Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρώτηση για thin film


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα παιδιά. Είναι το πρώτο μου μηνυμα εδώ. Λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έχω τελειωσει την πτυχιακή μου και είμαι στα συμπεράσματα. Η πτυχιακή αφορά την μελέτη της ενεργειακής απόδοσης 5 πάνελ (4 πολυκρυσταλλικα 220W Conergy,BP,Solarfun,Solarwatt και ενα thin film CdTe FS-280) για τις 13 περιφέρειες. Χρησιμοποιηθηκε το PVSYST και η μελέτη αφορα διασυνδεδεμένα συστήματα Αυτό που παρατηρώ είναι πως το Fisrt Solar έχει την μέγιστη απόδοση τους σε συννεφιασμένα μέρη.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι πως επηρεάζονται τα thin film σε σχέση με τα πολυκρυσταλλικά, δηλ. πως επηρεαζει η υγρασια, ο ανεμος, η θερμοκρασία, η ενταση ακτινοβολιας, η συννεφια κ.τ.λ. τα πολυκρυσταλλικά και πως τα thin film. Και καποια τεκμηριωση

Θα ήμουν ευγνώμων για μια απαντηση σας γιατι οσο και αν εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.