Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eliwell IC 902 Ρυθμίσεις


mike882

Recommended Posts

μπορει κανεις να μου γραψει αναλυτικα τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο μενου του eliwell 902...

θελω να ενεργοποιείται στους 55 'C και να δουλευει ενα μοτερ μεχρι 85'C ενω οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο 55 'C να σταματα η λειτουργια του..

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά ευχαριστώ…

Το επιθυμητό εύρος θερμοκρασίας που θέλω είναι 55 με 85 ‘C έβαλα

set = 85 dif = 30 και έτσι έχω επιθυμητή θερμοκρασία αλλά το μοτέρ ενεργοποιείτε όταν η θερμοκρασία πάει να πέσει κάτω από 55 ‘C και σταματά πάλι όταν πάει 85 ‘C στην συνεχεία μέχρι να πέσει η θερμοκρασία πάλι στους 55 ‘C δεν λειτουργεί το μοτέρ, εγώ θέλω όσο η θερμοκρασία είναι ανάμεσα στα όρια να λειτουργεί πάντα το μοτέρ ..

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το εχεις βαλει αναποδα στη συνδεσμολογια σου. με το πολυμετρο σου ελεγξε ποτε σου δινει ταση στην επαφη που θελεις . εχει νομιζω 12,13 ειναι μεταγωγικη επαφη. Στο ευρος 55-85 δες που σου βγαζει ταση και εκει 8α συνδεσεις . Προφανως εχεις συνδεσει στο NC και οχι στο ΝΟ. Πιστευω οτι με το πολυμετρο θα το βρεις ευκολα .

Link to comment
Share on other sites

ο ελεγκτής που έχεις λειτουργεί ως απλός θερμοστάτης και δεν έχει την λειτουργία που θες. Χρειάζεσαι ενα ελεγκτή που μπορεί να λειτουργεί μεταξύ δυο ορίων ή ενα θερμοστάτη δυο εξόδων με επικαλυπτόμενη λειτουργία ψύξης-θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

το ic902 λειτουργεί ως κλασσικός θερμοστάτης με υστέρηση. Σε λειτουργία θέρμανσης ενεργοποιείται μέχρι η θερμοκρασία φτάσει το sp, απενεργοποιείται μέχρι η θερμοκρασία φτάσει στο sp-diff, όπου και επενεργοποιείται. Στην ψύξη ισχύει το ίδιο για sp+diff. O mike882 θέλει να λειτουργεί διαρκώς μεταξύ δυο θερμοκρασιών άσχετα αν έχει επιτευχθεί στο παρελθόν η ζητούμενη θερμοκρασία δηλαδή χωρίς υστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει κολλησει το κεφαλι μου .. αφου ειναι μεταγωγικη επαφη αν χρησιμοποιησει την υστερηση αναποδα συνδεσμολογικα δε θα του κανει τη δουλεια ? αντι να κοβει την ταση για 30 βαθμους λογω αλλαγης θεσης.. να συνδεσει στην επαφη που δινει μεχρι το περας της υστερησης.

Δεν ανοιγει την επαφη στο dif απλα αλλαζει θεση απο 1-2 σε 1-3.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ενεργοποιείται στους 55 'C και να δουλευει ενα μοτερ μεχρι 85'C ενω οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο 55 'C να σταματα η λειτουργια του..

 

Περαν του οτι τις απαιτησεις δεν τις περιγραφεις με σαφηνεια και ακριβεια, μηπως ζητας πολλα απο εναν θερμοστατη ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει κολλησει το κεφαλι μου .. αφου ειναι μεταγωγικη επαφη αν χρησιμοποιησει την υστερηση αναποδα συνδεσμολογικα δε θα του κανει τη δουλεια ? αντι να κοβει την ταση για 30 βαθμους λογω αλλαγης θεσης.. να συνδεσει στην επαφη που δινει μεχρι το περας της υστερησης.

Δεν ανοιγει την επαφη στο dif απλα αλλαζει θεση απο 1-2 σε 1-3.

 

αν κατά την διάρκεια της υστέρησης συνδέσεις την κλειστή επαφή φυσικά και θα δίνει εντολή αλλά αν φτάσει στο χαμηλό όριο και ο θερμοστάτης δώσει ξανά εντολή αυτή θα χαθεί αφού η κλειστή επαφή θα ανοίξει. Οπότε θα πρέπει κάθε φορά που φτάνει η θερμοκρασία σε κάποιο όριο να αλλάζεις την σύνδεση απο NC σε ΝΟ. Αυτό όμως ονομάζεται χειροκίνητος και οχι αυτόματος έλεγχος, μπορείς να το κάνεις και με ένα θερμόμετρο και ένα διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.