Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: "Περίφραξη" Φρεατίου παλιού ασανσέρ


dal_kos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Στην πολυκατοικία που μένω, εποχής 60, έχουμε ασανσέρ το οποίο βρίσκεται στο κέντρο, με τη σκάλα να ανεβαίνει γύρω-γύρω του. Για να διαχωριστεί το "φρεάτιο" του ασανσερ από τη σκάλα, έχει χρησιμοποιηθεί μεταλλικό πλέγμα. Ένας ιδιοκτήτης πρότεινε στη θέση του μεταλικού πλέγματος να τοποθετηθούν γυψοσανίδες, ή φύλλα λαμαρίνας (χωρίς την αφαίρεσή του πλέγματος) για αισθητικούς και υγειονομικούς λόγους (να μην πέφτουν σκουπίδια στο φρεάτιο)

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν επιτρέπεται να κλείσει τελείως το φρεάτιο του ασανσέρ, ή πρέπει απαραιτήτως να παραμείνει ως έχει, δηλαδή με πλέγμα γύρω γύρω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

 

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κλειστεί χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα.

Να αφεθεί ένα μικρό άνοιγμα αερισμού στον τελευταίο όροφο (ενδεικτικά 30χ30 cm).

Link to comment
Share on other sites

1. Θες άδεια κανονικά

2. Πρόσεξε τα μέτρα ασφαλείας

 

Μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

 

1. Άδεια από που παίρνω? Από το συντηρητή, από τη πολεοδομία? Για τι αιτιολογία?

2. Δηλαδή..?

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

χμ, δεν ξέρω απο άδειες μικρής κλίμακας. Αλλά δεν ξέρω αν προβλέπουν αυτή την διαδικασία, μάθε και αν έχεις την σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών που σημαίνει ότι κανείς δεν σου κάνει καταγγελία δεν έχεις πρόβλημα.

2. Πρόσεξε μη πέσει κανείς μέσα και σκοτωθεί και μην πάθει ηλεκτροπληξία. Και....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.