Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη στέγαστρο για ΦΒ


panmyr

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι….στην παρακάτω εικόνα φαίνεται το Δ.Κ. διώροφης κατοικίας σε οικόπεδο προ του 1923. Η άδεια έχει εκδοθεί το 1988.

 

Θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει ένα στέγαστρο, στην πλευρά που είναι 10,40 μ ώστε να βάλει ΦΒ.

 

Το στέγαστρο θα είναι διαστάσεων 10,40 x 3,50, προς την πλευρά ΑΒ. Το στέγαστρο αυτό, όπως το σκέπτομαι, ένα μέρος του θα υπολογισθεί σαν Η/Χ και το άλλο θα μετρήσεις την δόμηση, σωστά;

 

H πραγματοποιούμενη δόμηση είναι 93.36 τ.μ. οπότε το μέγιστο ποσοστό του Η/Χ (15%) που μπορεί να ληφθεί είναι 14,00 μ ;

 

Και κάτι άλλο επιτρέπεται το στέγαστρο αυτό να είναι εντός του Δ, καθώς η απόσταση από την πλευρά ΑΒ είναι 5,00 μ;

 

To Δ γενικά στην περιοχή είναι 3,75 μ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

 

 

http://ifile.it/o9d02v5

Link to comment
Share on other sites

panmyr

 

Οι ΗΜ.Χ. υπολογίζονται επί της προσθήκης δηλ. 10,40Χ3,50Χ0,15=5,46 και δεν είμαι σίγουρος αν το στέγαστρο "δικαιούται" ΗΜ.Χ.

 

Εντός Δ δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή ούτε καν εξώστης

 

Αλλά γιατί 3,75 και όχι 2,50 αφού είναι οικισμός;

 

Δεξιά βλέπω ένα Δ=2,00 αυτό τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα georg coco, τα 2,00 μ αφορούν την πλευρά όπου έχει πρόσωπο σε δρόμο ΑΖ. Είναι οικισμός, αλλά στην πολεοδομία της περιοχής μου μου είχαν πει ότι έχει βγει απόφαση για Δ=3,75 παντου στον νομό.

 

Οπότε μάλλον θα μετρήσει όλο στην δόμηση 10,40χ3,50 = 36,40 τ.μ. με αποτέλεσμα και το κόστος αδείας να είναι μεγαλύτερο.

 

Εγώ σκέφτομαι να του πω για υπόστεγο σε κάποιο άλλο σημείο, που θα του βγει και πιο οικονομικό.

 

Λόγικά ούτε υπόστεγο σε επαφή με το κτίσμα, προς την πλευρά ΑΒ επιτρέπεται έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.