Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντήρηση μηχανημάτων οινοποιείου


gnusselt

Recommended Posts

Μου ζητήθηκε να αναλάβω τη συντήρηση των μηχανημάτων ενός εμφιαλωτηρίου κρασιού. Η γραμμή παραγωγής αποτελείται από ένα πλυντήριο φιαλών, το γέμισμα, την τοποθέτηση του καπακιού και το κόλλημα της ετικέτας. Δηλαδή, όλο κι όλο 20 μέτρα.

 

Απλά δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτά. Μπορείτε να μου υποδείξετε κάπου να ψάξω να βρω στοιχεία; Σε site γνωστού τεχνικού βιβλιοπωλείου δεν βρήκα κάτι τεχνικό περί συντήρησης. Γνωρίζετε εταιρείες που κατασκευάζουν μηχανές που χρησιμοποιούνται σε εμφιαλωτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Αναζήτησε τεύχη των "Χημικά Χρονικά" της Ε.Ε.Χ. (Ένωσης Ελλήνων Χημικών). Εκεί θα βρεις διαφημίσεις και τέτοιου είδους εταιρειών.

http://www.eex.gr/filemgmt/viewcat.php?cid=4

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Χάρη τα τεύχη δεν έχουν ανέβει όλα στο site και σε αυτά που έχουν ανέβει δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μου ζητήθηκε να αναλάβω τη συντήρηση των μηχανημάτων ενός εμφιαλωτηρίου κρασιού. Η γραμμή παραγωγής αποτελείται από ένα πλυντήριο φιαλών, το γέμισμα, την τοποθέτηση του καπακιού και το κόλλημα της ετικέτας. Δηλαδή, όλο κι όλο 20 μέτρα.

 

Απλά δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτά. Μπορείτε να μου υποδείξετε κάπου να ψάξω να βρω στοιχεία; Σε site γνωστού τεχνικού βιβλιοπωλείου δεν βρήκα κάτι τεχνικό περί συντήρησης. Γνωρίζετε εταιρείες που κατασκευάζουν μηχανές που χρησιμοποιούνται σε εμφιαλωτήρια;

 

Πρότασή μου είναι να βρεις τους κατασκευαστές των μηχανημάτων, απ' όπου θα μπορείς να προμηθευτείς τα manual. Γενικά, αν δεν είναι πολύ Hitech τα μηχανήματα, δεν θες και τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν η εγκατάσταση είναι παλιά και δεν υπάρχουν μανιουαλ, το πιο απλό είναι:

1. καταμέτρησε και αρίθμησε-ονομάτησε όλα τα μηχανήματα

2. προσπάθησε να καταγράψεις ό,τι στοιχεία μπορείς να βρείς από το καθένα (ανταλλακτικά, αναλώσιμα, στοιχεία μοτερ κτλ)

3. Κράτα αρχείο όλων των εργασιών που κάνεις και προσπάθησε να βρείς το προηγούμενο ιστορικό

4. αποφάσισε τη γραμμή που θα ακολουθήσεις όσον αφορά τον τρόπο συντήρησης (απο τη βιβλιογραφία και την εμπειρία μου, η πιο προσφορη μέθοδος είναι συνδυασμός προληπτικής και προβλεπτικής συντήρησης δλδ:

4α. Να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό στοκ (απο πλευρας οικονομικής και χώρου) ανταλλακτικών και αναλωσίμων ή τουλάχιστον να ξέρεις που θα απευθυνθείς όταν τα χρειαστείς.

4β. Εκτέλεσε κάθε 6μηνο γρασαρίσματα-λιπάνσεις σε ρουλεμάν, αλυσίδες ή κινούμενα μέρη

4γ. Παρακολούθα ακουστικά τα μοτερ και άλλαζε τα ρουλεμάν όταν παρατηρήσεις αύξηση θορύβου-κραδασμών ή κάθε 40.000 ώρες. Έχε υποψην σου ότι η βηματική κίνηση καταπονεί περισότερο τα μοτερ, ειδικά στο φρένο (αν έχουν)

4δ. Δεν ξέρω τί μηχανήματα έχεις, αλλά παρατήρησε σε πια σημεία υπάρχουν κρούσεις ή γλιστρήματα σε γλίστρες. Αν φθείρονται γρήγορα δοκίμασε κάποια μηχανολογικά πλαστικά του εμπορίου, ανθεκτικά σε τριβή κτλ.

5. Διατήρησε τα μηχανήματα καθαρά.

6. Έλεγξε το κύκλωμα πεπιεσμένου αέρα και βάζε ψιλό λάδι (10) στο λαδωτήρι (αν έχει).

7. Προγραμμάτισε άμμεσα επισκευές με την πρώτη ένδειξη φθοράς

 

 

Μάλλον η απάντησή μου είναι λόγο αργοπορημένη, υποθέτω πλέον θα έχεις βρεί άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.