Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Γυψοσανίδα πάνω σε πάνελ


komaster

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται σε μια κατασκευή προκάτ εσωτερικά πάνω στα πάνελ να εφαρμόσω κατευθείαν γυψοσανίδα και στους τοίχους και στο ταβάνι ;

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμό δεν βλέπω αρκεί να μπει η γυψοσανίδα κανονικά με στραντζαριστό και μόνωση από πίσω. αν την εφαρμώσεις απευθείας πάνω στο πάνελ και χωρίς μόνωση ίσως να εχεις υγροποιήσεις στα κενά που θα μένουν ανάμεσα στο πάνελ και τη γυψοσανίδα με συχνά άσχημο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Το κόστος δεν μου επιτρέπει να βάλω στραντζαριστό και μόνωση. Αλλα το πάνελ που έχω βάλει είναι 10cm λες να έχω πρόβλημα υγροποίησης ;

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του είναι σε προκάτ δηλαδή ο τοίχος είναι 10cm πανέλ. Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί θα έχει υγρασία αφου βλέπω κάτι προκάτ με πάνελ 5cm χωρίς πρόβλημα βάζωντας 10cm και γυψοσανίδα πάνω πιστεύεται ότι θα υπάρχει πρόβλημα ; και πως δικαιολογείται αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα θα είναι όταν τοποθετήσεις την γυψοσανίδα κατευθείαν πάνω στο πάνελ. Αν βάλεις πετροβάμβακα όπως σου είπε και ο συνάδελφος δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε όσες περιπτώσεις έχω δει και έχουν εφαρμόσει απευθείας τη γυψοσανίδα υπήρχε υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τελικά έβαλα πάνω στο πάνελ στράντζαριστό 2cm ανάμεσα τους πετροβάμβακα 2cm της geolan(fibran) 100κιλών και απο πάνω γυψοσανίδα knauf. Απο την έξω πλευρά έκανα τρύπες σε γωνίες για οπή αερισμού. Ελπίζω να μην υπάρχει τώρα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.