Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

καλησπερα και συγνωμη που ενοχλω και παλι. μου ζητησαν οικοδομησιμοτητα σε μια αδεια που ''τρεχω''.ενω βρισκεται στο σχεδιο πολης φανταζομαι δεν θα εχει γινει πραξη εφαρμογης και το ζητανε. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι απο που θα μαθω τις εισφορες γης που μου ζητανε να βαλω στο τοπογραφικο και αν εχει κανει καποιος ενα παρομοιο τοπογραφικο να μου πει αν χρειαζεται κατι αλλο ιδιετερο πριν το καταθεσω.

πιστευω να ειναι σκοπιμο να βοηθησω και εγω γραφωντας τα δικαιολογιτικα που μου ζητησαν σε περιπτωση που τα χρειαστει κανεις.

1.αιτηση του ιδιοκτητη(για καθε ιδιοκτητη)

2.συμβολαια και τα τοπογραφικα που τα συνοδευουν(εις διπλουν)

3.πιστιποιητικα μη εκποιηση και μεταγραφης(εισ διπλουν)

4.δηλωση ιδιοκτησιας με γνησιο της υπογραφης

5.μια δηλωση απο τον ιδιοκτητη(οποιος την χρειαστει μου λεει να την σκαναρω και να την ανεβασω)

 

και το τοπογραφικο με ακριβη αποτυπωση ολον τον ομορων.

αν καποιος εχει κανει ενα τετοιο τοπογραφικο ας με βοηθησει διχνοντας μου ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν απαιτείται Τοπογραφικό εξαρτημένο από το Κρατικό Σύστημα Συν/μένων οπότε πρέπει να αποτανθείς σε Τοπογράφο. Σε αυτό πρέπει να αποτυπωθούν και οι όμορες ιδιοκτησίες και να υπολογισθούν και γι' αυτές οι εισφορές σε γη.

Η εισφορά σε γη προβλέπεται από την κείμενη Νομοθεσία και εξαρτάται από το πώς χαρακτηρίζεται η περιοχή στο Π.Δ. ένταξης στο σχέδιο (Α', Β' κατοικία κλπ).

Το τυποποιημένο έντυπο δήλωσης ιδιοκτήτη αναφέρει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Επίσης απαιτούνται στοιχεία από το Εθνικό Κτηματολόγιο αν υφίστανται οριστικές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν απαιτείται Τοπογραφικό εξαρτημένο από το Κρατικό Σύστημα Συν/μένων οπότε πρέπει να αποτανθείς σε Τοπογράφο. Σε αυτό πρέπει να αποτυπωθούν και οι όμορες ιδιοκτησίες και να υπολογισθούν και γι' αυτές οι εισφορές σε γη.

Η εισφορά σε γη προβλέπεται από την κείμενη Νομοθεσία και εξαρτάται από το πώς χαρακτηρίζεται η περιοχή στο Π.Δ. ένταξης στο σχέδιο (Α', Β' κατοικία κλπ).

Το τυποποιημένο έντυπο δήλωσης ιδιοκτήτη αναφέρει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Επίσης απαιτούνται στοιχεία από το Εθνικό Κτηματολόγιο αν υφίστανται οριστικές εγγραφές.

 

πρεπει να απευθυνθω σε οποιοδηποτε τοπογραφο μηχανικο δηλαδη?εγω γιατι δεν μπορω να κανω αυτο το τοπογραφικο?ο τοπογραφος στην πολεοδομια που μου ζητησε το τοπογραφικο μου ειπε απλα νααποτυπωσω και τα ομορα και να υπολογισω εισφορες γης στο τοπογραφικο που ειχα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαιτείται εξαρτημένο Τοπογραφικό Διάγραμμα στο σύστημα συν/μένων της Πολεοδομικής Μελέτης και περαιτέρω έλεγχο με τις εγγραφές του Κτηματολογίου (αν υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαιτείται εξαρτημένο Τοπογραφικό Διάγραμμα στο σύστημα συν/μένων της Πολεοδομικής Μελέτης και περαιτέρω έλεγχο με τις εγγραφές του Κτηματολογίου (αν υπάρχουν).

 

δεν πολυ καταλαβα.αλλα καλου κακου θα ρωτησω και στην πολεοδομια ξανα.απλα εγω εχω κανει καποια συμφωνια με την πελατισσα στα χρηματα και εχω πεσει πολυ εξω.γιαυτο και δυσκολευομαι να το δωσω σε αλλον μηχανικο.δεν ξερω πως να κινηθω αν με καταλαβενεις.παντος στο τεε που εβγαλα αμοιβες το δεχτηκαν στο ονομα μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καθένας με την ειδικότητά του.

Οι πράξεις εφαρμογής συντάσσονται στο Κρατικό σύστημα συν/μένων υποχρεωτικά (παλαιότερα UTM 3o και σήμερα σε ΕΓΣΑ'87 που είναι και το σύστημα του Εθνικού Κτηματολογίου). Απαιτείται εξάρτηση με Τοπογραφικό όργανο ή GPS ακριβείας (όχι χειρός) από Πολυγωνομετρικά / Τριγωνομετρικά σημεία. Αν γνωρίζεις τη μεθοδολογία και διαθέτεις τον κατάλληλο εξοπλισμό προχώρησε μόνος σου. Το Τοπογραφικό Διάγραμμα της οικοδομησιμότητας δεν επιτρέπεται πάντως να είναι σε αυθαίρετο σύστημα συν/μένων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.