Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή από άδεια εγκατάστασης για ξυλουργείο


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

σύμφωνα με το Ν.3325 άρθρο 5 το ξυλουργείο εξαιρείται της απαλλαγής αυτής λόγω αποθήκευσης εύφλεκτων υλικών??? Αν ναι, πώς μπορώ να το κατατάξω στα εύφλεκτα με τεκμήριο (λίστα, νομοθεσία)?

 

2. Από τις απαλλαγές του παρόντος άρθρου εξαιρούνται:

 

β) οι αποθήκες όπου φυλάσσεται ποσότητα ανώτερη των 100 Kgr εύφλεκτων, διαβρωτικών, οξειδωτικών και τοξικών ουσιών

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την ειδική δηλωση για απαλλαγή απο άδεια εγκαταστασης και λειτουργιας δεν εξαιρειται...

 

Βγαζεις κανονικα για κατω απο 22 Κw

Απλα θα χρειαστεις και απο πυροσβεστική πιστοποιητικό πυροπροστασίας γιατί δεν είναι στην κατηγορία Αα και 0.

 

Θες βεβαιωση χρήσης γης.

Εγκριση περιβαλλοντικών όρων

Πιστοποιητικό πυρασφαλειας

Την ειδικη δηλωση συμπληρωμενη

Τα παραβολα 25 και 50 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή μου έχει τύχει μία αντίστοιχη περίπτωση για ξυλουργείο για κάτω από 22kw, έχω βρει τις πρότυπες περιβαλλοντικές δεσμεύσεις για ξυλουργείο.

Αυτό που έχω να κάνω είναι μία τεχνική έκθεση που να τις αναφέρει και μετά υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι τις τηρεί;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι τηρεί τις περιβαλλοντικές δεσμεύσεις αναλυτικά (όπως φαίνονται στους πίνακες).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα!

Οι ΠΠΔ έχουν μέσα όρια θορύβου..τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Απλά αναγράφετε το όριο στις ΠΠΔ και υπογράφει ο ιδιοκτήτης ή προβαίνετε και σε άλλες κινήσεις;(ηχομετρήσεις κτλ)

Edited by matsamplokos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διεύθυνση ανάπτυξης τα έχει μπλέξει λίγο, στο 21Β/2012 λέει ότι τα επαγγελματικά εργαστήρια και στην περίπτωση μου, το ξυλουργείο, έχουν απαλλαγή από υποχρέωση περιβαλλοντικής αδειοδότησης. Οπότε ούτε ΠΠΔ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.