Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΤΑΑ: Νεα αύξηση εισφορών?


ysar

Recommended Posts

Διαβασα το παρακατω:

 

"Συγκεκριμένα, το ίδιο το υπουργείο υπολογίζει τις απώλειες - τις οποίες ονομάζει «εξοικονόμηση» - σε:

.

.

.

800 εκατομμύρια θα προέλθουν από την αύξηση των εισφορών που σχεδιάζεται στους ασφαλισμένους του ΟΓΑ, του ΟΑΕΕ και του ΕΤΑΑ (ταμείο επιστημόνων)."

 

http://www.metataxeis.gr/index.php/topic,67561.0.html

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από πολλές πηγές εδώ και μερικές μέρες. Συγκεκριμένα αναφέρονται σε φορείς ασφάλισης με ελλείματα. Η απορία μου εμένα είναι άλλη: οι επιμέρους φορείς που απαρτίζουν το ΕΤΑΑ (Ταμείο Νομικών, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΑΥ κλπ.), έχουν οικονομική αυτοτέλεια βάση του νόμου. Από και ως που λοιπόν συζητάνε για αύξηση εισφορών μιλώντας γενικά "περί ΕΤΑΑ" και από πότε ειδικά το ΤΣΜΕΔΕ έχει ελλείματα ώστε να γίνεται τέτοια συζήτηση;;

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από πολλές πηγές εδώ και μερικές μέρες. Συγκεκριμένα αναφέρονται σε φορείς ασφάλισης με ελλείματα. Η απορία μου εμένα είναι άλλη: οι επιμέρους φορείς που απαρτίζουν το ΕΤΑΑ (Ταμείο Νομικών, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΑΥ κλπ.), έχουν οικονομική αυτοτέλεια βάση του νόμου. Από και ως που λοιπόν συζητάνε για αύξηση εισφορών μιλώντας γενικά "περί ΕΤΑΑ" και από πότε ειδικά το ΤΣΜΕΔΕ έχει ελλείματα ώστε να γίνεται τέτοια συζήτηση;;

 

Λετε να ειναι απο τα λαθη των ΜΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει. αν νομιζουν οτι αυξανοντας τις εισφορες θα αυξησουν τα εσοδα τους ειναι γελασμενοι.

 

εγω βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι ΔΕΝ πληρωνουν εισφορες. η χαλαροτητα των πολεοδομιων στην αναζητηση ενημερωτητας για την εκδοση αδειας βοηθαει και πολυ καλως συμβαινει αυτο κατα τη γνωμη μου.

 

φτανει πια στον εκβιασμο και στο "τα δικα μου δικα μου αλλα και τα δικα σου δικα μου".

 

συνταξη δεν θα παρουμε ή αν παρουμε θα ειναι 300 ευρω σε 20 χρονια, δηλαδη σημερινα 150 ευρω. στα @@ μου το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τις εισφορες μου μεχρι τωρα ξερω πολυ καλα οτι τις κανανε μετοχες της Αττικα αλλα δεν τις εχω εγω, τις εχουν αλλοι εξαργυρωμενες με θεσεις στο ΔΣ και μπονους. Και το πλεονασμα του ταμειου που δεν δινει ποτε συνταξη εχει γινει ελλειμα. Ας καταρρευσει αυριο το ΤΣΜΕΔΕ, η ιδιωτικη ασφαλεια ειναι φθηνοτερη και δεν θα νιωθω τοσο μακακας οταν πηγαινω εκει και χανω τη μερα μου αντιμετωπιζοντας κατι απιθανα τυπακια που τους πληρωνω εγω και την εχουν δει να δουλευουν 2-3 ωριτσες την ημερα.

 

φουντο και με τις ευχες μου.

Link to comment
Share on other sites

πληρώνουμε πάρα πολύ λίγα οπότε με χαρά θα ενισχύσουμε τον οαεδ αφού είναι γνωστό ότι οι μηχανικοί είμαστε large άνθρωποι.

 

δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι οι έννοιες μηχανικός και ανεργία δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο του ελληνικού κράτους.

μήπως τουλαχιστον να απαιτούσαμε να αλλάξει αυτό επιτελους ;

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι ειχε γινει περυσι ή φετος μια συζητηση για να εντασονται οι ανεργοι μηχανικοι στις λιστες ανεργων του ΟΑΕΔ αλλά τελικα δεν βρεθηκε λυση ....

 

Παντως αυτο θα δωσει "πατημα" στους μηχανικους να ξανατεθει το θεμα, απο θεση ισχυος.

ΑΝ τελικα το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ πραγματικα ενδιαφερθουν ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.