Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία διατομών


Recommended Posts

Συνάδελφοι , τους χαιρετισμούς μου.

Έχει γίνει εξυγίανση υπεδάφους για την κατασκευή ενός οδικού τμήματος και τώρα είμαστε στη φάση της επίχωσης (σε μερικές διατομές έχουμε έως και 7 μέτρα επίχωση). Για να υπολογίσω τον όγκο των χωμάτων έχω μετρησει αρχική επιφάνεια και περιμένω το πέρας της επίχωσης για να πάρω και την τελική. Στο λογαριασμό που θα έκανα σκόπευα να παρουσιάσω αυτές τις δύο επιφάνειες για να πληρωθούμε την επίχωση. Ο πολιτικός μηχανικός της επίβλεψης θέλει τα στοιχεία που θα του δώσω να είναι σε διατομές και όχι επιφάνειες. (έτσι μου είπε ότι δουλεύουν στις οδοποιίες). Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα με το οποίο χρησιμοποιώντας τις αποτυπωμένες επιφάνειες που έχω να δημιουργήσω κατά κάποιο τρόπο διατομές as built (θέλω οι διατομές που θα δημιουργηθούν να είναι οι ίδιες με τις μελέτης που εφαρμόζω)

παιδιά να σημειώσω ότι δεν έχω δουλέψει μεχρι στιγμης καθόλου σε οδοποιίες και δεν γνωρίζω κάποιο απο τα σχετικά προγράμματα , -αναδέλτα ,οδός κλπ-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν αναφέρεις πως έχεις ορίσει τις δύο επιφάνειες. Αν τις όρισες στο autocad πχ με 3dfaces τότε μπορείς να τις εισάγεις σαν έδαφος σε κάποιο λογισμικό οδοποιίας, και στην συνέχεια στις διατομές που θα δημιουργηθούν να τις αλλάξεις σε γραμμές χωματουργικού. Στην συνέχεια θα εισάγεις το πραγματικό έδαφος και οι διατομές θα κλείσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συνάδελφοι , τους χαιρετισμούς μου.

Έχει γίνει εξυγίανση υπεδάφους για την κατασκευή ενός οδικού τμήματος και τώρα είμαστε στη φάση της επίχωσης (σε μερικές διατομές έχουμε έως και 7 μέτρα επίχωση). Για να υπολογίσω τον όγκο των χωμάτων έχω μετρησει αρχική επιφάνεια και περιμένω το πέρας της επίχωσης για να πάρω και την τελική. Στο λογαριασμό που θα έκανα σκόπευα να παρουσιάσω αυτές τις δύο επιφάνειες για να πληρωθούμε την επίχωση. Ο πολιτικός μηχανικός της επίβλεψης θέλει τα στοιχεία που θα του δώσω να είναι σε διατομές και όχι επιφάνειες. (έτσι μου είπε ότι δουλεύουν στις οδοποιίες). Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα με το οποίο χρησιμοποιώντας τις αποτυπωμένες επιφάνειες που έχω να δημιουργήσω κατά κάποιο τρόπο διατομές as built (θέλω οι διατομές που θα δημιουργηθούν να είναι οι ίδιες με τις μελέτης που εφαρμόζω)

παιδιά να σημειώσω ότι δεν έχω δουλέψει μεχρι στιγμης καθόλου σε οδοποιίες και δεν γνωρίζω κάποιο απο τα σχετικά προγράμματα , -αναδέλτα ,οδός κλπ-

 

EZYSurf (http://www.ezysurf.com/)

 

Κάνει πραγματικά τα πάντα και κοστίζει μόνο 55$

(Το demo δουλεύει μέχρι 100 σημεία αρκεί η ημερομηνία του υπολογιστή να είναι έως 30 ημέρες απο την ημερομηνία εγκατάστασης...)

 

Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.