Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέκκλιση σε οικισμό κάτω των 2000


Recommended Posts

Συνάδελφοι ; Η παρέκκλιση σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων δηλαδή ΠΔ/24-4/3-5-85 ισχύει και για το πρόσωπο του οικοπέδου; Δηλαδή έχω το απαιτούμενο εμβαδόν αλλά αντί για 14 μέτρα που λέει το ΦΕΚ για το συγκεκριμένο οικισμό έχω 9 μέτρα . Είμαι άρτιος κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμος ; ή η παρέκκλιση έχει να κάνει μόνο με το εμβαδόν;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στους Ο.Δ. η παρέκκλιση καθορίζει εμβαδόν και πρόσωπο. Τι ακριβώς καθορίζεται στο συγκεκριμένο ΦΕΚ ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις σβήσεις τα ονόματα ; Δεν είναι απόρρητα τα ΦΕΚ !

Εντός του εγκ. σχεδίου του οικισμού για κατάτμηση μετά την 3-5-85 θέλεις Ε=300τ.μ. και Π=14μ.

Link to comment
Share on other sites

κ δεν πάω για κατάτμηση, απλά , είναι οικόπεδο , εντός οικισμού , εκτός σχεδίου διανομής , και θέλει ο πελάτης μου να πάει για χρησικτησία με με δικ.απόφ. ! Το θέμα είναι , είναι άρτιο κατα παρέκκλιση και οικοδομήσιμο, ή άρτιο κατά κανόνα αλλά μη οικοδομήσιμο διότι δεν έχει το απαιτούμενο πρόσωπο ;

 

Δηλαδή δέν απαιτείται μήκος προσώπου στους οριοθέτ.οικισμούς; και τότε; Μόνο για κατάτμηση απαιτείται 12 μ ;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται δεν έχεις διαβάσει καθόλου το Π.Δ. 24-4-85 που αναφέρει :

"Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση . Ο παραπάνω χώρος πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον 4 μέτρα και να εφάπτεται καθ' όλο το μήκος της μιας πλευράς των ορίων του οικοπέδου."

Τα 14μ. που γράφεις στο #1 δεν ισχύουν αφού το οικόπεδο βρίσκεται εκτός εγκ. σχεδίου διανομής όπως γράφεις στο #7 και δεν απαιτείται επαναλαμβάνω συγκεκριμένο μήκος προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.