Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκίνημα ή οχι οικοδομής ...


c.maz

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Φίλε επειδή και εγώ αυτόν τον καιρό χτίζω και μάλιστα κοντεύω να τελειώσω, έχω να σου πω το εξής. Αν υπολογίσεις μέσα στο κόστος της οικοδομής τον Φ.Π.Α. (Πλέον 23% και όχι 18% που ήταν πριν 5 χρόνια), τα ένσημα του Ι.Κ.Α., την οικοδομική άδεια και βάζοντας σχετικά καλής ποιότητας υλικά μετά το χτίσιμο ( πλακάκια, κουφώματα, είδη υγιεινής, μάρμαρα, πόρτες κ.τ.λ.) δεν υπάρχει περίπτωση να πέσεις κάτω από 1100 ευρώ/τ.μ.. Υπολόγισε δηλαδή γύρω στις 190.000 ευρώ. Αν βέβαια κάνεις και υπόγειο ίσως να ανέβεις λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Να μου το θυμηθείτε ότι το μέλλον στην Ελλάδα για οικιστική ανάπτυξη βρίσκεται στην προκατασκευή. Το κόστος για έναν ιδιώτη που χτίζει custom to order έχει ξεφύγει τόσο πολύ, που αναγκαστικά κάποιος θα κοιτάξει προς ΚΑΛΕΣ λύσεις (τώρα αν αυτές υπάρχουν στην Ελλάδα σήμερα, είναι άλλη κουβέντα) προκατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Φίλε επειδή και εγώ αυτόν τον καιρό χτίζω και μάλιστα κοντεύω να τελειώσω, έχω να σου πω το εξής. Αν υπολογίσεις μέσα στο κόστος της οικοδομής τον Φ.Π.Α. (Πλέον 23% και όχι 18% που ήταν πριν 5 χρόνια), τα ένσημα του Ι.Κ.Α., την οικοδομική άδεια και βάζοντας σχετικά καλής ποιότητας υλικά μετά το χτίσιμο ( πλακάκια, κουφώματα, είδη υγιεινής, μάρμαρα, πόρτες κ.τ.λ.) δεν υπάρχει περίπτωση να πέσεις κάτω από 1100 ευρώ/τ.μ.. Υπολόγισε δηλαδή γύρω στις 190.000 ευρώ. Αν βέβαια κάνεις και υπόγειο ίσως να ανέβεις λίγο ακόμα.

 

και όμως αν κάνει μεταλλικό κτίριο το κόστος του πέφτει κατά 30%.............

Link to comment
Share on other sites

Highlander,

αν κάνει υπόγειο και μεταλλικό Φ.Ο με τα ίδια τελειώματα (μάρμαρα, πόρτες,ντουλάπες κλπ) θα έχει μειωμένο κόστος 30% σε σχέση με Φ.Ο από σκυρόδεμα? Υπερβολικό είναι το ποσοστό που δίνεις. Δηλαδή θα πάει στα 830€/μ2 ?

Η συμμετοχή του Φ.Ο στο συνολικό κόστος είναι συνήθως το 20%. Το υπόλοιπο 80% είναι το ζουμί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή οι προτάσεις μου σε όποιον θέλει να χτίσει και δεν είναι άνετος οικονομικά, είναι πάντα λύσεις προκατασκευής από μικρό εως μεγάλο βαθμό. Θέλει βέβαια προσοχή γιατί όσοι ασχολούνται με προκάτ τη λέξη αισθητική την έχουν ξεχάσει. Μπορεί να γίνουν πολύ όμορφα σπίτια με προκατ μεθόδους. Βάλτε φαντασία. Σε λεπτομέριες δε μπαίνω γιατί θα κάνω διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

και όμως αν κάνει μεταλλικό κτίριο το κόστος του πέφτει κατά 30%.............

 

Επειδή δεν γνωρίζω το κόστος με τον συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής αναγκαστικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Όσο αναφορά όμως σε μία κατασκευή με τον καθιερωμένο συμβατικό τρόπο (μπετά, τούβλα κ.τ.λ.), πιστεύω ότι έχω πέσει μέσα στο ποσό που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχει πέσει και μάλιστα θα έλεγα ότι είσαι και στο κάτω όριο του μέσου όρου. Τώρα εγώ αμφισβητώ το 30% του Highlander. Και αυτό διότι η μεταλλική κατασκευή οδηγεί σε διαφορετικές κατασκευαστικές λύσεις (επενδύσεις με τσιμεντοσανίδες, αυξημένες απαιτήσεις μονώσεων κλπ) που τελικά σου γλυτώνουν χρόνο αλλά δεν πιστέυω ότι σου γλυτώνουν χρήμα.

Καλό θα ήταν να μας έδινε μια ανάλυση κόστους (π.χ για ένα σπίτι 100τμ με υπόγειο, ισόγειο, όροφο) ο Highlander για να δούμε πώς προκύπτει αυτό το 30%

Link to comment
Share on other sites

και όμως αν κάνει μεταλλικό κτίριο το κόστος του πέφτει κατά 30%.............

Nα μην λεμε και τετοια ρε παιδια!!!!

 

Αν σε μαιζονετα με υπογειο, το κερδος, αφου προσθεσεις και το κοστος του μεταλλικου σκελετου, φτανει το 30%... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω το κόστος με τον συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής αναγκαστικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Όσο αναφορά όμως σε μία κατασκευή με τον καθιερωμένο συμβατικό τρόπο (μπετά, τούβλα κ.τ.λ.), πιστεύω ότι έχω πέσει μέσα στο ποσό που χρειάζεται.

 

Μέσα είσαι. Μέσα- έξω, έχεις πέσει έξω κατά 50€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.