Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμοί boiler τριπλης ενέργειας


sotiris82

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα.

Σε νέα οικοδομή (2όροφο με υπόγειο, 2 κατοικίες) αποφάσησα να χρησιμοποιήσω για ΖΝΧ boiler 3ης. Το boiler θα βρίσκεται στο υπόγειο, στο χώρο του λεβητοστάσιου. Το ερώτημα μου είναι αν απαιτούνται (στις μελέτες ύδρευσης ή κεντρικής θέρμανσης) να γίνουν οι υπολογίσμοι για το boiler δηλαδή αντλίες ανακυκλοφορίας, δοχείο διαστολής κλπ. Τα προγράμμα της 4Μ που χρησιμοποιώ με βοηθουν μόνο στο να υπολογίσω το απαιτουμενο μέγεθος του boiler. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωτήρη σαν υδραυλικός θα σου πω και φυσικά απαιτείτε…

 

Ποιος θα αποφασίσει την επιφάνεια των συλλεκτών;

 

Ποιος θα βρει την παροχή του κυκλώματος ηλιακών και τις αντιστάσεις του δίκτυο για να επιλέξει τον κατάλληλο κυκλοφορτητή;

 

Ποιος θα επιλέξει τον κυκλοφορητής ανακυκλοφορίας και το πώς θα λειτουργήσει αυτή;

 

Ποιος θα επιλέξει τα δοχεία διαστολής;

 

Ποιος θα στήσει τον αυτοματισμό του συστήματος;

 

Ο υδραυλικός ο έμπορας ή ο ιδιοκτήτης;

 

Και επειδή γνωρίζω τι γίνετε στην πιάτσα ξέρω τι θα με ρωτήσεις….

Τον μηχανολόγο ποιος θα τον πληρώσει για να τα κάνει όλα αυτά;

Η απάντηση είναι ο ενημερωμένος πελάτης για την πραγματική αξία των παραπάνω υπηρεσιών.

 

Παιδιά εγώ σαν υδραυλικός έχω πειστεί απόλυτα για την αξία της μηχανολογικής μελέτης εφαρμογής.

Γνώμη μου είναι ότι εσείς οι μηχανολόγοι θα πρέπει επιτέλους να επιβάλετε αυτή την αξία σε όλους…

Και στους υδραυλικούς και στους πολιτικούς μηχανικούς και στους πελάτες και να δώσετε έμφαση στις μελέτες εφαρμογής σε μικρές εγκαταστάσεις….

Υπάρχει πολύ δουλειά εκεί έξω όχι επιδερμική αλλά εις βάθος.

Είναι χιλιάδες αυτές οι εγκαταστάσεις και σχεδόν όλες πονάνε ενεργειακά λόγου της λανθασμένης εντυπώσεις που είχαμε όλοι τόσα χρόνια.... ακόμα και οι μηχανολόγοι... για το πώς πρέπει να μελετούνται και να αμείβονται αυτές.

 

Ούτε μηχανολόγος να ήμουν δεν θα υπερασπιζόμουν τόσο πολύ την δουλειά σας.:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε aithilenio. και εγώ έτσι σκεφτόμουν, απλά ανησυχούσα μήπως κάνω τους υπολογισμούς κ πάω στην πολεοδομία κ μου πουν οτι είναι άχριστα αυτά κ μου τα σκίσουν...:???:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ για την βοήθεια συνάδερφοι. Μία ακόμα ερώτηση έχω, αν γνωρίζετε να βοηθήσετε. Κατέθεσα στην πολεοδομία την μελέτη και ο μηχανολόγος που την έλεγξε μου είχε σαν παρατήση οτι στην κατανομή δαπανών πρέπει να βάλω και το κεντρικό boiler και μου είπε για κάποιο δισέλιδο του ΤΕΕ το οποίο δεν το έπιασα κ πολύ. Μήπως ξέρει κάποιος πως θα συμπεριλάβω το κεντρικό boiler στην κατανομή δαπανών;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια συνάδερφοι. Μία ακόμα ερώτηση έχω, αν γνωρίζετε να βοηθήσετε. Κατέθεσα στην πολεοδομία την μελέτη και ο μηχανολόγος που την έλεγξε μου είχε σαν παρατήση οτι στην κατανομή δαπανών πρέπει να βάλω και το κεντρικό boiler και μου είπε για κάποιο δισέλιδο του ΤΕΕ το οποίο δεν το έπιασα κ πολύ. Μήπως ξέρει κάποιος πως θα συμπεριλάβω το κεντρικό boiler στην κατανομή δαπανών;

 

"Αλλαγή της ΤΟΤΕΕ 2427/83"... google.

τα στοιχεία που προανέφερες (ανακυκλοφορίες,συλλέκτες,υδραυλικόkit,αντιστάθμιση κλπ) τα δείχνουμε και στην μελέτη θέρμανσης και στην μελέτη ύδρευσης.

(γνώμη μου -αν μου επιτρέπεις :για τόσες λίγες ιδιοκτησίες δεν αξίζει η κεντρική θέρμανση...γιατί δεν βάζεις ατομικά??)

Link to comment
Share on other sites

Comba, εννοείς αυτό? Είναι σχέδιο και δεν έχει ψηφιστεί ακόμα.

 

Ο τρόπος που προτείνει είναι σωστός.

 

ναι αυτό εννοώ ,για θερμοδομέτρηση μιλάμε αφού ο ΚΕΝΑΚ δεν επιτρέπει τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

βασικά τα στοιχεία που προανέφερα τα έδειξα κάποια στην ύδρευση κ κάποια στην θέρμανση. Θα ήταν πιο ολοκληρομένο να φαίνεται και στις δυο μελέτες, όντως. Να βάλω δηλαδή copy paste στην μελέτη την παράγραφο 5.1.3 απο το παραπάνω αρχείο η θέλει ξεχωριστή μελέτη για το boiler?

 

Παρεπιπτόντως έβαλα κεντρική θέρμανση κ boiler λόγω της χρήσης που θα έχει αρχικά το κτήριο, καθώτι θα το χρησιμοποιεί σαν μία ιδιοκτησία αρχικά ( γονείς πάνω, παιδία κάτω) κ ίσως στο μέλλον αποφασίσει να το νοικιάσει/πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.