Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Φωτοβολταικο παρκο 20kw στην Κερατεα.Αποριες


defender

Recommended Posts

Το οικοπεδο ειναι εκτος σχεδιου 750τμ. Η ΔΕΗ δεχεται αιτησεις για εντος Αττικης ή τις απορριπτει? Υπαρχει επιδοτηση απο ΕΣΠΑ για καποιον που θα ιδρυσει νεα επιχειρηση? Γενικα τι πρεπει να κανω για να βγει η αδεια?

 

Με το φτωχο μου το μυαλο υπολογισα τα εξης. Κοστος κατασκευης 50.000ε και 12.000ε ετησιο κερδος. Ουσιαστικα σε 5 χρονια εχεις κανεις αποσβεση και αυτο χωρις επιδοτηση

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος κατασκευης πως το εβγαλες τοσο?Με τι πανελ,ινβερτερ,βασεις,ηλεκτρολογικα,εγκατασταση,ασφαλεια,περιφραξη?

Τα 12000 χιλιαρικα το χρονο πως τα εβγαλες?

Με ποια τιμη πωλησης?

Απλα το συλλογισμο σου θελω να δω σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος κατασκευης πως το εβγαλες τοσο?Με τι πανελ,ινβερτερ,βασεις,ηλεκτρολογικα,εγκατασταση,ασφαλεια,περιφραξη?

Τα 12000 χιλιαρικα το χρονο πως τα εβγαλες?

Με ποια τιμη πωλησης?

Απλα το συλλογισμο σου θελω να δω σε παρακαλω.

 

 

Απο αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ. Θα με ενδιεφερε να μου απαντησουν καποια παιδια που γνωριζουν τις παρακατω αποριες μου

 

''Το οικοπεδο ειναι εκτος σχεδιου 750τμ. Η ΔΕΗ δεχεται αιτησεις για εντος Αττικης ή τις απορριπτει? Υπαρχει επιδοτηση απο ΕΣΠΑ για καποιον που θα ιδρυσει νεα επιχειρηση? Γενικα τι πρεπει να κανω για να βγει η αδεια?''

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το οικοπεδο ειναι εκτος σχεδιου 750τμ. Η ΔΕΗ δεχεται αιτησεις για εντος Αττικης ή τις απορριπτει? Υπαρχει επιδοτηση απο ΕΣΠΑ για καποιον που θα ιδρυσει νεα επιχειρηση? Γενικα τι πρεπει να κανω για να βγει η αδεια?

 

Με το φτωχο μου το μυαλο υπολογισα τα εξης. Κοστος κατασκευης 50.000ε και 12.000ε ετησιο κερδος. Ουσιαστικα σε 5 χρονια εχεις κανεις αποσβεση και αυτο χωρις επιδοτηση

 

Πριν από λίγο έμαθα ότι ένας γνωστός μου έβαλε στην στέγη του εξοχικού του ένα Φ/Β 10kW. Κόστισε 38000€ με δάνειο.

Αναλογικά το 20kW στο οικόπεδο θα σου κοστίσει 2x38000€.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επιδοτηση απο ΕΣΠΑ για καποιον που θα ιδρυσει νεα επιχειρηση?

 

Για τις επιδοτήσεις του ΕΣΠΑ για το 2011 μπορείς να ενημερωθείς από την παρακάτω σελίδα .

 

http://www.fcnet.gr/gr/overview/?id=40

 

Το θέμα είναι εάν δικαιούται κάποιος επιδότηση για χονδρικό εμπόριο και όχι για λιανικό .Διότι τα φ/β είναι για χονδρικό εμπόριο από την στιγμή που η πώληση της παραγόμενης ενέργειας γίνετε μεταξύ παραγωγού και της ΔΕΗ και όχι παραγωγού και καταναλωτή .Αυτό θα πρέπει να το διευκρινήσεις σε όποια προγράμματα επιδότησης και εάν βγουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι αρλούμπες λένε αυτά τα προγράμματα του ΕΣΠA για νέους και νέες;

Κάτω από 40, ελάχιστο ύψος επένδυσης 100000€, καινοτόμες ιδέες.

Μα ήδη η Ζώνη Καινοτόμων Επιχειρήσεων της Θεσσαλονίκης μπήκε μέσα μόνο 30000000€.

 

Αν είχα 100000€ το ΕΣΠΑ θα περίμενα να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.