Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική σκάλα από ακάλυπτο προς υπόγειο


Recommended Posts

Υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις ή περιορισμοί για υπαίθρια σκάλα που οδηγεί από το 0 προς υπόγειο (χρήση υπογείου); πλάτος πλατύσκαλου και μέγιστο πλάτος πόρτας υπογείου, πλάτος σκάλας, δυνατότητα στέγασης της, θεωρώντας ότι μπορεί να είναι στο Δ ή στην πρασιά και να μη μετρήσει πουθενά;; Επίσης για γκαραζόπορτες με ράμπα υπογείου ισχύει ότι το μέγιστο πλάτος ράμπας κ γκαραζόπορτας είναι το μισό του προσώπου του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

100 διαφορετικά πράγματα ρωτάς αγαπητέ...

 

1. Για τη σκάλα προς το υπόγειο, ισχύει η κοινή λογική... Οπως δεν μπορείς να κάνεις μια πόρτα 30 εκ. έτσι δεν μπορείς να κάνεις και τη σκάλα... Τα 80 εκ. καθαρό, είναι αρκετό... κάνεις κι ένα μικρό πλατύσκαλο εκεί που καταλήγει, όχι να ανοίγεις τη πόρτα και αμέσως να ανεβαίνεις σκαλοπάτι!

2. Για στέγαση δεν γίνεται... Η σκάλα μπορεί να είναι όπου θέλει, θεωρείται διαμόρφωση του εδάφους.

3. Το θέμα του πάρκινγκ :ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 111 ΦΕΚ Α'76/5.3.2004

Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η πρόσβαση σ'αυτόν

πρέπει να επιτυγχάνεται με είσοδο-έξοδο πλάτους τουλάχιστον 2,25 μ.

Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων-εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του

οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως

δύναται να φθάνει τα 6μ. εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν.

Κατ'εξαίρεση και ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και

Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΠΑΕ), το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν

τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς

λόγους."

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι θα πρέπει να προμηθευτείς το ΦΕΚ και να το διαβάσεις... Οπως επίσης και το ότι το παραπάνω κείμενο αφορά περισσότερο κτίρια πολυκατοικιών, πυλωτές κλπ... όχι μια απλή ράμπα προς ο υπόγειο...

Link to comment
Share on other sites

ίσως δε διατύπωσα το προφανές, δεν έχω απορίες για το πώς σχεδιάζω μια σκάλα κ πόρτα, αλλά αν ο ΓΟΚ ή ο κτιριοδομικός λέει κάτι που μου διαφεύγει για το θέμα που διατυπώνω.

 

κατά τα άλλα, κοινή λογική και ΓΟΚ είναι συχνά αντίστροφα θέματα...

πάντως για την υπαίθρια σκάλα προς υπόγειο δε φαίνεται να υπάρχουν σαφείς προδιαγραφές πέρα από το ότι δεν επιτρέπεται να τη στεγάσεις...

 

για τις ράμπες γκαράζ

αν έχω για παράδειγμα στο παράλληλα στο πρόσωπο οικοπέδου 17 μέτρων, πίσω από την πρασιά, 3 θέσεις στάθμευσης σε ημιυπόγειο χώρο (στο -1.50), τη μία δίπλα στην άλλη, δικαιούμαι να έχω ράμπα από το δρόμο για την κάθε μία θέση και να κάνω για διευκόλυνση κατασκευής μια ενιαία ράμπα για το συνολικό πλάτος;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα... Βέβαια ράμπα περίπου 7,5-8.0 μέτρων που μου λές είναι λίγο ασυνήθιστη και δεν μπορώ να σκεφτώ και αισθητικά πως θα είναι...βέβαια το έκανες αυτομάτως ισόγειο και νόμιμα αν μπορείς να το περάσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.