Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Οικοδομησιμότητα οικοπέδου στη Μαραθιά Ηλείας


ΣΤΕΛΛΑ1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι ιδιωτης και θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας σε ενα θέμα.

αγοράστηκε προ 20ετίας οικόπεδο 4 στρ στη Μαραθιά Ηλείας(το αναφέρω μήπως έχει σχέση με Σ.Δ και Σ.Κ) το οποίο έσπασαν 3 ιδιοκτήτες ως εξής:Ο Α 2 στρ, ο Β 1 στρ και Γ 1στρ. Στα 2 στρ των 2 ιδιοκτητών εγιναν συμβόλαια που ορίζουν πως χωρίζονται τα οικόπεδα και ο δρόμος (δουλεία) που πρέπει να αφεθει απο τον έναν.Αυτος που εχει το μπροστινο μερος του οικοπεδου κατα το χωρισμα που έγινε εκτισε και καλυψε όλα τα τετραγωνικα συν το οτι δεν υπαρχει ο δρόμος που έπρεπε, για μενα που είμαι ο ιδιοκτήτης του πισω οικοπέδου.Πως πρέπει να κινηθώ και τι δικαιούμε μετα απο τοσα χρόνια?ισχυει η χρησηκτισια σε αυτην περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε δικηγόρο και μηχανικό γρήγορα!!

 

Καλημέρα σε όλους σας!

Μanolis gon, καλημέρα και σε σένα.Με τάραξε λίγο η απάντηση σου!μπορείς να μου εξηγήσεις επιλεκτικά τι κίνδυνοι υπάρχουν?απο ότι μου έχουν πεί, σε οικοπεδα με εξαδιαιρέτου χρήση δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα που παραθέτεις είναι ασαφή.

Έγινε σύσταση καθέτου ή έγινε κατάτμηση?

Όπως σωστά σου πρότεινε ο Μανόλης να αποτανθείς σε μηχανικό της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα είπε ο agios, λόγω ασάφειας σε μηχανικό και αυτός θα σου πεί αν χρειαστεί και δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικηγόρο και μηχανικό γρήγορα!!

 

Μετά από 20 χρόνια βρε Μάνο μέχρι και φόνο να έχεις κάνει παραγράφεται ... αλήθεια το έχει ψάξει κανείς; νομικά δηλ τι ισχύει ... Πολεοδομικά μπορεί να ακυρωθεί η οικοδομική άδεια αλλά όχι να θεωρηθεί αυθαίρετο ... νομικά πως μπορείς να κινηθείς μετά από 20 χρόνια αδιάληπτης και συνεχούς χρήσης; ακόμη και ψευδή στοιχεία να έχουν κατατεθεί έχει γίνει παραγραφή ...

ΥΓ. κάτσε να βάλω και ένα "νομίζω"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.