Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστική λεπτομέρεια μεταλλικού κτηρίου


TITIKA

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..

Ψάχνω για τη διπλωματική που κάνω μια λεπτομέρεια κατασκευαστική για ένα μεταλλικό κτίριο που τοποθετώ ανάμεσα σε δύο κτίρια από μπετόν.

Το κτίριο είναι διώροφο με ενδιάμεση πλάκα (μπετόν ?) αλλά όχι σε όλη την επιφάνεια (δημιουργία παταριού).

Το μεταλλικό κτιριο αποτελείται στους δύο ορόφους από γυαλί σε όλες τις κατακόρυφες επιφάνειες ενώ στις απολήξεις των κλιμκοστασίων επάνω θα τοποθετηθούν πάνελ.

Η καθηγήτρια (!) μου ζήτησε να βρω μια λεπτομέρεια και να την δείξω στην 1:100 κλίμακα(!) που θα παρουσιάσω τη σύνθεση. Γεγονός που κρίνω λίγο λάθος αφού η κλίμακα αυτή δεν ενδείκνειται για λεπτομέρεις.

παρόλα αυτά αν υπάρχει κάποιο αρχείο σχεδιαστικό κάποιων ενώσεων κατακόρυφων - οριζόντιων και των ενδιάμεσων στοιχείων πλήρωσης θα με βοηθούσε πολύ.

Ακόμη και σε paper έστω να δείξω κάτι και μετά να το σχεδιάσω μόνη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις λεπτομέρειες ενώσεων μεταλλικών στοιχείων; Π.Χ. σύνδεση δοκού με μεταλλικό υποστύλωμα ή με μπετόν; και ολική αποκατάσταση δοκού;

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

θέλει λεπτομέρειες μεταλλικών στοιχείων σύνδεσης όπως ακριβώς το λες, και το πως ενώνονται με τα γυαλιά και τα πάνελ

όσο για το 1:100 είναι η κλίμακα παρουσίασης όλων των σχεδίων απο κει και πέρα τη λεπτομέρεια τη θέλει ή για να τη δει απλά ή για να την δείξω ίσως - και μάλλον μόνο έτσι - σε κλίμακα πχ 1:20 - 1:10 ανάλογα με το επίπεδο λεπτομέρειας.

το θέμα είναι ότι στην ουσία πρέπει να αναλύσω αυτή τη σύνδεση απλά για να δει ότι κάτι έψαξα περισσότερο γιατί θεωρεί το θέμα μου μικρό

ελπίζω να σας κατατόπισα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.