Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβολος μαμούθ


 

Recommended Posts

δειτε την φωτο και πειτε μου την αποψη σας ως προς την στηριξη του προβολου...

 

ειναι περιπου 2.5 μετρα απο την εσωτερικη δοκο μεχρι τη δοκο που καταληγει στα φορουσια και αλλο 1.5 μετρο η πλακα προβολος.

 

probolosperiergos4mot7zy0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση θα προσπαθούσα να αποφύγω μια τέτοια διάταξη γιατί τη θεωρώ επισφαλή.

Προσοχή στις μετακινήσεις. Έλεγχος αυτών και φυσικά να λάβουμε υπόψη και την κατακόρυφη συνιστώσα του σεισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει συνέχεια της πλάκας τέτοια ώστε να δώσει επαρκές μήκος αγκύρωσης τότε τι σε προβληματίζει? Στην εικόνα μοιάζει πρόβολος εν προβόλω γι'αυτό και μπαίνει ενδιάμεσα δοκάρι λόγω φυσικά μεγάλου μήκους. Συμφωνώ με τον συνάδελφο Χάρη για έλεγχο κατακόρυφης σεισμικής συνιστώσας γενικά για προβόλους πράγμα το οποίο δεν πιστεύω ότι γίνεται πάντα.Άλλωστε και ο ΕΑΚ δεν σε υποχρεώνει..

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχαμε και συνέχεια πλάκας τότε θα λέγαμε... κλάφ' τα Χαράλαμπε!

Εκείνο που φοβάμαι είναι τις μετακινήσεις και την ταλάντωση του όλου συστήματος σε περίπτωση σεισμού.Φοβάμαι ότι θα έχουμε εκτεταμένες ζημιές σε τοιχοποιίες, δάπεδα και σωληνώσεις ακόμα και για λιγότερο ισχυρό σεισμό.

 

Μπορεί να τα αναλύουμε και να τα διαστασιολογούμε σύμφωνα με όσα έχουμε μάθει αλλά... δεν μου κάθεται καλά, πώς να το κάνουμε. Πες το στατικό ένστικτο, που βέβαια μπορεί και να είναι εντελώς λάθος και να υπερβάλω. Γι αυτό άλλωστε είμαστε εδώ, για να ανταλλάσουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ ότι ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στον υπολογισμό της δοκού που στηρίζει το όλο σύμπλεγμα του προβόλου.

Αν δεν υπάρχει από τη μέσα μεριά πλάκα μεγάλου μήκους ως αντίβαρο, η δοκός καταπονείται σε στρέψη η οποία μπορεί και να μην υπολογίζεται από το πρόγραμμα (πχ. Fespa). Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να υπολογιστεί με το χέρι και να οπλιστεί ανάλογα (οπλισμός παρειών, πυκνοί συνδετήρες σ' όλο το μήκος της).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Παιδιά και μενα δεν μου καθεται καλά αυτός ο πρόβολος απο πλευρά λειτουργικότητας μάλλον δίνει αίσθημα ανασφάλειας (εγώ δεν θα το έκανα δηλαδή)... . Παρ όλα αυτά αν διαστασιολογηθεί σωστά (και συμφωνώ με όλα όσα είπατε ότι πρέπει να ληφθούν υπόψη) δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα...Άν είναι να έχει πρόβλημα μάλλον θα είναι στην λειτουργικότητα (μεγάλες χρόνιες παραμορφώσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και πάλι φταίει η αλλαγή της πλατφόρμας του forum. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μόνοπου μπορεί να γίνει είναι ο sundance αν την έχει ακόμα να την ξαναανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.