Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε


Recommended Posts

Καλημέρα σας,η παρακράτηση 3% επί της αμοιβής που κατατίθεται στην τράπεζα,μπαίνει σαν έξοδο στα βιβλία??Δίνει βεβαίωση το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε για τους ελεύθερους επαγγελματίες??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Τσμεδε δε δίνει καμία βεβαίωση για την κράτηση, όυτε το ΕΜΠ.

Εμείς ή ο λογιστής ΄συγκεντρώνοντας όλα τα παραστατικά κάνει έναν συγκεντρωτικό πίνακα με την κράτηση υπερ ΤΣΜΕΔΕ 2% και την κρατηση υπέρ ΕΜΠ 1%. Το σύνολο της κάθε κράτησης μπαινει στο τέλος στον ανακεφαλαιοτικό πίνακα στο τέλος κάθε έτους, και μετρά σαν έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Το Τσμεδε δε δίνει καμία βεβαίωση για την κράτηση, όυτε το ΕΜΠ.

Εμείς ή ο λογιστής ΄συγκεντρώνοντας όλα τα παραστατικά κάνει έναν συγκεντρωτικό πίνακα με την κράτηση υπερ ΤΣΜΕΔΕ 2% και την κρατηση υπέρ ΕΜΠ 1%. Το σύνολο της κάθε κράτησης μπαινει στο τέλος στον ανακεφαλαιοτικό πίνακα στο τέλος κάθε έτους, και μετρά σαν έξοδο.

Η πιο απλα καταχωρεις καθε χαρτι πληρωμης απο την τραπεζα στα βιβλια σου με την ημερομηνια πληρωμης...

Εγω ετσι εχω κανει με ολα οσα εχω καταβαλει το 2010 και τα περασα κανονικα, χωρις πινακες υπρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.