Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου


iMi

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

για να είμαι ειλικρινής διάβασα τα περισσότερα posts αλλά δεν είμαι ειδικός και δεν μπόρεσα να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Έχω (η σύζυγός μου) ένα "γήπεδο" χαραγμένο πριν τον πόλεμο εμβαδού 1480 τμ. Ψάχνω να μάθω αν χτίζεται. Μελετώντας τη νομοθεσία κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν ο δρόμος που περνάει από μπροστά του πληρεί τις προϋποθέσεις του να είναι κοινοτικός ή κάτι τέτοιο τότε μπορώ να χτίσω. Είναι όμως; Πως μπορώ να το μάθω;

Για την περίπτωση που κάποιος έχει γνώμη για την περιοχή μου σας επισυνάπτω το χάρτη.

 

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=210870898411376504781.00049f75920c99a2aa837&ll=41.147888,24.926637&spn=0.005114,0.013937&t=h&z=17

 

Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια κατεύθυνση για να ψάξω θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί μόνο το εμβαδόν πρέπει να έχεις και συγκεκριμένο ελάχιστο βάθος και πρόσωπο. Μπορείς να αποτανθείς αρχικά στην Τεχνική Υπηρεσία του οικείου Δήμου για να διαπιστώσεις αν ο δρόμος, που έχει πρόσωπο το γήπεδο, είναι αναγνωρισμένος Δημοτικός / Κοινοτικός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή, είναι αυτό που θα κάνω αμέσως μετά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι βλέποντας και άλλους εκεί γύρω να έχουν χτίσει χωρίς να είμαι βέβαιος για τη νομιμότητα βέβαια, προβληματίζομαι μήπως για την έκδοση οικοδομικής άδειας ακολουθούνται πλάγιοι τρόποι και κατά συνέπεια η τεχνική υπηρεσία μου κοπανίσει ένα "ΟΧΙ" αποτρέποντάς με σε κάθε παραπάνω έρευνα. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα πρώτα εδώ. Κάποιος φίλος μου είπε να πάω σε έναν καλό μηχανικό που να ξέρει τις "τρύπες"...

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός Μηχανικός δεν ξέρει τις "τρύπες", ξέρει τη Νομοθεσία και τις Υπηρεσίες που πρέπει να αποτανθεί για την έρευνα ζητώντας μάλιστα έγγραφη απάντηση στο αίτημά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.