Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εγκατάστασης για ηλεκτροδότηση και αμοιβή...


bowser-13

Recommended Posts

Επισης αυτο δεν το καταλαβα. Ο ηλεκτρολογος δεν μας εχει καθολου αναγκη για κατοικιες. Και οποιος καταφευγει σε μηχανικο τοτε μαλλον πρεπει να αλλαξει επαγγελμα.

 

Μιλάω για την υπογεγραμμένη μελέτη η οποία πρέπει να κατατεθεί στη ΔΕΗ και αυτό μπορεί να το κάνει ένας Η.Μ. που κατέχει την σχετική άδεια να το κάνει. Ενώ ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης που δεν έχει αντίστοιχη άδεια αλλά μικρότερη, αναγκαστικά καταφεύγει σε εμάς για την υπογραφή και μόνο - τουλάχιστο..

 

---------------[Συγχώνεψη]---------------

 

Μαζί με το ηλεκτρολογικό σχέδιο, δηλ. την κάτοψη στο μιλιμετρέ, το μονογραμμικό και τη δήλωση με όλες τις καταναλώσεις και την τελική ισχή, χρειάζεται και κάποιο άλλο τεύχος, κάτι σαν τεχνική περιγραφή με τους υπολογισμούς των ρευμάτων και τις επιλογές των καλωδίων, κ.λ.π.;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

οχι, δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο για την δεη.....1)κατοψη στο μιλλιμετρε,2)δηλωση με ολες τις καταναλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αφελή ερώτηση.μου ζητήθηκε να υπογράψω ένα πιστοποιητικό εγκατάστασης ΔΕΗ.Στην δεύτερη σελίδα στον χώρο που υπογράφω,έχει δίπλα χώρο για το γνήσιο της υπογραφής.Εκεί ποιος υπογράφει;Η ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αφελή ερώτηση.μου ζητήθηκε να υπογράψω ένα πιστοποιητικό εγκατάστασης ΔΕΗ.Στην δεύτερη σελίδα στον χώρο που υπογράφω,έχει δίπλα χώρο για το γνήσιο της υπογραφής.Εκεί ποιος υπογράφει;Η ΔΕΗ;

 

Το γνήσιο της υπογραφής το παίρνεις από ένα ΚΕΠ ή από Αστυνομία ή από το Δήμο σου. Απλώς το να βάλεις μόνο την υπογραφή σου δεν αρκεί. Που ξέρει η ΔΕΗ ότι το υπέγραψες εσύ ή η γυναίκα σου που το πήρε από το συρτάρι; Άρα πρέπει κάποια αρχή να βεβαιώσει ότι υπέγραψες εσύ... :)

 

Αν εννοείς αυτό δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο για την δεη.....1)κατοψη στο μιλλιμετρε,2)δηλωση με ολες τις καταναλωσεις.

 

Εντάξει Θανάση, κατάλαβα, ευχαριστώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα,ευχαριστώ..απλά κάποια πρότυπα που βρήκα από ηλεκτρολόγο ΤΕΙ,είχαν σφραγιδα από το σωματείο του και αναρωτήθηκα μήπως πρέπει να κάνω κι εγώ το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα,ευχαριστώ..απλά κάποια πρότυπα που βρήκα από ηλεκτρολόγο ΤΕΙ,είχαν σφραγιδα από το σωματείο του και αναρωτήθηκα μήπως πρέπει να κάνω κι εγώ το ίδιο..

 

Σωματείο; Την ΕΕΤΕΜ μήπως εννοείς; Απ' ό,τι ξέρω στις άδειες αυτές και τα πιστοποιητικά μια φορά χρειάζεται η ΕΕΤΕΜ στην αρχή για να πάρεις την σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Το γνήσιο της υπογραφής το παίρνεις από ένα ΚΕΠ ή από Αστυνομία ή από το Δήμο σου. Απλώς το να βάλεις μόνο την υπογραφή σου δεν αρκεί. Που ξέρει η ΔΕΗ ότι το υπέγραψες εσύ ή η γυναίκα σου που το πήρε από το συρτάρι; Άρα πρέπει κάποια αρχή να βεβαιώσει ότι υπέγραψες εσύ...

 

δηλαδή δεν χρειάζεται πια η θεώρηση του οικείου σωματείου όπως προβλέπει ο νόμος και αρκεί η θεώρηση του ΚΕΠ;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν χρειάζεται πια η θεώρηση του οικείου σωματείου όπως προβλέπει ο νόμος και αρκεί η θεώρηση του ΚΕΠ;

 

Για να μην σου πω λάθος, δεν γνωρίζω για ποιο χαρτί μιλάς. Απλώς μου είπες γνήσιο της υπογραφής και αυτό ξέρω ότι το παίρνεις από το ΚΕΠ. Μία ερώτηση στη ΔΕΗ θα έλυνε την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.