Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με Πτυχίο Εξωτερικού


chrmakris

Recommended Posts

Λογω διάφορων καταστάσεων έπρεπε να γυρίσω. Δε το έκανα με ευχαρίστηση απλα δεν θα τα βάψω μαύρα επειδή πρέπει να διαβάσω κάποια μαθήματα ακόμα. Απλά μου ακούγεται περίεργο.

Αυτό που ήξερα (λαθασμένα όπως φάνηκε) ήταν πως με πτυχίο απο το εξωτερικό έχεις πρόβλημα μόνο με τον δημόσιο τομέα στην Ελλάδα. Σίγουρα δεν μπορείς να ανοιξεις δικό σου γραφείο αλλά μπορείς να δουλέψεις με κάποιον άλλον. Τελικά αυτό δε γίνεται.

Επίσης είχα ακούσει στα χρόνια μου στην Αγγλία από συναδέλφους που τα χώνανε στο ελληνικό σύστημα ότι μπορείς να πας οπουδήποτε στην ευρώπη να δουλέψεις σαν μηχανικός μετά το πανεπιστήμιο και πως μόνο στην ελλάδα πρεπει να περάσεις απο διαδικασία ισοτιμίας/αντιστοιχίας. Απλά θέλω να δω, αν γνωρίζει κάποιος, μήπως και αυτό τελικά δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχα ακούσει στα χρόνια μου στην Αγγλία από συναδέλφους που τα χώνανε στο ελληνικό σύστημα ότι μπορείς να πας οπουδήποτε στην ευρώπη να δουλέψεις σαν μηχανικός μετά το πανεπιστήμιο και πως μόνο στην ελλάδα πρεπει να περάσεις απο διαδικασία ισοτιμίας/αντιστοιχίας..

 

Αν εχεις τελειωσει καποιο καλο πανεπιστημιο, τοτε ναι μπορεις να δουλεψεις ως ΜΧ οπουδηποτε στην Ευρωπη και μετα απο εξετασεις και στην Ελλαδα.

 

Αν εχεις τελειωσει καποιο πανεπιστημιο απο τα γνωστα που μοιραζουν πτυχια ΜΧ, τοτε μονο στην Ελλαδα (μετα απο εξετασεις που καποτε και ο καραγκιοζης ο γνωστος θα τις περνουσε) μπορεις να δουλεψεις.

 

Κ οπως λεει κ ενας συναδελφος εδω μεσα (δε θυμαμαι ποιος): αν εχετε τοσο γαμηΧΧΧΧα πτυχια τι θελετε κ γυρνατε στο Ελλαδισταν.

 

ΥΓ. Μη ξανανοιγουμε την ιδια κουβεντα....τα εχουμε ξαναχιλιοπει σε αλλα τοπικς...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τελειωσει καποιο καλο πανεπιστημιο, τοτε ναι μπορεις να δουλεψεις ως ΜΧ οπουδηποτε στην Ευρωπη και μετα απο εξετασεις και στην Ελλαδα.

 

Αν εχεις τελειωσει καποιο πανεπιστημιο απο τα γνωστα που μοιραζουν πτυχια ΜΧ, τοτε μονο στην Ελλαδα (μετα απο εξετασεις που καποτε και ο καραγκιοζης ο γνωστος θα τις περνουσε) μπορεις να δουλεψεις.

 

Κ οπως λεει κ ενας συναδελφος εδω μεσα (δε θυμαμαι ποιος): αν εχετε τοσο γαμηΧΧΧΧα πτυχια τι θελετε κ γυρνατε στο Ελλαδισταν.

 

ΥΓ. Μη ξανανοιγουμε την ιδια κουβεντα....τα εχουμε ξαναχιλιοπει σε αλλα τοπικς...

 

Δε μου αρέσει το ύφος σου. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους αναγκάζομαι να επιστρέψω στην Ελλάδα. Οπότε τις προκαταλήψεις σου και τα συνειρμικά σου συμπεράσματα στο καφενείο με τους φίλους σου και όχι σε μενα. Κατανοητός; Ενημερωτικά ρωτάω ότι ρωτάω γιατί δεν ήταν στα πλάνα μου να γυρίσω Ελλάδα, πόσο μάλλον τώρα με τις παρούσες συνθήκες, οπότε είμαι απροετοίμαστος και ψάχνω για να μάθω πως λειτουργεί αυτό το κράτος. Τι πιο λογικό λοιπον από το να στραφώ πρός τους αξιότιμους συναδέλφους μου στο ελληνικό αυτό site και να ζητήσω τη βοήθειά τους.

Τώρα αν κάποιοι έχουν διάφορα κόμπλεξ τόσο με τη ποιότητα των σπουδών τους όσο και με την "κακιά τη μοίρα" που τους κρατησε εδώ και ξεσπούν κομπλεξικά απέναντι σε όποιον και όποια κατηγοριοποιούν ως αποτυχημένους, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Να μάθετε ορισμένοι να συνδιαλέγεστε γιατί όσα χαρτιά και να μαζέψεις, αν δεν έχεις καλλιεργημένο χαρακτήρα είσαι απλά αλλος ένας υπάνθρωπος. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω όλα αυτά. Αλλά πρόσεχε το ύφος σου.

 

Η ερωτησή μου ήτο σαφής. Στην Ελλάδα για να δουλέψεις σαν μηχανικός ακομα και στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να περάσεις από ΔΟΑΤΑΠ. Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες ισχύει το ίδιο; Είναι πάρα πολύ απλό το ερώτημα μου. Ούτε υποκρίπτει κάποιο μέτριο πτυχίο από μέρους μου, ούτε σημαίνει πως ψάχνω για εύκολες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κακως χρησιμοποιησα δευτερο προσωπο καθως οπως φαινεται προσβληθηκες ενω δεν υπηρχε λογος.

Προφανως και δεν αναφερομουν σε εσενα προσωπικα (αν ειναι δυνατον!) αλλα γενικα το καθεστως εργασιας στην Ελλαδα περιεγραψα με κυνικο τροπο....με τροπο που αρμοζει ομως στην κατασταση που ειναι.

 

ΥΓ. Αν θελεις αλλαξε το δευτερο ενικο σε τριτο ενικο του προηγουμενου ποστ μου και ξαναδιαβασε το....ετσι ειναι πιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

οπου και να πας, πρεπει να γραφτεις σε καποιο επαγγελματικο σωμα/συλλογο/επιμελητηριο. απλα σε καποιες χωρες μπορεις να βρεις δουλεια χωρις αυτο, αλλα θα πληρωνεσαι πολυ λιγοτερα.

 

ειδικα στην αγγλια απο την οποια ερχεσαι, θα πρεπει να ξερεις ποση σημασια εχει το στατους σου σαν μελος ή οχι των αναλογων επαγγελματικων σωματων.

 

τωρα στο ελλαδισταν, ειναι τα πραγματα λιγο πιο μπερδεμενα αλλα αφου ηρθες φιλε μου, οπως πολυ σωστα λες, θα το πιεις το ποτηριο. μην μπερδευεσαι με ασχετα θεματα. αν μπορεις να πας πισω στο ινγκλαντ, καντο. αλλιως κατσε εδω και βγαλε ακρη με τα μαθηματα και με το δοαταπ και τοτε γραψου τεε (αν φυσικα μπορεις να πληρωνεις ή σου πληρωνουν το τσμεδε).

 

υστερογραφο. το οτι εχεις 1-2 μεταπτυχιακα, βαλτο καλα στο μυαλο σου οτι εδω που ηρθες δεν μετραει. στο λεω εγω που εχω 3. εδω ειναι ολοι το ιδιο, κομμουνισμος τυπου ΕΣΣΔ 1950. θα με καταλαβεις σε λιγα χρονια. εκτος αν πας στο δημοσιο, οποτε θα πληρωθεις 65,34 ευρω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δίνω μερικά στοιχεία για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια με βάση το RAE 2011:

 

University of Brighton από την 74 θέση που είχε πήγε φέτος στην 78 θέση .

 

Kingston University από την 73 θέση που είχε πήγε φέτος στην 98 θέση .

 

Brunel University από 53 θέση πήγε στην 75 θέση .

 

Έδωσα αυτά τα στοιχεία διότι το ΔΟΑΤΑΠ λαμβάνει υπόψη τις θέσεις που έχει το κάθε ίδρυμα στην χώρα του προκειμένου να τα αξιολογήσει ως προς τα αντίστοιχα Ελληνικά Ιδρύματα.

 

Η πηγή :

http://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-league-table

Link to comment
Share on other sites

Κακως χρησιμοποιησα δευτερο προσωπο καθως οπως φαινεται προσβληθηκες ενω δεν υπηρχε λογος.

Προφανως και δεν αναφερομουν σε εσενα προσωπικα (αν ειναι δυνατον!) αλλα γενικα το καθεστως εργασιας στην Ελλαδα περιεγραψα με κυνικο τροπο....με τροπο που αρμοζει ομως στην κατασταση που ειναι.

 

ΥΓ. Αν θελεις αλλαξε το δευτερο ενικο σε τριτο ενικο του προηγουμενου ποστ μου και ξαναδιαβασε το....ετσι ειναι πιο σωστο.

 

Κατανοητό, αποσύρω και εγώ την έντασή μου :)

 

οπου και να πας, πρεπει να γραφτεις σε καποιο επαγγελματικο σωμα/συλλογο/επιμελητηριο. απλα σε καποιες χωρες μπορεις να βρεις δουλεια χωρις αυτο, αλλα θα πληρωνεσαι πολυ λιγοτερα.

 

Οκ αυτό ήθελα να μαθω :) Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ειδικα στην αγγλια απο την οποια ερχεσαι, θα πρεπει να ξερεις ποση σημασια εχει το στατους σου σαν μελος ή οχι των αναλογων επαγγελματικων σωματων.

 

Ναι και δυστυχώς δε δούλεψα όταν μπορούσα, προτίμησα να κάνω το δεύτερο μεταπτυχιακό, με αποτέλεσμα να μην έχω την εμπειρία για να μπώ σε κάποιο house με ευνοϊκο στατους.

 

υστερογραφο. το οτι εχεις 1-2 μεταπτυχιακα, βαλτο καλα στο μυαλο σου οτι εδω που ηρθες δεν μετραει. στο λεω εγω που εχω 3. εδω ειναι ολοι το ιδιο, κομμουνισμος τυπου ΕΣΣΔ 1950. θα με καταλαβεις σε λιγα χρονια. εκτος αν πας στο δημοσιο, οποτε θα πληρωθεις 65,34 ευρω παραπανω.

 

Σήμερα πήρα τη πρώτη γεύση αυτού που λες. Ο εργοδότης μου θα μου δίνει 800 ευρώ με ασφάλιση ΙΚΑ. Ο συνάδελφος στο γραφείο είναι φοιτητής του ΤΕΙ και χρωστάει 4-5 μαθήματα ακόμη. Είναι εδώ ενα μήνα περισσότερο από εμένα και του δίνει 1000. Στην ερώτησή μου για τη διαφορά επιπέδου που υπαρχει πηρα σαν απάντηση το ότι για αυτούς εδς δε μετράνε πτυχια και μεταπτυχιακά. Ο συνάδελφος είναι πιο παλιος απο εμενα και για αυτό παιρνει παραπάνω. Προφανώς ο εργοδότης με δουλευε γιατί από τη πρώτη του μέρα πληρώνει 1000.

 

Ελλάδα... live your myth

 

Δίνω μερικά στοιχεία για τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια με βάση το RAE 2011:

 

University of Brighton από την 74 θέση που είχε πήγε φέτος στην 78 θέση .

 

Kingston University από την 73 θέση που είχε πήγε φέτος στην 98 θέση .

 

Brunel University από 53 θέση πήγε στην 75 θέση .

 

Έδωσα αυτά τα στοιχεία διότι το ΔΟΑΤΑΠ λαμβάνει υπόψη τις θέσεις που έχει το κάθε ίδρυμα στην χώρα του προκειμένου να τα αξιολογήσει ως προς τα αντίστοιχα Ελληνικά Ιδρύματα.

 

Η πηγή :

http://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-league-table

 

Τεράστια διαφορά, το Brunel ήταν 30 το 2004 πως εφτασε 53 περισι και 75 φέτος; :-o

Link to comment
Share on other sites

υστερογραφο. το οτι εχεις 1-2 μεταπτυχιακα, βαλτο καλα στο μυαλο σου οτι εδω που ηρθες δεν μετραει. στο λεω εγω που εχω 3.

 

Τα μεταπτυχιακά των αποφοίτων του εξωτερικού στην χώρα μας χρησιμοποιούνται ως συμπληρωματικά στα χρόνια του Βασικού Ξένου Τίτλου που υπολείπεται έναντι των 5 ετών Ελληνικού Τίτλου.

Άρα λοιπόν δεν θεωρούνται ως επίδειξη δυνάμεως αυτά τα μεταπτυχιακά από την στιγμή που ο Βασικός Ξένος Τίτλος υπολείπεται 2 ετών του Αντίστοιχου Ελληνικού Τίτλου .

 

chrmakris

 

Το θέμα δεν είναι ποιο από τα τρία πανεπιστήμια έχει την ποιο μεγάλη διαφορά αλλά τι θέση έχει το Πανεπιστήμιο του Βασικού Τίτλου στην χώρα του και μετά έρχονται τα άλλα δυο και ειδικά τι θέση είχε το έτος κατάθεσης των δικαιολογητικών σου στο ΔΟΑΤΑΠ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.