Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταμέτρηση τ.μ. κήπου αποκλειστικής χρήσης


Dimge

Recommended Posts

Χαιρετε!

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος σχετικα με το παρακατω θεμα:

 

Με συμβολαιο (αλλα και στη συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας) μου αποδιδονται 19 τετραγωνικα αποκλειστικης χρησης κηπου συνολικου εμβαδου γυρω στα 22τμ (δικος μου υπολογισμος). Ο κατασκευαστης κατοπιν διαφωνιας με τους υπολοιπους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας (3 διαμερισματων) θελει να ερθει να οριοθετησει το ''κοινοχρηστο'' κομματι. Πως θα εξασφαλισω οτι θα γινει σωστη καταμετρηση των τμ που μου αναλογουν (αφου φερεται ''κολλητος'' με εναν απο τους ιδιοκτητες) και τι δικαιωματα εχω στον αποκλειστικης χρησης κηπο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερω

Link to comment
Share on other sites

Θα αναθέσετε σε ένα Τοπογράφο Μηχανικό να σας οριοθετήσει το χώρο σύμφωνα με τα οριζόμενα στη Πράξη Σύστασης Οριζοντίων Ιδιοκτησιών και το συνημμένο σε αυτή σχεδιάγραμμα.

Ο κήπος είναι κήπος, διαφορετικά θα ορίζεται η χρήση του στη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την συντομη απαντηση.

Σχετικα με την καταμετρηση θα ηθελα να ξερω (οντας μη μηχανικος) αν στα τετραγωνικα του κηπου υπολογιζονται και οι μαντρες, ή οι αποκλισεις των επιχρισματων. Δηλαδη δεν θα θελα να βρεθω εξ'απροοπτου και να μετρησει κατι που θα μειωσει τα δικα μου τμ στον κηπο (υπενθυμιζω οτι τα τμ του κοινοχρηστου δεν οριζονται πουθενα. Στο διαγραμμα κατοψης εμφανιζονται οι περιοχες μου και ο ασαφης αυτος χωρος.

 

Τελος για τα δικαιωματα ενοοω αν μπορω να περιφραξω με οχι μονιμη εγκαταση (πχ ρολερ) το κομματι που μου αναλογει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από τα συνημμένα Διαγράμματα στη Σύσταση θα διαπιστώσει ο Τοπ. Μηχ/κός που θα αναθέσετε τη συγκεκριμένη εργασία τι ακριβώς συμβαίνει και θα σας ενημερώσει.

Δεν επιτρέπεται η μόνιμη περίφραξη, παρά μόνο με φυτά, τέτοιων τμημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.