Μετάβαση στο περιεχόμενο

Interview - Ανάλυση μισθού


Recommended Posts

Θα το ξακαθιαρίσω αυτό με την παρακρατηση λογικά το απόγευμα που θα έχω τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του .

 

 

Να εισαι καλα topap.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α!!!! Και προσεξέ: SOS. Η παρακράτηση φόρου 20% ή ΦΕΜ (10%) ή ότι άλλο γίνεται με την υπογραφή μελετών σε Φ/Β, δικιά του και στο χέρι σου. Στο ξαναλέω, είναι SOS.

 

Διότι αν πχ η κάθε μελέτη Φ/Β κοστίζει πχ 1000 (πραγματικά δεν έχω ιδέα) τότε με 10 υπογραφές το μηνα, οπως λες, εσυ θα εμφανίσεις στο τέλος σαν εισόδημα 10x1000x12 μήνες = 120.000 ευρώ εισόδημα.... να μην αρχίσω να σου εξηγώ τι σημαίνει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερε και κάποιος άλλος συνάδελφος πιο πριν. Οι αμοιβές από τις μελέτες που θα υπογράφει (ή έστω ποσοστό τους) δε θα φαίνονται στην εφορία ως έσοδο (λέει για τουλάχιστον 10 το μήνα!);

 

Και κάτι άλλο: κάποιοι από σας είστε εργοδότες προφανώς κάποιων νέων μηχανικών. Έχετε προσλάβει πολλούς νέους με σύμβαση έργου 6μηνη, 8μηνη κτλ; έχετε πληρώσει πολλές φορές φπα επί του τσμεδε; έχετε πληρώσει πολλές φορές προσωπικά έξοδα; μήπως δε φέρνετε το προσωπικό σας Σάββατα, Κυριακές, αργίες, 12-14ώρες (ακόμα και πρωτομαγια μου έτυχε σε μια "καταξιωμένη ελληνική εταιρεία" και ακόμα περιμένω τα χρωστούμενα), με δικά τους αυτοκίνητα, τηλέφωνα κτλ;

Μη λέτε "πάνε πεσ του το και το και αμα σ αρέσει" γιατί κανένας μας δεν το κάνει και κανένας μας (αν είναι εργοδότης) δεν το δέχεται.

Τι θέλω να πω: ΕΜΕΙΣ οι μηχανικοί είμαστε οι κακοί εργοδότες, ΕΜΕΙΣ γ...με το επάγγελμα και βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας και σε λίγο θα δουλεύουμε με μισθό χαμηλότερο του ανειδίκευτου εργάτη. Ειδικά κάποιοι "νέοι" μόλις "παλιώσουν" γίνονται χειρότεροι απ τα πρώην αφεντικά τους

Τα βλέπουμε στους άλλους και λέμε "κοίτα να δεις τι γίνεται στο επάγγελμα" ενώ τα κάνουμε οι ίδιοι.

 

σορρυ για το οφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

Α!!!! Και προσεξέ: SOS. Η παρακράτηση φόρου 20% ή ΦΕΜ (10%) ή ότι άλλο γίνεται με την υπογραφή μελετών σε Φ/Β, δικιά του και στο χέρι σου. Στο ξαναλέω, είναι SOS.

 

Διότι αν πχ η κάθε μελέτη Φ/Β κοστίζει πχ 1000 (πραγματικά δεν έχω ιδέα) τότε με 10 υπογραφές το μηνα, οπως λες, εσυ θα εμφανίσεις στο τέλος σαν εισόδημα 10x1000x12 μήνες = 120.000 ευρώ εισόδημα.... να μην αρχίσω να σου εξηγώ τι σημαίνει αυτο...

 

To ΦΕΜ στο χέρι του δεν γίνεται...πάει κατευθείαν στην εφορία. εκτός αυτού οι μελέτες φωτοβολταικών και γενικότερα όσες δεν πάνε πολεοδομία, μπορούν κάλιστα να μην κοπούν στο όνομα του μηχανικού. Η εταιρία θα κόβει προς τον πελάτη (εάν και εφόσον κόψει) και ο συνάδελφος θα κόβει προς την εταιρία τα 750 το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

@dim

 

Συνάδελφε δεν είσαι καθόλου offtopic, τουναντίον.

 

Δεν το παίρνω σαν προσωπικά το ποστ σου, αλλά οφείλω να πω ότι το επαγγελμα το γ@μ@ν αυτοί που δέχτηκαν να δουλευουν για το τιποτα και όταν εγιναν αφεντικά "παίρνουν" το αίμα τους πίσω, τρόπο τινα.

Αν κάποιος έχει μάθει να δουλευει σωστά και με τις κατάλληλες αποδοχες, τότε και σαν αφεντικο θα κάνει το ίδιο. Γιατί θα ξέρει ότι αν δίνει σε κάποιον 700 και 800 ευρώ, τότε ο υπάλληλος θα κοιτάξει να βγάλει τη χασούρα με άλλα μέσα, νομιμα ή όχι. Να δέχεται δωράκια, να κάνει τα στραβα μάτια κτλ. Η εν τελει, δεν θα κάνει τη δουλειά του σωστά γιατι θα ξέρει ότι δεν παίρνει όσα αξίζει.

 

Κανεις δεν είπε στον συναδεφο "πάνε πες του το και το και αμα σ αρέσει", αλλά να παει και να διεκδικήσει χωρίς να έχει το βλέμμα σκυμμένο. Γιατί τότε μετά το βλέμμα θα πρέπει να σκύψει γενικώς... Το είπα και το ξαναλέω, η υπόθεση μου μυρίζει άγριο ρίξιμο, και πες μου εσυ ότι δεν σου μυρίζει το ίδιο...

 

Και κάτι ακόμα, δεν λέμε στον συνάδελδο "κοίτα να δεις τι γίνεται στο επάγγελμα", του λέμε οτι στο φορουμ έχουμε μιλήσει πολλές φορες για αποδοχες, για τρόπο υπολογισμού αμοιβων, ΦΠΑ, παρακράτησης, ΤΣΜΕΔΕ, κάλυψης εξόδων, κλπ. Μια μικρή έρευνα θα τον βοηθούσε σε πρώτη φάση να αποφύγει τις κακοτοπιές. Και πες μου εσυ, γιατί να κάτσω άλλη μια φορά και να γραψω τα κατεβατά που έχω γράψει σε άλλα thread οταν βλέπω ότι ο συνάδελφος δεν έχει κατσει να τα κοιτάξει καν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα...ψάξιμο στο φόρουμ, ερώτησεις σε συναδελφους εμπιστοσύνης, αν έχει ο καθένας, συμβουλή λογιστή γνώστη της φορολογησης μηχανικών...μόνο έτσι θα αποφύγεις τι κακοτοπιές όσο γίνεται γιατί 99% την πρώτη φορά την πατάμε όλοι και μας "ρίχνουν"...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ έχεις υπολογίσει και την ειδική προσάυξηση ( αν έχεις); Γιατί έτσι οι εισφορές είναι 220/μήνα και από Ιανουάριο θα αυξάνονται.

Τα υπόλοιπα για τα 750 τα αφήνω ασχολίαστα. Πήγαινε σε καφετέρια. Λιγότερες ώρες, ίδια και περισσότερα λεφτά και θα τα παίρνεις και μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Shinobi το συζήτησα αυτό μαζί του και μου λέει

 

- Πόσα πληρώνεις για τσμεδε;

-- Εγω: Ειμαι κατω απο πενταετια αρα παει 975/εξαμηνο , δλδ 162.5

- Ειδικη προσαυξηση δηλαδη δεν έχεις έτσι;

-- Εγω: Δεν επελεξα να την προσθεσω.

- Θα σου πληρωνω τα 160 αυτά ευρώ.

 

Απλά δε μου το είπε ξεκαθαρα αν θα μου τα δινει στο χερι ή αν υπονοεί ότι θα μου τα δίνει ανά εξάμηνο .

 

 

 

topap,

 

1. το μηνα 750 στο χερι . 160 τσμεδε στο χερι ή εστω 162.5 στο χερι (αν και αυτος μου ειπε 160) . Φπα επι του 750 στο χερι. Δυστυχως δεν δινει φπα για το 750+160, αλλα για το 750 απο οσο καταλαβα.

Αρα το μηνα κανονικα πρεπει

750 + 0.23*750 + 160 .

 

2. Παρακρατηση φορου λογικα θα μου δινει στο τελος του ετους. Δλδ αν μου την πληρώνει αυτός, τότε θα μου δίνει στο τέλος του έτους 750*12 *0.2

 

Αυτά... Πιστευεις χρειαζεται να δω και αλλα απο θρεντ δικα σου;

 

 

 

@ shinobi

 

αν όμως πας σε καφετερια, τοτε θα εισαι παντα με 1200 ευρω . Ενω ως μηχανικος θα ξεκινησεις με 750 και στ 40 σου θα εισαι 2500...

Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε ενδιαφέρει να σου δίνει το ΤΣΜΕΔΕ. Ακόμα και να σου δίνει το 23% των 160 ευρω δεν σε ενδιαφερει καθότι αυτό το 23% θα το αποδίδεις στην εφορία (ανα τριμηνο) άρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Για να μην σου πω οτι σε συμφέρει να σου δίνει το ΤΣΜΕΔΕ στο χέρι και να μην φαίνεται στην ΑΠΥ, διότι μετά το ποσό θα φορολογείται...

 

 

Ρίξε μια ματιά εδω:

 

Αποδοχές νέου Μηχανικού στην πρώτη του δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πως εχετε καταφερει να μπλεξετε τον Φ.Π.Α με το ΤΣΜΕΔΕ ειλικρινα δεν το εχω καταλαβει...

 

Ετσι οπως τα διαβαζω τα πραγματα, ειναι επιφοβο να την πατησεις πληρωνοντας μεγαλο φορο λογω των μελετων που θα υπογραφεις...ζητα του ποσοστο (τουλαχιστον 10%) επι των μελετων που θα κοβεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.