Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Επικαρπία και πρώτη κατοικία


mikiko

Recommended Posts

η μητερα μου εχει την επικαρπια σε ενα ακινητο και εγω την ψηλη κυριοτητα .

εγω εχω ακινητο ως α κατοικια.μπορει η μητερα μου να δηλωσει αυθαιρετη κατοικια ως α κατοικια για να περιοριστει το προστιμο αυθαιρετου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εφαρμοστεί ότι και στους Η.Χώρους νόμο, τότε τη δήλωση την κάνει αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα και όχι την επικαρπία.Τώρα για την α κατοικία είναι θέμα του λογιστή σας να ελέγξει τα ιδιοκτησιακά της και να αποφασίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί πρώτη κατοικία ένα ακίνητο πρέπει να έχεις πλήρη κυριότητα (όχι ψιλή, επικαρπία κλπ) 100% -Στάνταρ. Είμαι παθών.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και την επικαρπια να εχεις απλα θεωρειται οτι ειναι Α΄κατοικια.

 

Αν εχεις δηλαδη την ψιλη κυριοτητα σ ενα ακινητο ΕΧΕΙΣ το δικαιωμα αγορα ακινητου με καθεστως Α΄κατοικιας...ο επικαρπωτης του ομως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί πρώτη κατοικία ένα ακίνητο πρέπει να έχεις πλήρη κυριότητα (όχι ψιλή, επικαρπία κλπ)

Aκριβως!

Προβλεπονται πολλες μεταβιβασεις...

Στην περίπτωση που συζητουμε, το σπιτι ειναι 2η κατοικια της μητερας και -αν δεν κανω λαθος- στην δηλωση ο ψιλος κυριος δηλωνεται ως φιλοξενουμενος.

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθει ενα ακινητο Α΄κατοικια, αρκει να εχεις την επικαρπια...

 

ο ψιλος κυριος εξακολουθει να εχει το δικαιωμα αγορας επι καθεστωτος Α΄κατοκιας...

Link to comment
Share on other sites

salpi δεν είναι έτσι. Προσπαθούσα να περάσω σαν πρώτη κατοικία ακινητο στο οποίο είχα ψιλή κυριότητα και με πολλές επισκέψεις στην εφορία τελικά μου έδειξαν-βρήκαν κι αυτοί τη διάταξη οτι πρώτη κατοικία θεωρείται μόνον με πλήρη κυριότητα. Σου λέω είμαι παθών. (Στη Ζ Εφορία, Θεσ/νικη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.