Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή Δεξαμενής Σκυροδέματος σε Χωμάτινη Δεξαμενή σε Τεχνητό Υγροβιότοπο


evimar87

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το πως μπορώ να μετατρέψω μια δεξαμενή σκυροδέματος σε χωμάτινη, με σχήμα τραπεζίου (στην τομή της) και κάτοψη 1) ορθογωνική και 2) κυκλική.

 

Θα χρησιμοποιήσω τον τύπο του όγκου για κόλουρη πυραμίδα για την 1η περίπτωση (ορθογωνική κάτοψη) και τον όγκο του κόλουρου κώνου για την κυκλική κάτοψη;;;

 

Ή έχει να κάνει καθαρά με τον τύπο του εμβαδού τραπεζίου, μόνο που αντί για πλευρές, την μεγάλη και την μικρή, θα βάλω στην θέση τους εμβαδά ορθογωνίου και κύκλου αντίστοιχα για τις δύο περιπτώσεις;

 

 

Βοηθήστε με!!!

 

Σας Ευχαριστώ!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μετατρέψω μια δεξαμενή ορθογωνική από σκυρόδεμα σε χωμάτινη με σχήμα τραπεζίου (στην τομή της) και κάτοψη ορθογωνική. Θα κρατήσω την επάνω επιφάνεια σταθερή και θα είναι γνωστή και από κει και μετά ψάχνω να βρω την κάτω πλευρά του τραπεζίου και θα παίξω με το ύψος της νέας δεξαμενής που θέλω να κατασκευάσω. Θέλω ουσιαστικά να έχω στην χωμάτινη δεξαμενή που θα φτιάξω να έχω τον ίδιο όγκο με την δεξαμενή σκυροδέματος.Και γι' αυτό ρώτησα αν πρέπει να πάρω τον όγκο κόλουρης πυραμίδας για την ορθογωνική κάτοψη που θέλω. (και αντίστοιχα για κυκλική κάτοψη, τον όγκο κόλουρου κώνου.)

Link to comment
Share on other sites

άρα το ζητούμενο είναι θέμα γεωμετρικό και σχεδιαστικό .... όχι κατασκευαστικό ... οκ

χρησιμοποιείς τον τύπο για την κόλουρη πυραμίδα και είναι :

V = 1/2 (E1+E2) x h όπου Ε1 και Ε2 τα εμβαδά των παράλληλων βάσεων στο ύψος h ... αυτός είναι προσεγγιστικός τύπος, ο κανονικός είναι :

V = h/3 x (E1+E2+SQRT E1XE2)

 

Πιστεύω οτι θα σε βοηθούσε το Πρισματοειδές

V = h/6 [(2A+a)xB + (2a+A) x b]

 

όπου a και b oοι μικρές πλευρές στο ύψος h

και Α και Β οι μεγάλες (βάση ας πούμε)

 

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.