Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με Πτυχίο Εξωτερικού


chrmakris

Recommended Posts

adadim

 

Καταρχήν έχω ξεμπλέξει είδη από το ΔΟΑΤΑΠ και έχω πάρει προ πολλού την Αναγνώριση της Ισοτιμίας και δεν δίστασα να δώσω και τα μαθήματα για την Αντιστοιχία όπως κάνουν κάποιοι άλλοι .

 

Εάν παρακολουθούσες κατά το παρελθόν είχα αναφέρει ότι ο συγκεκριμένος Τίτλος δεν υπάρχει στην Ελλάδα .Είναι όμως Ισότιμος και Αντίστοιχος με τα Τμήματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Κατεύθυνσης Επικοινωνιών και με το παραπάνω.

 

Καλό είναι όμως να μας διευκρινήσεις και εσύ μερικά πράγματα .

 

Όπως

 

Από την στιγμή που το ΤΕΕ σας δίνει τον παρεμφερή τίτλο του Δομοστατικού Μηχανικού ποιος σας δίνει το δικαίωμα να δηλώνεστε ως Πολιτικοί Μηχανικοί ?

 

Δεν ξέρω εάν το Τινάκι βρισκότανε σε άγνοια αλλά τα όσα μας αναφέρει από την συνομιλία της με το ΤΕΕ μας εξήγησε τι της απάντησαν και ότι δεν δικαιούστε να γράψει στην σφραγίδα Πολιτικός Μηχανικός διότι πολύ απλά δεν θα χρειαζόταν τότε να δώσει τα μαθήματα και προφανώς το ίδιο γίνετε και με εσάς .

 

Το ίδιο μας πιστοποιείς λοιπόν και εσύ ότι το ΤΕΕ σας δίνει την ειδικότητα Δομοστατικός και ότι αυτήν την ειδικότητα θα αναγράψει στην Σφραγίδα .

 

Άρα λοιπόν καλά είναι να γράφετε την πραγματική σας ειδικότητα και όχι την ειδικότητα που έχει τα πλήρη δικαιώματα διότι πολύ απλά εσείς και όσοι έχουν τις παρεμφερείς ειδικότητες δεν τα διαθέτεται λόγο του ΔΟΑΤΑΠ .

 

Επιπλέον καλό είναι να γνωρίζεις πως το ΔΟΑΤΑΠ δίνει όλα τα δικαιώματα που έχει ο Αντίστοιχος Ελληνικός Τίτλος και όχι μόνο τα Ακαδημαϊκά διότι εάν διαπιστώσεις ότι για να εγγραφεί κάποιος Μηχανικός στο πρόγραμμα ΜΕΚ θα πρέπει να έχει και την Αντιστοιχία και αυτό ακριβώς είναι που μας παραπέμπει και σε Επαγγελματικά Δικαιώματα που έχει ένας Μηχανικός ως προς τα Δημόσια Έργα .

 

Δεν γνωρίζω λοιπόν με τι ακριβώς γράφετε ως Τίτλο στην Εργασία σας αλλά καλό θα ήταν να αναγράφετε το πραγματικό Τίτλο που σας έδωσε το ΤΕΕ .

Τον Τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού θα είστε άξια να τον έχετε μόνο όταν περάσετε και τα μαθήματα χρέωσης του ΔΟΑΤΑΠ. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε άλλο Τίτλο από αυτό που αναγράφετε στην Σφραγίδα και που σας έδωσε το ΤΕΕ.

 

Ο πραγματικός λοιπόν σκοπός των Φοιτητών του Εξωτερικού είναι να χαίρουν και αυτοί τα πλήρη δικαιώματα της ειδικότητας που σπούδασαν και όχι τα προσωρινά και μειωμένα ενός παρεμφερή Τίτλου .

 

Επιπλέον θα ήταν φρόνιμο και η αναγραφεί του Τίτλου σας έστω του ξένου μιας και δεν έχετε Αναγνώριση με Αντίστοιχο Ελληνικό Τίτλο

για να γνωρίζουμε όλοι μας με ποιούς ακριβώς συνομιλούμε .

 

Εάν λοιπόν κάποιοι εξυπηρετούνται από τα μειωμένα δικαιώματα σήμερα που έχουν είναι κυρίως αυτοί που προφανώς σήμερα έχουν και από αλλού βοήθεια .

 

Αλήθεια είσαι συνάδελφος ή δεν ξέρεις ακόμα το τι τίτλο κατέχεις ή παραποιείς τον τίτλο σου και χρησιμοποιείς άλλον?

 

Το παραπάνω που γράφεις μάλλον αφορά εσένα και που ήθελα να στο ρωτήσω .Με πρόλαβες βλέπεις !

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα παραπάνω απάντανε σε όσα ερωτήματα και απόψεις και αν θέσεις για το θέμα , επειδή είδα πως απευθύνεσαι στο δεύτερο ενικό στο παραπάνω post σου σε ενημερώνω πως εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός και αυτό το επάγγελμα εξασκώ .

Κάποιοι άλλοι όμως ακόμα και τώρα ιδιοποιούνται τίτλους που δεν υπάρχουν πουθενά στο ΤΕΕ όπως και να τους ονομάσουν . Και όχι μόνο αυτό αλλά έχουν και το θράσος να εκφέρουν λανθασμένες απόψεις σε σοβαρά θέματα . Θα τους μαζέψουν όμως οι mod όπως έκαναν και με το evaki που αυτοαποκαλούνταν διπλωματούχος μηχανικός αλλά μόνο αυτό δεν ήταν .

 

adadim

 

Καταρχήν έχω ξεμπλέξει είδη από το ΔΟΑΤΑΠ και έχω πάρει προ πολλού την Αναγνώριση της Ισοτιμίας και δεν δίστασα να δώσω και τα μαθήματα για την Αντιστοιχία όπως κάνουν κάποιοι άλλοι .

 

Εάν παρακολουθούσες κατά το παρελθόν είχα αναφέρει ότι ο συγκεκριμένος Τίτλος δεν υπάρχει στην Ελλάδα .Είναι όμως Ισότιμος και Αντίστοιχος με τα Τμήματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Κατεύθυνσης Επικοινωνιών και με το παραπάνω.

Ψάξτε στο ΤΕΕ και για το νέο του τίτλο και ειδοποιήστε αν και αυτός υπάρχει όπως και ο προηγούμενος .

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου προηγούμενου μηνύματος, ένας σύνδεσμος αρκεί. Επεξεργάστηκα την δημοσίευση για να αφαιρέσω την παράθεση και να προσθέσω τον σύνδεσμο στην δημοσίευση σου που αναφέρεις.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

adadim

 

Καταρχήν στο Φόρουμ από εξαρχής Χρησιμοποιώ τον Ξένο Τίτλο για αυτό και από δίπλα γράφω και το Πολυτεχνείο μου .Όσον αφορά τον Ελληνικό Τίτλο σε συντομία είναι ο Τίτλος των ΗΜΜΥ Κατεύθυνσης Επικοινωνιών .

 

Απάντησε μου παρακάτω που περισσεύει η αλήθεια για να σου πω εγώ που είναι το ψέμα .

 

Πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω αν είμαι Πολιτικός Μηχανικός με δικαιώματα μόνο Δομοστατικού ή είμαι Δομοστατικός Μηχανικός. Μου απάντησαν ότι είμαι αυτό που λέει το χαρτί, Δομοστατικός, διαφορετικά θα έπρεπε να αναγράφει Πολιτικός.

 

 

Από την μια σας λένε ότι είσαστε Δομοστατικοί και όχι Πολιτικοί διότι τότε για ποιο λόγο να δώσετε τα μαθήματα που σας χρέωσε το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Στη σφραγίδα του θα αναγράφει "διπλωματούχος δομοστατικός μηχανικός " και θα εξασκεί όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα του πολιτικού μηχανικού πλην αυτών που θα του έχει καθορίσει το ΤΕΕ σύμφωνα με τα οριζόμενα από το Δοαταπ μαθήματα .

.

 

Από την άλλη μας ενημερώνεις εσύ ότι στην σφραγίδα θα αναγράφει Δομοστατικός αλλά θα ασκεί δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού .

 

Εγώ πραγματικά άκρη δεν βγάζω .

 

Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι μία : έχεις ισοτιμία ? => είσαι τόσο από το ΤΕΕ όσο και από το Δοαταπ αναγνωρισμένος διπλωματούχος μηχανικός , και όσοι την έχουν αντιληφθεί δουλεύουν και δεν βρίσκουν προφάσεις .

 

Αυτό δεν σας εξασφαλίζει από τα τυχών προβλήματα που ενδέχετε να προκύψουν στο μέλλον και που αφορούν τα Δημόσια Έργα και οτιδήποτε αφορά το Δημόσιο .

 

σε ενημερώνω πως εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός και αυτό το επάγγελμα εξασκώ .

 

Και πως γίνετε σε εσάς να σας έδωσαν από το ΤΕΕ τον Τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού και σε όλους τους άλλους να τους δίνουν τον παρεμφερή Τίτλο του Δομοστατικού ?

 

Απαντήστε μας έστω εάν θέλετε στην ερώτηση που σας κάνω .

Που σπουδάσατε στο εξωτερικό ?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ ανέκαθεν προσπαθεί να βάζει φρένο σε μηχανικούς προερχόμενους από χώρες του εξωτερικού . Αυτό ως ένα σημείο είναι σωστό γιατί προσπαθεί να διασφαλίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα των εδώ αποφοίτων . Στην προσπάθεια του αυτή όταν θέτεις ερωτήματα προφορικά σου απαντούν κατά το δοκούν , αλλά όταν τους θέτεις γραπτά αιτήματα τότε είναι αναγκασμένοι να σου δώσουν και τη σωστή και τεκμηριωμένη απάντηση . Το ίδιο έκαναν και στην παραπάνω συνάδελφο προφανώς .

Αφού δεν βγάζεις και εσύ συμπέρασμα όπως λες , γιατί ασχολείσαι με τα δικαιώματα των πολιτικών μηχανικών , μιας και αφού δεν είσαι του χώρου δεν μπορείς να αντιληφθείς και το τι πραγματικά παίζει .

Επειδή όμως και εγώ ως πολιτικός μηχανικός δεν μπορώ να κατανοήσω το τι τελικά είσαι , μιας και δεν υπάρχουν οι ειδικότητες που λες στη λίστα του ΤΕΕ , μπορείς τελικά να μου αναφέρεις τι τίτλο σου έδωσε το Δοαταπ και τι το ΤΕΕ ?

Γιατί τόση πρεμούρα για το που τελείωσα από τη στιγμή που εξασκώ το επάγγελμα που μου καθόρισε το επιμελητήριο μας , και αυτό είναι του πολιτικού μηχανικού ?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ ανέκαθεν προσπαθεί να βάζει φρένο σε μηχανικούς προερχόμενους από χώρες του εξωτερικού .

 

Αυτό είναι εντελώς αβάσιμο και διαφοροποιείται από την εμπειρία μου στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

adadim

 

Για τα ερωτήματα σας , σας απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα μου .

Μάλλον εσείς αποφεύγετε να απαντήσετε .

 

Το ποιο σημαντικό όμως ερώτημα το οποίο μας προβληματίζει είναι πως είναι δυνατόν σε εσάς να σας έδωσαν Χαρτί με τον Τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού και σε άλλους με τον Παρεμφερή Τίτλο του Δομοστατικού Μηχανικού.

 

Ξανά λέω λοιπόν πως η Τηλεφωνική Απάντηση από το ΤΕΕ ως προς την συνάδελφο σας ήτανε απολύτως σαφής .

Και έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν είσαστε Πολιτικός Μηχανικός λόγο του ΔΟΑΤΑΠ αλλά Δομοστατικός και το ίδιο προφανώς ισχύει σε όλους .

Πως γίνετε τότε εσείς να πήρατε αυτόν τον Τίτλο ενώ οι άλλοι συνάδελφοι σας πήραν τον άλλο Τίτλο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά λέω λοιπόν πως η Τηλεφωνική Απάντηση από το ΤΕΕ ως προς την συνάδελφο σας ήτανε απολύτως σαφής .

Και έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν είσαστε Πολιτικός Μηχανικός λόγο του ΔΟΑΤΑΠ αλλά Δομοστατικός .

 

Λάζαρε, εγώ προσωπικά το λαμβάνω ότι το ΤΕΕ δεν είπε ποτέ τίποτα τέτοιο.

Είναι εντελώς φαιδρό το να στηρίζεται κάποιος σε απάντηση δια τηλεφώνου σε τόσο σημαντικά θέματα.

 

Το ΤΕΕ δεν δίνει τίτλους και αυτό είναι ξεκάθαρο.

 

Σημείωση: Το να βάζεις κεφαλαία σε λέξεις δεν τις κατοχυρώνει, ούτε τους προσδίδει κύρος. Το να εφευρίσκεις εγκυρότητα σε δικού σου όρους (όπως τα φημισμένα "Ακαδημαϊκά Δικαιώματα") είναι εντελώς μα εντελώς λάθος αφού μπερδεύει τους συνομιλητές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς φαιδρό το να στηρίζεται κάποιος σε απάντηση δια τηλεφώνου σε τόσο σημαντικά θέματα.

Το ΤΕΕ δεν δίνει τίτλους και αυτό είναι ξεκάθαρο.

 

Μα δεν βασίζομαι στην απάντηση ως απάντηση σε μια τυπική ερώτηση αλλά σε μια απάντηση επαλήθευσης και επιβεβαίωσης του Χαρτιού που είδη πήρε από το ΤΕΕ και που το επιβεβαιώνει και η ίδια της η συνάδελφος από τα μηνύματα της ότι έγραφε Δομοστατικός.

 

Το ΤΕΕ σε αυτές τις περιπτώσεις που εκκρεμούν οι τίτλοι αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ δίνει παρεμφερείς ειδικότητες .

Αλλά ας το δούμε όπως το λες διαφορετικά.

Εάν το ΤΕΕ δεν δίνει αυτούς τους Τίτλους άρα τους Δίνει το ΔΟΑΤΑΠ .

Εφόσον μιλάμε για την ειδικότητα του Δομοστατικού πως είναι δυνατόν να πήρε κάποιος τον Τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού από την στιγμή που όλοι οι άλλοι πήραν του Δομοστατικού ?

 

Σημείωση:

Δίνω έμφαση σε αυτά που θέλω να πω.Εστιάζω με αυτόν τον τρόπο αυτά που θέλω να δώσω έμφαση .

Για αυτό και χρησιμοποιώ που και που τα κεφαλαία .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και γω συνάδελφε συντοπίτη petsagouris αλλά κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την κατάσταση και συνεχώς προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τους υπολοίπους .

'Εχουν δε την αφέλεια να αναρωτιούνται για το αυτονόητο , πως άραγε είναι δυνατόν το ΤΕΕ έναν αρχιτέκτονα μηχανικό να τον θεωρεί ως αρχιτέκτονα μηχανικό , έναν πολιτικό μηχανικό ως πολιτικό μηχανικό , έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό ως ηλεκτρολόγο μηχανικό κτλ .

Και όχι μόνο αυτό αλλά βγάζουν και αυθαίρετα συμπεράσματα για δήθεν αδικίες του συστήματος , λένε πράγματα που ποτέ δεν ισχυρίστηκε ο άλλος και απαιτούν να τους δώσουμε και τον αριθμό μητρώου μας για να τους δείξουμε πως όντως είμαστε μηχανικοί την ίδια ώρα που αυτοί είναι απλώς wannabe μηχανικοί

και θα έπρεπε να αναφέρονται στο φόρουμ ως ιδιώτες . Λυπάμαι lazarosk αλλά δεν σκέφτονται όλοι σαν και σένα ούτε προσπαθούν να πασάρουν τον εαυτό τους ως κάτι άλλο από αυτό που είναι . Κοινώς μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια ...

Αλλά μάλλον είναι φυσικό για κάποιον να απορεί μιας και άλλα ισχυρίζεται και άλλα είναι και ως αντίδραση σε αυτήν την ανακάλυψη εξαπολύει προσωπικές άστοχες επιθέσεις .

Δυστυχώς κάποιοι που αλλάζουν συνεχώς απόψεις (σβήνουν και να ξαναγράφουν δέκα φορές το κάθε post μέχρι να βρουν το τι ισχύει) και δεν γνωρίζουν ούτε το τι τίτλο έχουν δεν μπορούν να θεωρηθούν ως συνάδελφοι μηχανικοί μέχρι αποδείξεως του εναντίου .

Και επειδή έχουμε βγει από το θέμα , δεν θα ξανασχοληθώ μέχρι να δω κάποια απάντηση από έναν πραγματικό συνάδελφο και μέχρι να αποφασίσει ο lazarosk αν είναι "ΗΜΜΥ Κατεύθυνσης Επικοινωνιών" , αν είναι "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Κατεύθυνσης Επικοινωνιών" , αν είναι "Διπλ.Μηχανικός Επικοινωνιών και Ράδιοεπικοινωνιών TU-SOFIA" ή τίποτα από όλα αυτά αφού με μια απλή αναζήτηση στο ΤΕΕ δεν υπάρχει κανένας από τους παραπάνω τίτλους οπότε δεν είναι και μέλος του ΤΕΕ με καμία από τις ιδιότητες που ο ίδιος

αναφέρει .

Link to comment
Share on other sites

adadim

 

Η απάντηση είναι απλή .Για τις σχολές και τις κατευθύνσεις ψάχνουμε στα πολυτεχνεία και όχι τόσο στο ΤΕΕ αν και στο ΤΕΕ ακόμα θα δεις να αναγράφει ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ είναι η ίδια ακριβώς σχολή εν συντομία των ΗΜΜΥ στα Πολυτεχνεία.

Εάν λοιπόν μπεις στο κόπο και ψάξεις από τις σχολές των Πολυτεχνείων θα το διαπιστώσεις όπως και τις κατευθύνσεις που χωρίζεται η συγκεκριμένη σχολή .

 

Το θέμα είναι ότι ασκείς όπως μας αναφέρεις δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού μιας σχολής η οποία Βάση το ΤΕΕ και το ΔΟΑΤΑΠ δίνετε σε κατόχους που έχουν τα πλήρη δικαιώματα αναγνωρισμένα από το Ελληνικό Κράτος και όχι σε αυτούς που έχουν εκκρεμότητες από το ΔΟΑΤΑΠ .

Ενώ λοιπόν όλοι η άλλοι πήραν παρεμφερή ειδικότητα Δομοστατικός λόγο των εκκρεμοτήτων εσύ μας αναφέρεις ότι πήρες ειδικότητα Πολιτικού Μηχανικού .

Εκεί λοιπόν είναι το παράλογο στην όλη ιστορία και η αλήθεια ακόμα πιο μακριά.

Όσο λοιπόν και να ανακατεύεις άλλα πράγματα το θέμα μας και η ουσία σήμερα ήταν αυτό .Η διαφορά μεταξύ της περίπτωσης σου και των άλλων περιπτώσεων .

 

Ο καθένας λοιπόν μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα .

Όσο για την επιμονή μου που σπούδασες είναι για να διαπιστωθεί το ποιος ακριβώς κρύβεται .

 

Όσον αφορά για τα αυτονόητα η απάντηση του ΤΕΕ ήταν Σαφής .

 

 

Μου απάντησαν ότι είμαι αυτό που λέει το χαρτί, Δομοστατικός, διαφορετικά θα έπρεπε να αναγράφει Πολιτικός.

Αν ήταν να έγγραφε ο καθένας Πολιτικός Μηχανικός στη σφραγίδα, γιατί τότε να δώσει εξετάσεις τα μαθήματα που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ για την αντιστοιχία;

 

Πράγμα που αποδεικνύει ότι όσοι έχουν εκκρεμότητες με το ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει περίπτωση να είναι και επισήμως Πολιτικοί Μηχανικοί για αυτό και παίρνουν Χαρτί από το ΤΕΕ με παρεμφερή ειδικότητα Δομοστατικού για αυτό και στην σφραγίδα απαγορεύεται να γράψουν το Τίτλο του Πολιτικού Μηχανικού ούτε και να το φέρουν ως ιδιότητα διότι πολύ απλά δεν είναι . Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν οι παρεμφερείς ειδικότητες και όλη αυτή η διαδικασία ούτε και θα υποχρέωνε κανείς κάποιον να ξαναδώσει εκ νέου εξετάσεις στο ΤΕΕ μετά και την αναγνώριση της Αντιστοιχίας του από το ΔΟΑΤΑΠ εάν τον τίτλο τον έπαιρνε από εξαρχής από την Ισοτιμία που είχε μόνο.

Καλό είναι όλα αυτά να τα γνωρίζουν όσοι βρίσκονται σε δίλλημα για το τι πρέπει να κάνουν και να αποφασίζουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.