Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός ή με μπλοκάκι?


tkostis

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Υπάρχει στα σκαριά μια δουλειά σε τεχνική εταιρία.

Στην κουβέντα που κάναμε ο εργοδότης μου είπε να διαλέξω εγώ αν θελω να είμαι με μπλοκάκι ή σαν κανονικός μισθωτός. Αυτός δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Και σας ρωταώ τώρα τι με συμφέρει πιο πολύ δεδομένου ότι μέχρι τώρα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας άρα έχω μπλοκ παροχής υπηρεσιών και δεδομένου ότι και στις δύο περιπτώσεις μου καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ.

Βέβαια στην μισθωτή σχέση θα πρέπει να υπάρχει και ΙΚΑ απότι ξέρω.

Αν ξέρει κάποιος να με συμβουλέψει πολύ θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ

Περιμένω απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη κατάστασή σου θα πρότεινα με μπλοκάκι. Αλλωστε έτσι θα μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο αν τύχει (μια αποτύπωση, μια άδεια λειτουργίας, μια σχεδίαση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στη κατάστασή σου θα πρότεινα με μπλοκάκι. Αλλωστε έτσι θα μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο αν τύχει (μια αποτύπωση, μια άδεια λειτουργίας, μια σχεδίαση κλπ)

 

Σωστό αυτό που λες αλλά με μισθωτή σχέση δεν υπάρχει κατοχύρωση όσον αφορά δώρα, επιδόματα, αποζημίωση κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις κάτω νούμερα.. Συνήθως δε σε συμφέρει το μπλοκάκι. Έχεις 12 μισθούς , μη σου πω 11,5. Δεν έχεις δώρα επιδόματα και φυσικά αποζημίωση. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα.

Αν έχεις ΙΚΑ απαλλάσσεσαι απο τα άλλα ταμεία.. Δε ξέρω αν ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ. Αλλα σε εσάς νομίζω ΤΣΜΕΔΕ κολλάνε πάντα και οχι ΙΚΑ.

Ρώτα τι θα παίρνεις στις δυο περιπτώσεις και βάλε κάτω αριθμούς υπολογίζοντας και τα έξτρα που θα παίρνεις σαν μισθωτός + 2 μισθούς.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη παρεξηγηθώ, εσύ είπες ότι δεν έχει πρόβλημα ο εργοδότης... Αυτό το αντιλαμβάνομαι ως:

Αν είσαι μισθωτός θα έχεις 10000 ευρώ το χρόνο (που αναλύεται σε 12 μισθούς & δώρα) + άδεια + αποζημίωση.

Αν είσαι με μπλοκάκι, θα έχεις 10000 ευρώ το χρόνο σε 12 ισόποσες δόσεις ή όχι, θα έχεις άδεια και τελικά μόνο αποζημίωση δεν θα έχεις...

 

Αρα το ποσό θα είναι ίδιο, δεν θα χάνεις λεφτά... Ετσι τουλάχιστον ήμουν εγώ... και μάλιστα το ζήτησα εγώ αυτό γιατί είχα και 2η ασχολία.

Φαντάσου δε, ότι όταν με φύγανε, γιατί είχαν οικονομικά προβλήματα, μου έδωσαν και μια καλή συμβολική αποζημίωση χωρίς να έχουν υποχρέωση.

 

Αν τώρα δεν μιλάμε για το ίδιο ποσό ετησίως, η συζήτηση δεν έχει νόημα, τί σημαίνει δεν έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις κάτω νούμερα.. Συνήθως δε σε συμφέρει το μπλοκάκι. Έχεις 12 μισθούς , μη σου πω 11,5. Δεν έχεις δώρα επιδόματα και φυσικά αποζημίωση. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα.

Αν έχεις ΙΚΑ απαλλάσσεσαι απο τα άλλα ταμεία.. Δε ξέρω αν ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ. Αλλα σε εσάς νομίζω ΤΣΜΕΔΕ κολλάνε πάντα και οχι ΙΚΑ.

Ρώτα τι θα παίρνεις στις δυο περιπτώσεις και βάλε κάτω αριθμούς υπολογίζοντας και τα έξτρα που θα παίρνεις σαν μισθωτός + 2 μισθούς.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα εκτός αν κάνεις συμφωνία εξαρχής.

Στη μισθωτή σχέση νομίζω εκτός από ΤΣΜΕΔΕ σου κολλάνε και κάποιο ΙΚΑ.

Δεν ξέρω όμως ακριβώς τι.

Ομολογώ είμαι λίγο μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη παρεξηγηθώ, εσύ είπες ότι δεν έχει πρόβλημα ο εργοδότης... Αυτό το αντιλαμβάνομαι ως:

Αν είσαι μισθωτός θα έχεις 10000 ευρώ το χρόνο (που αναλύεται σε 12 μισθούς & δώρα) + άδεια + αποζημίωση.

Αν είσαι με μπλοκάκι, θα έχεις 10000 ευρώ το χρόνο σε 12 ισόποσες δόσεις ή όχι, θα έχεις άδεια και τελικά μόνο αποζημίωση δεν θα έχεις...

 

Αρα το ποσό θα είναι ίδιο, δεν θα χάνεις λεφτά... Ετσι τουλάχιστον ήμουν εγώ... και μάλιστα το ζήτησα εγώ αυτό γιατί είχα και 2η ασχολία.

Φαντάσου δε, ότι όταν με φύγανε, γιατί είχαν οικονομικά προβλήματα, μου έδωσαν και μια καλή συμβολική αποζημίωση χωρίς να έχουν υποχρέωση.

 

Αν τώρα δεν μιλάμε για το ίδιο ποσό ετησίως, η συζήτηση δεν έχει νόημα, τί σημαίνει δεν έχει πρόβλημα...

 

Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι έτσι όπως τα λες. Ο εργοδότης είναι πολύ ξηγημένος αλλά δεν έχουμε μπει ακόμα στις λεπτομέρειες. Είναι σίγουρο ότι αν είμαι με μισθωτή σχέση ουσιαστικά καταργείται το μπλοκάκι (σαν δεύετερη απασχόληση εξωτερική)?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα προτιμήσεις να είσαι μισθωτός. Δεν χάνεις κανένα δικαίωμα υπογραφής, είσαι πιο κατοχυρωμένος όσον αφορά άδειες, δώρα κλπ και εάν κλείσεις χρόνο στην εταιρεία (το δίμηνο μας το φαγε η τρόικα τον Δεκέμβριο που μας πέρασε) δικαιούσαι αποζημίωση στην απόλυση. Επίσης θεωρείσαι μισθωτός για την εφορία, άρα γλιτώνεις το 500αρικο του τέλους επιτηδεύματος.

 

Εφόσον έχεις κάνει έναρξη στην εφορία, να μην παραλείψεις να συνεχίσεις να κανεις δήλωση ΦΠΑ (ακόμα και μηδενική)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα προτιμήσεις να είσαι μισθωτός. Δεν χάνεις κανένα δικαίωμα υπογραφής, είσαι πιο κατοχυρωμένος όσον αφορά άδειες, δώρα κλπ και εάν κλείσεις χρόνο στην εταιρεία (το δίμηνο μας το φαγε η τρόικα τον Δεκέμβριο που μας πέρασε) δικαιούσαι αποζημίωση στην απόλυση. Επίσης θεωρείσαι μισθωτός για την εφορία, άρα γλιτώνεις το 500αρικο του τέλους επιτηδεύματος.

 

Εφόσον έχεις κάνει έναρξη στην εφορία, να μην παραλείψεις να συνεχίσεις να κανεις δήλωση ΦΠΑ (ακόμα και μηδενική)

 

Αφού θα εξακολουθώ να έχω μπλοκάκι πως θα γλιτώσω το τέλος επιτηδεύματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.