Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Συνένωση κατά παρέκκλιση οικοπέδων


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς?

 

Έχω ένα οικόπεδο που είναι κατα παρέκκλιση άρτιο. 60μ2(προυφ.36)

Ακριβώς δίπλα μου πουλιέται ένα οικόπεδο πάλι κατά παρέκκλιση άρτιο 100μ2.(προυφ. 73)

Η κατά κανόνα αρτιότητα στη περιοχή είναι 200μ2.

Θα μπορούσε να γίνει συνένωση των 2 οικοπέδων??(Για μελλοντική έκδοση αδείας σε όλο)

 

 

Η απάντηση που έχω πάρει μέχρι στιγμής......είναι ότι δεν μπορεί να γίνει συνένωση γιατί δεν προκύπτει το εμβαδόν(200μ2) κατά κανόνα.

όντως ισχύει αυτό??

 

Υπάρχει κάποιος Νόμος που μπορώ να δω για την συνένωση οικοπέδων?

Που μπορώ να βρώ το άρθρο 25 για το οποίο μιλάνε όλοι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα

Δες τα παρακάτω

Αρτιότητα και συνένωση

Συνένωση οικοπέδου εντός οικισμού άρτιου κατά παρέκκλιση με μη άρτιο-οικοδομησιμότητα

 

stapa, αυτήν την απόφαση (ΣτΕ 673/82) την έχεις πρόχειρη;

Link to comment
Share on other sites

όχι, ο Ρωμαλιάδης την λέει, αλλά από τότε (βιβλίο 1991) σίγουρα θα υπάρχουν και νεότερες.

Τα δύο λινκ που έβαλες, το πρώτο είναι άλλες περιπτώσεις, ενώ στο δεύτερο μου φαίνεται επικράτησε η λάθος άποψη.

Λοιπόν δύο όμορα του ίδιου ιδιοκτήτη ΑΡΤΙΑ ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΛΙΣΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ , αν δεν αθροίζονται στον κανόνα δεν μπορούν να δομηθούν ενοποιημένα, δομούνται χωριστά, κι αν τυχόν ο ιδιοκτήτης τους ας πούμε τα πουλήσει και τα δυό με το ίδιο συμβόλαιο, ο αγοραστής θα τρέχει και δε θα φτάνει..

(Τάγραψα με κεφαλαία, μην συγκρίνουμε αυτή την περίπτωση με άλλες συνενώσεις, στα εντός σχεδίου η μη δυνατότητα συνένωσης οφείλεται στις διατάξεις τακτοποίησης - προσκύρωσης)

 

 

ΥΓ : καλά, είδα και άλλα παρόμοια θέματα και γίνεται χαμός, πολλοί συνάδελφοι ρωτάνε με γενικολογίες και άλλοι τους απαντούν έχοντας υπόψη διαφορετικές περιπτώσεις.

Όποιος έχει παρόμοιο θέμα να ξέρει ότι : άρτιο / άρτιο κατά παρέκλιση / μη άρτιο ,

που είναι : εντός σχεδίου / εκτός σχεδίου / σε οικισμό 23 / σε οικισμό 2000 κατ / τεμνόμενο,

και πρόκειται για : ανταλλαγή τμημάτων / αγορά τμήματος / πώληση τμήματος / αγορά ολοκληρο / πώληση ολόκληρο

κάθε συνδυασμός είναι άλλη περίπτωση, δεν ισχύει η λογική της "βελτίωσης" ούτε ότι αφού γίνεται έτσι σ αυτή την περίπτωση, εντάξει θα γίνεται και στην άλλη..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε!

 

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που έχω διαβάσει.

 

Μήπως γνωρίζετε τον Νόμο που αναφέρεται στη συνένωση κατά παρέκκλιση οικοπέδων????

Διότι δεν βρίσκω τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την παρακάτω εγκύκλιο:

Εγκύκλιος 12/86

 

ΑΡΘΡΟΝ-6.

ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ.

 

Ειδικώτερα για τις αρτιότητες των οικοπέδων διευκρινίζονται κατά περίπτωση τα εξής:

Παρ.1: Οικόπεδο που βρίσκεται σε περιοχή η οποία μετά τη δημοσίευση του νόμου αυτού εντάσσεται σε σχέδιο πόλης ή το σχέδιο της αναθεωρείται ή τροποποιείται:

Καταργείται η απαίτηση εξασφάλισης ελάχιστου βάθους, αρκεί δηλαδή η εξασφάλιση του ελάχιστου προσώπου και εμβαδού.

Αν οι όροι δόμησης που θα τεθούν καθορίζουν ότι μέσα στο οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου πρέπει να εγγράφεται μια ιδεατή επιφάνεια κτιρίου κάποιων ελάχιστων διαστάσεων, αυτό αποτελεί πρόσθετη απαίτηση.

Παρ.2: Οικόπεδο που βρίσκεται σε εγκεκριμένο πριν από τη δημοσίευση του ΓΟΚ/85 σχέδιο πόλης και προϋπάρχει με τις διαστάσεις που έχει από τη δημοσίευση του ΓΟΚ/85, θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον εχει τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου και εμβαδού, κατά κανόνα ή παρέκκλιση, του διατάγματος των όρων δόμησης της περιοχής, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι αρτιότητες που έθετε ο ΓΟΚ/73.

Βεβαίως η κατά παρέκκλιση αρτιότητα ισχύει για όσα οικόπεδα υπάγονται στην παρέκκλιση, όπως ορίζεται στην παρ.9 του Αρθ-24.

Παρ.2β: Οικόπεδο όπως παραπάνω, που δημιουργείται, μετά τη δημοσίευση του ΓΟΚ/85, από κατάτμηση ή συνένωση μη αρτίου τεμαχίου θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον:

1) 'Εχει τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου και εμβαδού που ισχύουν στην περιοχή ή εκείνες που ορίζονται από τον ΓΟΚ/73 αν είναι μεγαλύτερες και ταυτόχρονα εφ' όσον μέσα στο οικοδομήσιμο τμήμα του δημιουργούμενου οικοπέδου, να μπορεί να κατασκευαστεί κτίσμα ελάχιστης επιφάνειας 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευράς 5 μ.

Αν σε εγκεκριμένο προ του ΓΟΚ/85 σχέδιο δημιουργείται οικόπεδο με συνένωση αρτίων κατά την παρ.2α του Αρθ-6 οικοπέδων ή με συνένωση άρτιου οικοπέδου και μη άρτιου τεμάχιου άλλου οικοπέδου, δεν απαιτείται η συνθήκη της εγγραφής κτίσματος, γιατί πρόκειται για βελτίωση ήδη άρτιου οικοπέδου.

Οικόπεδα που καθίστανται μη άρτια λόγω ρυμοτόμησης, άσχετα απ'το χρόνο αυτής και άσχετα αν αυτά προέρχονται από παραχώρηση ή από άλλη μεταβιβαστική αιτία, θεωρούνται οικοδομήσιμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθ-25 του Ν-1337/83.

 

 

Μιλάει για βελτίωση άρτιου οικοπέδου!!Γιατί να μην μπορώ λοιπόν να τα συνενώσω???????Και γιατί να χάνεται η αρτιότητα??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.