Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Θα ήθελα να ανοίξω μια μικρή μονάδα παραγωγής βιοντίζελ.... γνωρίζει κάποιος πια η διαδικασία και που πρέπει να απευθυνθώ ώστε να βγάλω άδεια παραγωγής και εμπορίας, αλλά και τι παίζει με τις επιδοτήσεις...???

 

Σαν νέος επιχειρηματίας θα μπορέσω να πάρω εύκολα δάνειο? Η μονάδα που έχω στο μυαλό μου και που έχω σχεδιάσει είναι ύψους 400.000€

Link to comment
Share on other sites

δανειο αυτη την εποχη ξεχασε το, εκτος αν τους καταθεσεις κανα διακοσαρι χιλιαρικα κασερι, υποθηκευσεις οτι ακινητο εχεις, βαλεις μεσα τη γυναικα σου και τα παιδια σου, τους παρεις και μια πιπ@ και παλι χλωμο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις έχεις δίκιο σε αυτό.... απ'οτι μπόρεσα να καταλάβω μπορώ να πάρω επιδότηση το 50% περίπου και ένα μεγάλο μέρος από τα υπόλοιπα δάνειο μέσω του προγράμματος με υποθήκη το ίδιο το εργοστάσιο..... από κει και πέρα μένει ένα πολύ μικρό ποσοστό από ίδια κεφάλαια.... υπολογίζω ότι αυτό που πρέπει να βάλω εγώ από την τσέπη μου είναι γύρω στα 60 χιλιάρικα.... anyway θα το ψάξω όσο μπορώ....

 

Με τις άδειες τι γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Αν με ίδια κεφάλαια 60.000 μπορείς να φτιάξεις μια επιχειρηματική μονάδα υλικής αξίας 400.000 και να χρωστάς μόνο τα 140.000, σε περίοδο κρίσης, το βρίσκω υπέροχο !!!

 

Όλα τα άλλα αντιμετωπίζονται

Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση απο ποιο προγραμμα ειναι? γιατι η γυναικα μου που εχει αιτηθει καποια επιδοτηση ενημερωθηκε προχθες οτι λεφτα στοπ για το 2011. και οπως καταλαβαινεις εδω και καιρο ειμαστε στην κοψη του ξυραφιου - αν αυριο γινει το μπαμ κ εχεις ριξει εσυ τα λεφτα σου και περιμενεις, προσεχε μην μεινεις με την ορεξη. θελει παρα πολυ προσοχη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ακομά δεν πήγα νομαρχία να ρωτήσω.... νομίζω πάντως ότι είναι από ΕΣΠΑ 2007-2013..... Αν ισχύει αυτό για πάγωμα επιχορηγήσεων, τότε ίσως να το κάνω εντελώς ατομικά με μικρή παραγωγή ημερησίως......

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον Σύνδεσμο Βιομηχάνων Βιοντίζελ.... προσπαθώ να τους βρω μια εβδομάδα... και σήμερα μου πήραν το τηλ μου και θα με ενημερώσουν αυτοί.... πρέπει να βρεθώ και με αυτούς οπωσδήποτε να μου λύσουν τις απορίες που έχω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδιά το biodiesel είναι νόμιμο πλέον στην Ελλάδα;Μπορούμε εμείς ως καταναλωτές να μπούμε σε διαδικασία να το παράγουμε για τις προσωπικές μας ανάγκες;

 

Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες πουθενά για το θέμα αυτό και στο http://www.sbibe.gr γράφει άρες μάρες κουκουνάρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.