Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι στη ΜΕΑ


ΙΦΠ

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα του ΤΕΕ για τριόροφη οικοδομή έχω περάσει όλες τις παραμέτρους και το πρόγραμμα βγάζει το κτίριο σε Β κατηγορία.

 

Με την προσθήκη όμως δύο τζακιών στο ισόγειο (4100 Kcal/h) και Α΄όροφο (4100kcal/h) η κατηγορία γίνεται Γ, η ΤΟΤΕΕ 2070-1 αναφέρει στην σελίδα 91τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού απόδοσης.

 

Το πρόγραμμα θεωρεί, λάθος κατά την γνώμη μου, ότι το τζάκι θερμαίνει όλη την θερμική ζώνη.

 

Έχετε αντιμετώπισει παρόμοια περίπτωση; Μία λύση είναι να οριστούν δύο επιπλέον ζώνες (30 m2) αποκλειστικά για το κάθε τζάκι, είναι σωστό; Η άλλη λύση είναι να μην ληφθεί υπόψη στην συμμετοχή της θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει συστημα θερμανσης (πχ λεβητας-καυστηρας) αγνοεις τη συνεισφορα των τζακιων.Αντιθετα εαν δεν υπαρχει ΣΘ,θεωρεις οτι η θερμικη ζωνη θερμαινεται μονο απο τα τζακια

Link to comment
Share on other sites

ntside ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ αυτη την λύση είχα σαν πιο σωστή, το κτίριο έχει κεντρική θέρμανση.

 

Αν και πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα συνδυασμού των δύο ΣΘ.

Link to comment
Share on other sites

Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις ΤΕΕ σε Θέματα Εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ

 

Εστίες καύσης (τζάκια). Σε ποιες περιπτώσεις ορίζετε μια εστία καύσης (τζάκι) ως σύστημα θέρμανσης.

 

Όταν η εστία καύσης (τζάκι) είναι εφεδρική μονάδα θέρμανσης δεν δηλώνεται ως μονάδα θέρμανσης. Όταν η εστία καύσης καλύπτει τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλη συμβατική μονάδα για την θέρμανση χώρων, τότε δηλώνεται ως κανονικό σύστημα θέρμανσης.

 

Εχω μια απορια ...πως βγαινει Β κατηγορια..μαλλον για Γ μου φαινεται.Εχεις ηλιακο συλλεκτη,αυτοματισμους (τι κατηγορια ?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση που καλύπτει τμήμα του κτιρίου ή της ζώνης και σίγουρα λειτουργεί συμπληρωματικά ή εφεδρικά θα έπρεπε όταν συμπληρώνεται στο πεδίο θέρμανση και υπάρχει και κεντρική θέρμανση να συνυπολογίζεται στην ενεργειακή κατάταξη στο ποσοστό που αναλογεί στο εμβαδό και τις θερμικές αναγκές του κτιρίου ή της ζώνης.

 

Β κατηγορία 198,2 Kwh/m2

 

Υπάρχει ηλιακός συλλέκτης και οι αυτοματισμοί είναι Β.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η εστία καύσης (τζάκι) είναι εφεδρική μονάδα θέρμανσης δεν δηλώνεται ως μονάδα θέρμανσης

 

Αυτοματισμοί Β (έχεις αντισταθμιση και θερμοστατικες βαλβίδες (ή ηλεκτρονικό ελεγκτή-στις τερματικες μοναδες)?

Link to comment
Share on other sites

το κτίριο είναι στο 79% του κτιρίου αναφοράς, έχω θεωρήσει ότι θα εγκατασταθεί σύστημα αντιστάθμισης και τα σώματα θα έχουν θερμοσταστικές βαλβίδες, βλέπεις κάπου λάθος;

 

επιμένω στο ότι θα έπρεπε να συνυπολογίζεται με κάποιο τρόπο και το τζάκι νομίζω ότι είναι πιο σωστό όταν λειτουργεί ταυτόχρονα με την θέρμανση

 

επίσης κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση στο πρόγραμμα, αλλάζω την ισχύ του λέβητα αλλά η κατάταξη δεν αλλάζει αυτό τώρα το παρατήρησα

Link to comment
Share on other sites

1.ΟΚ...

2.Αν το συπολογισεις πρεπει να βαλεις και ποσοστο κάλυψης πχ 0.2 τζακι+0.8 λέβητας (όμως ο ΒΑ του τζακιού ειναι πολυ μικροτερος από του

λεβητα πχ 0.5-ενεργεικο τζακι)

 

3.Η ισχύς του λέβητα δεν επηρεαζει τα αποτελέσματα,εκεινο που μετραει ειναι ο Β.Α.

 

Παρακαλώ, αποφύγετε τις άσκοπες παραθέσεις.

miltos

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας την ισχύ του λέβητα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν επηρεάζονται οι υπολογισμοί.

 

Όμως, η ισχύς του λέβητα (σε σχέση με την ισχύ που προβλέπεται από τη μελέτη θέρμανσης) επηρεάζει τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και συνεπώς τον βαθμό απόδοσης που πρέπει να εισάγεις στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.