Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση στύλου με μανδύα - τοποθέτηση συνδετήρων στον κόμβο


 

Recommended Posts

@ saltapidas

Αληθεις Κωστα, σε κομβο με 4 δοκους, αν βαλεις λαμαρινα σε ολες τις πλευρες των δοκων και κολλησεις εκει Γ για συνδετηρες;;;;
Δεν είναι άσκημη ιδέα, αλλά εξαρτάται από τη γεωμετρία του κόμβου και το πως είναι κατασκευασμένα τα δοκάρια σε σχέση με το υποστύλωμα (γεωμετρία, εκκεντρότητες κλπ).

Ύστερα θέλει ιδιαίτερη προσοχή το ενδεχόμενο διάβρωσης της λαμαρίνας (από την εσωτερική πλευρά, αυτή που έρχεται σε επαφή με το σκυρόδεμα).

Τέλος πάντων, πρέπει στις επισκευές-ενισχύσεις να ανοιχτούν κάποια νέα θέματα στο forum τα οποία θα συνδυάσουν την πρακτική, με τα στατικά, ίσως και με νούμερα.

 

@Ροδόπουλος

γενικά το gunite έχει βρεί πολλούς υπερασπιστές και πραγματικά είναι μια καλή λύση.
..συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό έγινε (ίσως) επειδή ο κάθε ένας έπαιρνε μία αλίβα,3 σωλήνες, μία φυσούνα και το έπαιζε απο σοβατζής, ενισχυσάς. Όπως γίνεται σήμερα και με τα υφάσματα. Πας σε οικοδομή του '93 με συνδετήρες στα υποστυλώματα Φ8/25 S220 και σου λένε ότι μου έκαναν προσφορά για υφάσματα. Ακούς γύρω γύρω...θα το πλακώσουμε στα υφάσματα και θα είναι μια χαρά.

Μα μόνο η λέξη ύφασμα...παραπέμπει σε μπάλωμα. Αλλά δεν θέλει εξειδικευμένο προσωπικό για την τοποθέτηση και πολλοί δεν ξέρουν ούτε να τα επιβλέψουν....απογοητευτικές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

kostassid

 

λοιπον τα υφάσματα και εαν θέλουν προσοχή. Εχω ακούσει μεχρι και 7 περάσματα και απο σοβαρό γραφείο. Λοιπόν εαν δεν ξέρετε το πρόβλημα και βάλετε ύφασμα θα γίνει αυτό, φωτό. Επίσης εαν έχεις απώλεια ή ελλειπή περίσφιξη και πάλι δεν ξέρεις τι έχει απο πίσω κάνεις έγκλημα. Η μελέτη για επισκευή και η ενίσχυση θέλει 10πλάσια προσοχή απο ένα καινούργιο.

post-25492-131887265982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ saltapidas

Δεν είναι άσκημη ιδέα, αλλά εξαρτάται από τη γεωμετρία του κόμβου και το πως είναι κατασκευασμένα τα δοκάρια σε σχέση με το υποστύλωμα (γεωμετρία, εκκεντρότητες κλπ).

Δεν βλεπω ιδιαιτερο προβλημα λόγω της γεωμετριας...

Όπως κι αν ειναι ο κομβος σου, μπορεις να το κανεις αυτο στην πραξη.

Στην θεωρια ομως, ειναι σωστο;

Επισης, τα μεγα θεμα σε αυτη την πρακτικη, είναι το πως θα διασφαλισεις την λαμα. Διοτι αν δεν υπαρχει σωστη ενωση λαμας-δοκου, τοτε και οι συνδετηρες της κολωνας πανε...βολτα!

Τέλος πάντων, πρέπει στις επισκευές-ενισχύσεις να ανοιχτούν κάποια νέα θέματα στο forum τα οποία θα συνδυάσουν την πρακτική, με τα στατικά, ίσως και με νούμερα.
Συμφωνω, αλλα οχι με αριθμητικα παραδειγματα... Καλο θα ειναι να καταλαβουμε την τεχνοτροπια πισω απο τις ενισχυσεις πρωτα. Θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να ξερεις τι πρεπει να κανεις και μετα να το υπολογισεις...
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Saltapidas, τωρα θα δεις...

 

cimg6502.th.jpg

 

Η λύση της αγκύρωσης έχει λυθεί προ πολλού. Είτε λέγεται λάμα είτε βλήτρο οι διαφορές είναι μικρές. Για περισσότερες λεπτομέρειες κλικ στα παρακάτω

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17046

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1046

το espessάκι στη κορυφή της φωτογραφίας κερασμένο από εμένα.

Μου φαίνεται ότι σε λίγο θα μιλάμε μόνο με προηγούμενα post του παρελθόντος :D

 

H γεωμετρία (ξέχασες ήδη τι λέγαμε)

Κοίτα κόμβους και εκτός από τα εγκλήματα του επιβλέπωντα (ή όποιος άλλος φταίει) πες μου πως θα τοποθετηθούν οι λάμες ώστε να αγκυρωθεί με ηλεκτρ. ο ωπλισμός και να αφήσει και πίσω του 4,00~5,00cm για το gunite?

cimg6503.th.jpgcimg6505.th.jpgcimg6504o.th.jpg

 

 

Για ποιον χτυπαει η καμπανα Αλεξη;; :lol:
Aς τον άνθρωπο ήσυχο, είναι και ΣΚ. Εμείς κάνουμε το φόρουμ :grin::grin::grin:
Link to comment
Share on other sites

ενα λιθαράκι και απο μένα

 

http://www.dotd.louisiana.gov/highways/construction/lab/qpl/qpl%2040%20concrete%20anchor%20systems.pdf

 

για να ξέρουμε και τι έχουμε.

 

και επειδή ρωτάνε για τα couplers

http://www.halfen.de/t/25_838.html

 

τώρα και στο Ελάντα.

 

και λογισμικό

 

http://www.halfen.de/t/25_9125.html

 

αντε να πάρω και κανένα πόντο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

H γεωμετρία (ξέχασες ήδη τι λέγαμε)

Κοίτα κόμβους και εκτός από τα εγκλήματα του επιβλέπωντα (ή όποιος άλλος φταίει) πες μου πως θα τοποθετηθούν οι λάμες ώστε να αγκυρωθεί με ηκλεκτρ. ο ωπλισμός και να αφήσει και πίσω του 4,00~5,00cm για το gunite?

E, μου βγαζεις τις πιο hardcore καταστασεις!!!

Δεν ειναι τα παντα ετσι ρε συ...

Aς τον άνθρωπο ήσυχο, είναι και ΣΚ. Εμείς κάνουμε το φόρουμ :grin::grin::grin:

Ο Αλεξης, εχει παρει πανω του τα παντα, οποτε οσο μπορουμε, βοηθαμε.

Link to comment
Share on other sites

...βέβαια όταν πληρώσεις και ξέρεις τί θέλεις ,ιδού...

cimg7585.th.jpg

 

δεν είναι για μανδύα, αλλά οι διαμπερείς οπές έγιναν στο δοκάρι χωρίς να κοπεί ωπλισμός. Οι φωτογραφίες έιναι το ίδιο τοίχωμα, τραβηγμένες από άνω και κάτω στάθμη.

 

cimg7586.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

...βέβαια όταν πληρώσεις και ξέρεις τί θέλεις ,ιδού...

 

πληρώσεις=ιδιοκτήτης

 

ξέρεις τί θέλεις=μηχανικός.

 

οταν δεν πληρώσεις= ιδιοκτήτης

 

δεν ξέρεις τι θέλεις, τι κάνεις ποιος είσαι που πας=μηχανικός.

 

γίνεται αυτό, φωτό και ο κόμβος στον αέρα.

post-25492-131887266043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, η κατασταση εχει ξεφυγει απο τα όρια του κανονικου! :lol:

 

Ροδοπουλε και kostassid, προτεινω το εξης, επειδη βλεπω πως εχετε μεγαλο φωτογραφικο αρχειο και φυσικα στην περιπτωση που θελετε να τα μοιραστειτε:

Να γινει ενα θεμα στο οποιο να ανεβάζετε φωτογραφιες τις οποιες να σχολιαζουμε μια-μια. θεωρω πως ετσι θα βγαλουμε πολλα θετικα.

 

***Αλεξη, παρακαλω επετρεψε 2-3 off topic posts μεχρι να δουμε αν και πως θα γινει αυτο που λεω.***

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Saltapida (θεε μου με αυτο το nick!! den yparxei :D :D )

δεν μου αρέσει η δομή που θέτεις είναι χαοτική, σκεψου ότι μετα απο 5-6 φωτογραφιες ο καθενας θα μιλαει για οτι θυμαται.

Προτιμώ να έχουμε μια οργανωση, δηλαδη

gunite ξεκιναω το θεμα με τα υλικα που εχω δωσει και τα στοιχεια που ειναι στο download και μερικες φωτο και ρωταω τα μελη ερωτησεις στατικες που εχω και αφορουν το gunite και το αναλυουμε ως εργασια,αναλυση-μελετη,παραδοχες, κινδυνοι κλπ

μετα άλλη κατηγορία, frp...μεταλλικά,τσιμεντενεσεις κοκ όλα θα ανηκουν στις επισκευες ενισχυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.