Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΧΟΠ


Recommended Posts

Για να καταλαβω, αν θελεις και ως "παθων" που εισαι μπορεις να με διαφωτισεις σε κατι. Αν εγω περασω ΣΧΟΠ, θα εχω καποιο προβλημα και αν ναι ποιο? Επισης ,αλλη ερωτηση, μπορει να με μπλοκαρει το ΣΧΟΠ οτι ειναι αντισυνταγματικο? Δηλαδη δεν ξαναγινεται στην Ελλαδα παραχωρηση σε κοινη χρηση σε οικισμους?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό σου λέω. Το πράμα δεν είναι τίποτα άλλο από την γνωστή κόντρα μεταχύ ΥΠΕΧΩΔΕ - ΣτΕ. Σε προτρέπω να διαβάσεις το σχόλιο του καθηγητή Παπαδημητρίου. Από την μία το ΣτΕ αποφάσισε πως μετά 23 χρόνια εφαρμογής του άρθρου 6 του Π.Δ.24.4-3.5.1985 είναι αντισυνταγματικό(!!!), διότι παραβιάζει το άρθρο 24 του Συντάγματος(!!!!!!!!!). Έτσι λοιπόν το κηρήσσει ανίσχυρο. Ουσιαστικά λοιπόν από τις 17/06/2008 οι παραχωρήσεις σε κοινή χρήση είναι παράνομες.

Το ΥΠΕΧΩΔΕ προς το παρόν δεν κάνει τίποτα(???). Η όλη κατάσταση βρίσκεται σε κενό νόμου

Δες τη δική μου δημοσίευση (ΣτΕ 1828/2008 τυφλά οικόπεδα) για να κατευάσεις την απόφαση ή κατάβασέ την από Νόμος & Φύση.

Η άποψή μου είναι να περιμένεις να δεις που θα κατασταλάξει το πράμα

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας σε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες! Και τωρα στη συνεχεια του θεματος: Ακομα δεν καταλαβα αν μου περασει απο ΣΧΟΠ η ολη ιστορια, που μπορει να κολλησει. Θα κολλησει στην εκδοση αδειας, η θα κολλησει ενδεχομενως στην κατασκευη? Δηλαδη ΑΝ περασει απο ΣΧΟΠ(ταπεινη μου αποψη οτι θα περασει) απο εκει και περα παιζω με τις πιθανοτητες του να εχω κακο γειτονα? Αυτο λες, για να καταλαβω δηλαδη γιατι δεν εχω καταλαβει αν περασει απο ΣΧΟΠ που μπορει να την πατησω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λοιπόν πως έχει ακριβώς το πράμα!

1) Το ΣΧΟΠ θα σου το εγκρίνει, γιατί νομικά μπορεί να υποστηρίξει πως δεν υπάρχει εγκύκλιος που να το απαγορεύει.

* Αυτό όμως όπως σου εξήγησα είναι παράνομο, απλά το υπουργείο κάνει την πάπια προς το παρόν(!!!?)

2) Ο κακός γείτονας είναι μία άλλη υπόθεση, αλλά θα μπορούσε να προέλθει και από αλλού.

3) Η πράξη του ΣΧΟΠ (θετική) παρότι νομότυπη είναι παράνομη, γιατί όπως σου εξήγησα το άρθρο 6 καταργήθηκε στις 17/06/08

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΤΥΦΛΩΝ ΟΙΚΠΕΔΩΝ ....ΣΥΝΕΧΕΙΑ

 

Αγαπητοι φιλοι και ομοιοπαθεις γεια σας .

Με αυτην τη πρωτοφανη αποφαση 1828/2008 του ΣτΕ θιγονται οι

κατοικοι 2000 περιπου οικισμων σε ολη την Ελλαδα και αναρωτιεμαι τι εγκλημα διεπραξαν οι δισμοιροι ,οταν εφαρμοσαν τον υφισταμενο νομο και προεδρικα διαταγματα, ακολουθωντας νομιμες διδικασιες βασει νομων, υπευθηνων τοπογραφων , συμβολαιογραφων, πολεοδομΙας ,ΣΧΟΠ και ΥΠΕΧΩΔΕ.

Γιατι το ΥΠΕΧΩΔΕ κωφευει και δεν αντιδρα ωστε να υποστηριξει και

να προστατεψει τους πολιτες αυτης της χωρας αλλα και τους αλλοδαπους (εδω θα πεσει πολυ ....γελιο!! )χωρων μελων της ενωμενης

ευρωπης που ενηργησαν νομιμα και πληρωσαν φορους.

Το υπεχωδε ΩΦΕΛΕΙ και ΠΡΕΠΕΙ μεχρι την ημερομηνια εκδοσης αναλογου και πανω απο ολα δικαιας αποφασης ,να αποδεχθει τα πεπρα-γμενα ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ νομων ως καλως γενομενα,αλλα και να δωσει ενα ευλογο χρονικο διαστημα προς εκπληρωση οσων ευρισκονται σε εξεληξη διαδικασιας κατατμησης .αυτα γινονται σε κρατη

που σεβονται τους πολιτες τους .

Εμαστε χιλιαδες πολιτες σε μεγαλη αναμονη προσμενοντας λυσεις και οχι ¨Ποντιοπιλατισμους¨ και υπεκφυγες

Ο απλος ο κοσμος στους οικισμους ακομη δεν γνωριζει τα της εν λογω αποφασης , οταν ομως μαθει τι τον περιμενει τοτε το '' τσουναμι '' θα ειναι ενα τιποτα .

Καταθετω και μια ιδεα για ενα πανελληνιο συλλογο οσων πλητωνται

απο την 1828/2008 και κατ ευθειαν για το ευρωπαικο δικαστηρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Είναι ο μόνος τρόπος για να πάρουν είδηση και να σταματήσουν να παίζουν με τις περιουσίες και κυρίως με τη νοημοσύνη του κόσμου.

Εγώ ήδη ετοιμάζω τη δική μου προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Aνθρωπίνων Δικαιωμάτων (Στρασβούργο).

Aφορά καταρχήν τη Προσβολή της περιουσίας άρθρο 1, πρωτόκολλο 1 (της Xάρτας των Δικαιωμάτων του Aνθρώπου) και ακολουθούν και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

ΤΥΦΛΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΟΙΚΙΣΜΩΝ

 

Ακριβως !!!!!!!

Μηπως , λεω μηπως , πρεπει να γινει η προσφυγη στα ευρωπαικα δικαστηρια πιο οργανωμενα , ομαδικα και με μεγαλη νομικη υποστηριξη , ζητωντας δε και αποζημιωσεις, καθως να γινει και αμεση ενημερωση με

ηλεκτρονικο

ταχυδρομειο ολων των προεδρων οικισμων με εγκεκριμενο πολεοδομικο

σχεδιο σε ολη τη Ελλαδα , για να αρχισει αφορητη πιεση σ΄ολους τους βουλευτες ολων των κοματων και αυτη τη φορα δεν θελωμε μισολογα,

η μαζι μας , η απεναντι μας,

Link to comment
Share on other sites

Η προσφυγή πρέπει να γίνει μέσα σε 6 μήνες από την τελεσίδικη απόφαση των εθνικών δικαστηρίων (ΣτΕ 1828/2008). Έχει περάσει ήδη ένας μήνας, όποιος ενδιαφέρεται για ομαδική προσφυγή (ουσιαστικά δηλαδή όλοι οι ιδιοκτήτες τυφλών οικοπέδων σε οικισμούς <2000 κατοίκων) μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected]

Επίσης πρέπει να γίνει κατανοητό από τον κόσμο πως η όποια παραχώρηση σε κοινή χρήση (με ΣΧΟΠ ή χωρίς) γίνει μετά την απόφαση 1828/2008 είναι άκυρη!!!

Το άρθρο 6 του Π.Δ. που προέβλεπε τις παραχωρήσεις σε κοινή χρήση έχει ακυρωθεί από την απόφαση ΣτΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.