Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπο EN 12831 μια ερώτηση


Kosmas C

Recommended Posts

Παιδιά όταν υπολογίζω τις θερμικές απώλειες (4Μ) με το συγκεκριμένο πρότυπο μου βγάζει διαφορετικό νούμερο για το συνολικό άθροισμα απωλειών χώρου και για τις συνολικές απώλειες κτηρίου. Έχω μόνο ένα επίπεδο με τρεις χώρους και το άθροισμά τους δεν θα έπρεπε να είναι ίδιο με το συνολικό του κτηρίου? Αυτή η διαφορά που οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές βρήκα ότι αν εχω εναλλαγές αέρα ανά ώρα οι δύο τιμές που αναφέρω συμπίπτου. Αν δηλώσω vex και vsu τότε εμφανίζεται αυτή η διαφορά. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω και γώ κάτι σχετικό με το ΕΝ 12831;

Εσείς ποιά μεθοδολογία χρησιμοποιείται όταν κάνετε την μελέτη απωλειών με το 4μ (ρωτάω για πραγματικές μελέτες εφαρμογής και όχι απλά για πολεοδομία);Το πρόγραμμα δίνει την δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα σε DIN-77,DIN-83,EN 12831 και το ASHRAE.Έχω δοκιμάσει και τα 4 και δίνουν διαφορετικά αποτελέσματα αλλά χωρίς μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.Πόσο βάζετε προσάυξηση;

Και τα 4 όμως μου φαίνεται οτι βγάζουν μικρά νούμερα σε σχέση με την πράξη.Σε μελέτη απωλειών αίθουσας εκδηλώσεων 185μ2 και ύψους 5,5μ μου βγάζει 14500kcal/h (παλαιά κατασκευή με λιθοδομή και μονά τζάμια).Κάνω εγώ κάτι λάθος ή γενικα το 4μ βγάζει μικρά νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

margisam

Προσωπικά χρησιμοποιώ το DIN77.

Όσον αφορά την αίθουσα που αναφέρεις, για τα δεδομένα που δίνεις (παλαιά κατασκευή με λιθοδομή και μονά τζάμια), πίστεύω ότι μάλλον έχεις λάθος στους υπολογισμούς, και μάλιστα στους συντελεστές U. Αν δεν βαριέσε ανάρτησε τους μαζί με διαστάσεις αίθουσας κλπ, και βλέπουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βεβαια οι εξωτερικοί τοίχοι είναι 0,67μ και το κτηριο ειναι ανάμεσα σε αλλα δυο (απο την δυτικη και ανατολικη πλευρα). τι προσαυξήσεις βάζεις εσύ; οι διαστάσεις της αίθουσας είναι 8,80 Χ 21,30 εσωτερικά (187μ2).με τις μικρές πλευρές (8.8μ) στον βορρά και στον νότο και εκτεθημένες.Οι μεγάλες είναι σε επαφή με όμμορο κτήριο.Στέγη ξυλινη χωρίς μονωση με κεραμιδι.Πάνω κάτω δεν έπρεπε να βγεί περίπου 40000kcal;

Uτοίχων=1,387W/m2K Uοροφής=0,52W/m2K Uδάπεδο=2,55W/m2K

Edited by margisam
Link to comment
Share on other sites

margisam

Οι συντελεστές που δίνεις είναι υπερβολικά μικροί για παλαιό αμόνωτο κτίριο. Απο πίνακες εγχειριδίων βρήκα : εξωτερική τοιχοποιία εκ λιθοδομής πάχους 60 εκ. με επίχρισμα από την μια πλευρά U=2,2 Kcal/hm2C, παράθυρα μεταλλικού πλαισίου μονά U=8,00 Kcal/hm2C, κεραμοσκεπή επί σανιδώματος και από κάτω με οροφοπήχεις μετ επιχρίσματος U=1,6 Kcal/hm2C ( εδώ σημειώνω ότι αναλογα με το είδος της κεραμοσκεπής το U μπορεί να φτάσει μέχρι και 10 Kcal/hm2C), δάπεδο μαρμαρινο σε φυσικό έδαφος αμόνωτο U=2,12 Kcal/hm2C. Αν κάνεις τις μετατροπές των μονάδων σε Watt θα καταλάβεις τι εννοώ. Όσον αφορά το προγραμμα της 4Μ είναι απόλυτα αξιόπιστο με την προϋπόθεση να τροφοδοτηθεί με σωστά στοιχεία. Τέλος για τον υπόψη χώρο εκτιμώ εμπειρικά ότι απαιτούνται περίπου 60.000 Kcal/h

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι βρήκα το λάθος μου. Το 14500kcal/h προέκυψε με 2 εναλλαγές αέρα την ώρα.Δοκίμασα με 12 εναλλαγές που βρήκα ότι απαιτούν αίθουσες συγκεντρώσεων και μου βγαίνει και μένα 58000Kcal/h.Πόσες εναλλαγες βάζεις εσύ;Προσάυξηση γενικά στο πρόγραμμα της 4μ πόσο επιλέγεις;

 

Το Uτοιχων προκύπτει από 0,67μ λιθοδομής με λ=1,45 και σοβά μόνο απο την έξω πλευρά με λ=0,87 και πάχος 2cm. Ri =0,13 kai Ra=0,04.και προκύπτει U=1,529W/m2k.(U=1,38 μου βγαίνει στους τοίχους που είναι σε επαφή με άλλο κτήριο γιατί αλλάζει το Ra=0,13)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέρμανση χρησιμοποιώ αερισμό από χαραμάδες όπως ορίζει το DIN 77, και όχι εναλλαγές, αν όμως έχεις και μηχανικό αερισμό τότε παίρνεις και εναλλαγές. Για τις προσαυξήσεις στο πραγραμμα της 4Μ τσεκάρω αυτόματο υπολογισμό προσαυξήσεων. Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκε το U=1,529W/m2k της λιθοδομής. Έχω μπροστά μου το φύλλο υπολογισμού του συντελεστή U της 4Μ και μου δίνει U=4.615 Kcal/hm2C.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.