Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστεγάματα σε αναθεώρηση βιομηχανικού κτιρίου


Recommended Posts

'Εχω αναλάβει μια αναθεώρηση αδείας βιομηχανικού κτιρίου σε εκτός σχεδίου περιοχή. Η άδεια είναι ακόμα εν ισχύ. Η αναθεώρηση αφορά κυρίως τα στατικά του κτιρίου ωστόσο λόγω αλλαγής των αρχικών υψών γίνεται και αναθεώρηση των αρχιτεκτονικών. Το κτίριο σε κάτοψη είναι 35χ22μ. Περιμετρικά του κτιρίου τοποθετήθηκαν προσταγάσματα συνολικού εμβαδού 435.0μ2 με πρόβολο στο υπο κατασκευή μεταλλικό κτίριο. Το μήκος των προβόλων ειναι 6μ.

Η ερώτηση ειναι αν κατά τον υπολογισμό των φορολογικών τα προστεγάσματα θα προυπολογιστούν με αναλυτικό προυπολογισμό και προσθήκη ή με συμβατικό υπολογισμό με βάση το εμβαδόν σαν προσθήκη υποστέγων. Η πολεοδομία που ρώτησα μου είπε το δεύτερο (εμβαδόν υποστέγων σαν προσθήκη) ωστόσο μου φαίνεται περίεργο αφού δεν μετρόύν σε κάλυψη ούτε δόμηση.

Επίσης επιρεάζουν τις πλάγιες αποστάσεις απο τα όρια ή μονο το περίγραμμα του κτιρίου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.