Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή Λιτρα σε watt..


agoratos56

Recommended Posts

Ωπα φίλε μου.

Θα σου πω μερικά πράγματα φιλικά.

Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος ούτε συμβουλάτορας και μακριά από έμενα αυτά.

Εγώ είμαι υδραυλικός και απλά μου αρέσουν αυτά τα θέματα μιας και συσχετίζονται με την δουλειά μου.

Για να σου απαντήσω ασχολήθηκα κάποιες ώρες. Δεν το έκανα για σένα αλλά για μένα. Για να μάθω. Ήξερα στο περίπου αλλά παπαγαλία.

Η κ…..λα δεν είναι να σου πει ο καθηγητής σου το νούμερο και τελείωσε….

Η κ……α είναι να χωθείς εσύ στα βαθιά και βρίσκοντας πληροφορίες απ εδω και από εκεί να τις διασταυρώσεις ώστε να τεκμηριώσεις αν είναι σωστές. Τότε και μόνο τότε έχεις αντιληφθεί πως βγαίνει αυτό το νούμερο. Ακόμα και λάθος να κάνεις η διαδικασία της αναζήτησης είναι γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι φιλε μου το ψαχνω και καθομαι με στυλο και χαρτι και κανω υπολογισμους ..αλλα εχω μπερδευτει ..ξερω τον τροπο περιπου αλλα εχω 10 διαφορετικα νουμερα και δεν ξερω πιο ειναι το σωστο..εννοειτε οτι απο τον καθηγητη θα ρωτουσα ποια θερμογονα δυναμη να παρω και ποια πυκνοτητα και μεχρι εκει τους υπολογισμους και ολη την διαδικασια μονος μου την κανω..Και ο καθηγητης ο ιδιος θα μου ελεγε να κατσω να το κανω γιανα μαθω..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κάνω εγώ τώρα...

Εγω σου είπα ποια είναι τα νούμερα.

Διάβασε και αυτό.

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3209

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα τωρα..και θα λαβω υποψιν το 10% που λεει η θα το παρω κατευθειαν9,85 αντι του 8,86..μεγαλο μπερδεμα..εχω σπασει το κεφαλη μου..

Link to comment
Share on other sites

Ε…Δύσκολο τώρα να συζητηθεί μέσα από το φόρουμ όλα αυτά.

Την θερμογόνο δύναμη την γνωρίζουμε.

Σε μία εγκατάσταση θέρμανσης έχουμε απώλειες. Οι απώλειες δεν είναι μόνο απώλειες της καύσης αλλά και πολλές ακόμα.

Αυτό το 10% που διάβασες αφορά την κάυση για ένα σχετικά καλορυθμισμένο σύστημα.

Αν σε ενδιαφέρει ο πραγματικός συνολικός βαθμός απόδοσης μίας εγκατάστασης θέρμανσης θα πρέπει να βρεις όλες τις απώλειες.

Έχουμε απώλεια στον λέβητα.

Έχουμε απώλεια στις στήλες και στις σωληνώσεις.

Ανάλογα με την ποιότητα της εγκατάστασης ο συνολικός βαθμός απόδοσης κυμαίνεται από 85% έως χέστα και άστα και μετρίεται με θερμιδομετρητές….Οι περισσότερες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα είναι χέστα και άστα….

Τώρα το τι ψάχνεις εσύ να βρεις δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω το νουμερο που θα βγαλω να ειναι σωστο...αυτο μονο..αρα περνω το 9,85 kwh/lit ..και ειμαι οκ..

Να σε καλα που με βοηθησες ..Καλο Πασχα να εχεις και εσυ και ολοι μεσα στο φορουμ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και δεν καταλαβαίνω….

Το φόρουμ είναι να για κάνουμε κουβέντα και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.

Έγινε ένα ερώτημα…. Ποια είναι η θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου θέρμανσης ανά λίτρο και δόθηκαν 3 διαφορετικά νούμερα.

Αν η θερμογόνο είναι 9,9 ή 9,8 και χαλάει η σούπα στο κλάσμα δεν νομίζω ότι θα τα βάψει και μαύρα ο agoratos.

Αλλά άμα ο ένας λέει 9,9 ο άλλος 8.9 kw/λίτρο και ο τρίτος 9,9 ανα κιλό ε κάτι δεν πάει καλά.

Στους τεχνικούς υπολογισμούς των βιομηχανικών συσκευών και μηχανών απόκλιση του ±10% στις φυσικοχημικές ιδιότητες των ρευστών θεωρείται εντός των προβλεπόμενων ορίων.

 

Αν μας έδινε την σύνθεση του πετρελαίου θα μπορούσαμε να υπολογίσουμε με περισσότερη ακρίβεια την θερμογόνο δύναμη. Αυτό όμως για το πετρέλαιο είναι πρακτικά αδύνατον να γίνει γιατί περιέχει πάρα πολλές χημικές ουσίες.

Καλύτερα να την προσδιορίσει πειραματικά στο εργαστήριο της Εφαρμοσμένης και Βιομηχανικής Χημείας με την ειδική συσκευή μέτρησης.

 

Αν δεν μπορεί ούτε το ένα ούτε τα άλλο ας βάλει τα παρακάτω δεδομένα στην εργασία του. Τα βρήκα στο βιβλίο: "Ασκήσεις Ατμοπαραγωγών και Θερμικών Εγκαταστάσεων"

 

Βιομηχανία διαθέτει ατμοπαραγωγό φυσικής κυκλοφορίας παροχής 36 t/h ατμού, πίεσης 40 bar και θερμοκρασίας 450 C. Για την καύση χρησιμοποιείται μαζούτ με την ακόλουθη κατά μάζα σύσταση:

γC = 0.860

γH = 0.116

γS = 0.012

γO = 0.009

γN = 0.003

Η κατώτερη θερμογόνος ικανότητα αυτού είναι 40500 kJ/kg.

.............................................

.............................................

.............................................

 

 

Από άλλη άσκηση έχουμε tην ίδια θερμογόνο δύναμη και για μαζούτ σύστασης:

γC = 0.8535

γH = 0.1225

γS = 0.012

γO = 0.009

γN = 0.003

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες αρχιζω να τα χανω... Ενα απλο ερωτημα ειπα να κανω ..!! Τελικα να παρω τα παραπανω δεδομενα και να τελειωνω..

Α Χριστος Ανεστη σε ολο το φορουμ και χρονια πολλα στους Γιωργηδες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, οι πιο σωστές τιμές είναι αυτές που έχει δώσει ο aithilenio..

 

Το πετρέλαιο θέρμανσης εχει κατώτερη θερμογόνο δύναμη 11,9 KWh/kg.

Τώρα εάν εσυ θέλεις lt αντί για kg πολύ απλά μπορείς να κάνεις τη μετατροπή γνωρίζοντας ότι η πυκνότητα του πετρελαίου είναι ρ=0,83 kg/lt..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.