Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικό με ρέμα


Recommended Posts

έχω ένα μικρό προβληματάκι και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

έχω μια άδεια, έχει περάσει από τον έλεγχο τοπογραφικού και αρχιτεκτονικών στην πολεοδομία και πάει για στατικά. έχω μια παρατήρηση τοπογραφικό, να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ρέμα βορειανατολικά του οικοπέδου. αυτή η παρατήρηση βγήκε διότι στο συμβόλαιο έχει γραφεί ότι βορειοανατολικά το οικόπεδο συνορεύει με ρέμα.

 

όσον αφορά τα στοιχεία τωρα..

στους χάρτες της τοπογραφικής:

1.στην αρχική διανομή φαίνεται εκεί ένα ρέμα.

2.στην οριστική διανομή(83) δεν φαίνεται ρέμα, υπάρχει δρόμος μεταξύ του οικοπέδου και του ρέματος και έχουν οριστεί και ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές.

3.αν πρέπει να τηρήσω 20 μέτρα θα μείνει διάσταση κτιρίου 6 μέτρων.

4.στα διπλανα οικόπεδα έχουν βγεί άδειες χωρίς να τηρηθούν τα 20 μ.

5.η υπάλληλος που ελέγχει τοπογραφικό είναι η πιο "αυστηρη" στην συγκεκριμένη πολεοδομία.

 

βασικά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα,

καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα τις αποστασεις απο το ρεμα , μπορεις να κατεβεις κατω απο τα 20 m εφοσον παρεις σχετικη εγκριση.Γενικως τη δινουν , αλλα σε υποχρεωνουν να κατασκευασεις συνηθως καποιο τοιχειο παραλληλα με την προσωρινη οριογραμμη του ρεματος σε αποσταση που θα σου καθορισουν.

 

Αναλογα τον Δημο , το ρεμα μπορει να ανηκει στην δικαιοδοσια ή της Νομαρχιας ή της ΔΚΥΕ/ΥΠΕΧΩΔΕ (για Αττικη αυτα , δεν ξερω για αλλες περιοχες) οποτε αναλογα θα απευθυνθεις για εγκριση.

 

Για την υπαρξη ή μη του ρεματος.

 

Την διανομη ποιος την εχει κανει ? Αν ειναι πχ Υπ. Γεωργιας και τους πας θεωρημενο αντιγραφο αυτης του '83 οπου δεν φαινεται ρεμα μηπως βολευτεις ?

 

Εχεις κοιταξει στις διπλανες αδειες να δεις τι φαινεται απο ρεμα στα τοπογραφικα τους ?

 

Ρωτησε στην Τεχν. Υπηρεσια της Νομαρχιας να δεις τι λενε .

Link to comment
Share on other sites

το ρέμα δεν είναι οριοθετημένο..

την διανομή μάλλον η νομαρχία.

πώς γίνεται προσωρινή οριοθέτηση;

στην διανομή φαίνεται μια οριοθέτηση με διακεκομένη και έχουν αφήσει 8μ δρόμο και 4μ πρασιά.εγώ δηλαδή χτίζω στα 12μιση μέτρα περίπου από αυτήν την γραμμη.

-------------------------------------------------------

εννοώ3μ πρασιά..

---------------------------------------------------------

σκέφτηκα να βρώ τις άλλες άδειες αλλά δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνη και απελπιστική κίνηση;

όχι ότι δεν έχω σκάσει δηλαδή, αφού 5 μήνες δεν μου είπε τίποτα η υπάλληλος περί ρέματος και όταν ήρθε η στιγμή να υπογράψει μου πέταξε και το ρέμα... :-x

Link to comment
Share on other sites

..στην οριστική διανομή(83) δεν φαίνεται ρέμα..

 

..στην διανομή φαίνεται μια οριοθέτηση με διακεκομένη ..

 

Τελικα στην διανομη του '83 φαινεται ρεμα ή οχι ?.

 

--ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ---

Το να βρεις τις διπλανες αδειες το ειπα για δικη σου ενημερωση , να δεις πως το χειριστηκαν οι αλλοι. Δεν βλεπω το ριψοκινδυνο που ειναι.

 

Στην θεση σου θα ξεκινουσα ρωτωντας στην Τεχν.Υπηρεσια της Νομαρχιας.

Link to comment
Share on other sites

στην διανομή του 83 φαίνεται μια περιοχή κενή, κοινόχρηστη.

-------------------------------------------------------------

ρώτησα και στην τεχνική υπηρεσία....

πήγα στον υπεύθυνο φωτό, χαρτες, φωτο από google earth, γιατί αργούσε ναρθει για αυτοψία....

τελος πάντων

 

μου είπε ότι είχαν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις και η βεβαίωση που δίνουν στην καλυτερη περίπτωση είναι μετά από αυτοψία ότι δεν φαίνεται να υπαρχει ρέμα αλλά απαιτείται υδρολογική μελέτη.

-------------------------------------------------------------

όπως επίσης ότι θα λείπει για κανένα δίμηνο και μετά θαρθει για την αυτοψία.

γενικά έχω απογοητευτεί λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites

dargi αν σου ελεγαν οτι εχεις ρεμα , θα σου ελεγα τι γινεται.

 

Τωρα για την περιπτωση οπου "δεν φαινεται να υπαρχει αλλα θελει υδρολογικη μελετη" , δεν το εχω αντιμετωπισει και δεν ξερω. Ισως αλλοι συναδελφοι να μπορουν να βοηθησουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εγω όταν είχε χρειαστεί να κάνω κάνω προσωρινή οριοθέτηση ρέματος ήταν αρκετά απλό. Αποτύπωση, κάποιες διατομές του ρέματος, αυτοψία και όλα οκ. Τις όμορες άδειες τις είχα ψάξει και είχα πάρει τις αντίστοιχες βεβαιώσεις προσωρινής οριογραμμής ρέματος και τα διαγράμματα που τις συνόδευαν και είχε διευκολύνει αυτό καθώς δώσαν προσωρινή οριογραμμή σε συνέχεια αυτής του ομόρου.

Η ΔΚΥΕ/ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει στην αρμοδιότητα της ανοιχτά ή μη διαυθετημένα ρέματα, δεν θα βοηθήσει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τα όμορα απότι έχω καταλάβει δεν το έχουν παρουσιάσει σαν ρέμα..

για αυτό δεν ξέρω αν θα μου χρησιμεύσει σε τίποτα να βρώ τις άδειες..

----------------------------------------------------------------

επίσης dimitris80 πόσο καιρό διήρκησε η όλη διαδικασία της οριοθέτησης;

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στον μήνα, κι αυτό γιατί μου αναβάλλανε 1-2 φορές την αυτοψία, αλλά γενικά έγινε γρήγορα. Σημειωτέον βέβαια οτι ο υπάλληλος κάθε άλλο παρά αυστηρός είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.