Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσία Δημοσίου επί ΣΠ


Recommended Posts

Με βάση την απόφαση Νομάρχη, τροποποιήθηκε το ΡΣ Αγίου Νικολάου με την κατάργηση του τμήματος της οδού Αποστόλου Τίτου και τμήματος της οδού Γουρνιών και τίποτε άλλο.

 

Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που ενδεχομένως φαίνονται στο ρυμοτομικό διάγραμμα αποτελούν τοπογραφικά στοιχεία και δεν έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη τροποποίηση.

 

Επομένως, έστω και εάν αναγράφεται το πλάτος οδού (δεν φαίνεται στη φωτοτυπία του ΦΕΚ), αυτό δεν σημαίνει ότι η οδός καθορίζεται με αυτό το πλάτος, με τη συγκεκριμένη απόφαση. Το πλάτος της οδού προκύπτει από το αρχικό ρυμοτομικό διάγραμμα και, όπως προανέφερα, το πιθανότερο είναι να μην αναγράφεται αριθμητικό πλάτος.

 

Ευχαριστώ ΜΑΚΑΡ

πράγματι αυτή την τροποποίηση έχω που αναγράφεται καθαρά το πλάτος 6μ όπως επίσης αναγράφεται και στην Ο. Α μας του 1971

Το αρχικό ΡΣ του 1951 δεν το έχω.

Πιστεύω όμως ότι το μεταγενέστερο σχέδιο με τη τροποποίηση αφού ορίζει καθαρά και το πλάτος του δρόμου είναι πιο ισχυρό από το ΡΣ που πιθανόν να μην αναγράφει το πλάτος. Έρχεται δηλ η τροποποίηση και ταυτόχρονα με την κατάργηση τμήματος οδού ορίζει και το πλάτος του. Αυτή είναι για μένα η σωστή ερμηνεία της τροποποίησης. Άλλως γιατί να γράφει με κείμενο 6μ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΜΑΚΑΡ

πράγματι αυτή την τροποποίηση έχω που αναγράφεται καθαρά το πλάτος 6μ όπως επίσης αναγράφεται και στην Ο. Α μας του 1971

Το αρχικό ΡΣ του 1951 δεν το έχω.

Πιστεύω όμως ότι το μεταγενέστερο σχέδιο με τη τροποποίηση αφού ορίζει καθαρά και το πλάτος του δρόμου είναι πιο ισχυρό από το ΡΣ που πιθανόν να μην αναγράφει το πλάτος. Έρχεται δηλ η τροποποίηση και ταυτόχρονα με την κατάργηση τμήματος οδού ορίζει και το πλάτος του. Αυτή είναι για μένα η σωστή ερμηνεία της τροποποίησης. Άλλως γιατί να γράφει με κείμενο 6μ

 

Ακριβώς το αντίθετο υποστηρίζω στο προηγούμενο μήνυμα.

Με την απόφαση του ΦΕΚ 613/Δ/1984 καταργούνται μόνον τα τμήματα των δύο οδών και ΔΕΝ γίνεται καμία άλλη ρύθμιση. Το πλάτος της οδού ΔΕΝ ρυθμίζεται με αυτή την απόφαση αλλά με το αρχικό σχέδιο, στο οποίο χρωματίζονται με κόκκινο χρώμα οι ΡΓ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συμφωνήσω με το σκεπτικό σου ΜΑΚΑΡ. Αν σκεπτούμε ανάποδα τι θα γινόταν; Δηλ αν είχαμε κατεδαφίσει εμείς την ιδιοκτησία μας, εγώ δεν θα είχα κανένα στοιχείο και θα έπρεπε, μάλλον θα με υποχρεώνανε, να τηρήσω τα 6 μ βάσει της σχετικής τροποποίησης. Τότε πραγματικά θα είμουνα πισθάγκωνα δεμένος. Το ίδιο θα γίνει και αν τους αφήσω τώρα να θεμελιώσουνε σε άλλη απόσταση ας πούμε στα 5,75. Τότε θα είναι ακόμη χειρότερα γιατί θα μας ζητήσουν και θα μας υποχρεώσουν μετά από 10 20 30 χρόνια να τηρήσουμε εμείς τα 6μ Τότε θα έχουν και το πεπόνι και το μαχαίρι. Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Το είπα πολλές φορές και θα το πω μία ακόμη, τελευταία, και είμαι κατηγορηματικός σ' αυτό.

Η τροποποίηση αφορά μόνον στην κατάργηση των τμημάτων των δρόμων και σε τίποτε άλλο. Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που φαίνονται στο τδ (δηλαδή και το πλάτος της οδού που αναφέρεις) αποτελούν τοπογραφικά στοιχεία που σχεδίασε ο συντάκτης του τδ και δεν αφορούν στην τροποποίηση. Το εάν δεν σε βολεύει αυτή η πραγματικότητα είναι άλλο θέμα και άλλο θέμα το πώς θα λύσεις το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί.

 

Όλοι οι συνάδελφοι, και εγώ, σου είπαμε τι πρέπει να κάνεις. Εάν θέλεις, συμβουλεύεσαι έναν έμπειρο τοπογράφο, έχοντας πάρει προηγουμένως το ΔΕ που συνέταξε η πολεοδομία για την εφαρμογή του ΡΣ στη συγκεκριμένη περιοχή. Εάν δεν συμφωνείς, ακολουθείς τη μέθοδο των ερωταποκρίσεων στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.