα, αλλά για κάποιους που έπαιρναν πάνω από 600 ευρώ λέει ότι υπάρχει άλλη διαδικασία. Ακόμα δεν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ με το συγκεκριμένο έντυπο αλλά θα πάω προσεχώς μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Θεωρω οτι δεν ηταν ενημερωμενοι οι υπαλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ. Ρωτα τους για την αλλαγη στο νομο (Κουτρουμανης) να δουμε τι θα σου απαντησουν. Κι εμεις ειμαστε για κατω απο 600, οποτε αν εχεις κανενα νεο παρακαλω ενημερωσε μας.

Πρωτη χρονια (το 2012) φετος με "ενοχλησαν" απο το λογιστηριο του ΤΕΙ να τους πω σε ποια βαθμιδα ειμαι ΤΣΜΕΔΕ, γιατι μου ειπανε οτι καποιες εισφορες θα πληρωνονται απο εκει. Τωρα πώς ακριβως θα τις παρουμε πισω ή θα αφαιρεθουν μελλοντικα δεν ξερω. Εμενα παντως μου ηρθαν οι ιδιες εισφορες...

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο eng11, αυτά ίσχυαν παλιά. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα.

Πάντως εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα ειδοποιητήριο για το 2012Α πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον με άλλαξαν από μόνοι τους από ελεύθερο επαγγελματία σε μισθωτό αφού πήραν τις κρατήσεις από το ΤΕΙ. Λέω να πάω από κει σε καμμια-δυο βδομάδες να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.