Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσφυση χυτού δαπέδου σε υπόστρωμα λαμαρίνας


skan

Recommended Posts

Συνάδελφοι,θα ήθελα μια υπεύθυνη γνώμη.Σε υπάρον εσωτερικό χώρο,για λόγους ασφαλείας υποχρεώθηκα να τοποθετήσω επάνω από τα πλακάκια,φύλλα λαμαρίνας.Επάνω από αυτά τί είδους δάπεδο μπορώ να κάνω?Χυτό έγχρωμο μπαίνει?Υπάρχει πρόσφυση του χυτού σκυροδέματος σε λαμαρίνα?Να προτιμήσω την τσιμεντοκονία?Να λάβετε υπόψη ότι στο χώρο αυτό θα τοποθετηθούν φωτοτυπικά μηχανήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γιατί το έκανες αυτό αν επιτρέπεται; Νομίζω ότι δεν θα έχεις καλή πρόσφυση. Η λαμαρίνα τι πάχος έχει; Είναι πολλά φύλλα μαζί κολημένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου

Η επιλογη έγινε ως αναγκαια λύση για μόνωση του χώρου απο εκπομπές ηλεκτ.ακτινοβολίας. Οπότε στρωθηκε λαμαρίνα γαλβανιζέ σε φύλλα και τώρα πρέπει να επιλεχθεί υλικό που θα μου δημιουργήσει ικανή επιφάνεια παραλαβής των φορτίων.Σκεφτηκα χυτό,τσιμεντοκονία ή σκυρόδεμα αλλά αυτά δεν εχουν πρόσφυση επί της λαμαρίνας.

Προσανατολίζομαι στην εξής λύση:

1.Καλή στερέωση της λαμαρίνας στην πλάκα

2.Τοποθέτηση πλακών DAU

3.Επί των πλακών τοποθέτηση γεωπλέγματος

4.Έγχυση ελαφροσκυροδέματος ή έγχρωμου χυτού σκυροδέματος

5.Τοπόθέτηση πλαστικής μοκέτας ως διαμόρφωση τελικής επιφάνειας

 

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο τρόπος που αναφέρεις θα είναι αποτελεσματικός. Ο μόνος φόβος που θα είχα είναι για τον τρόπο στερέωσης της λαμαρίνας που αν είναι μεγάλη η επιφάνεια και έχεις κολλήματα θα σκεβρώσουν τα τεμ. της λαμαρίνας. Αν τα βάλεις με βύσματα ίσως είναι καλύτερα. Πολύ φασαρία όμως η όλη διαδικασία......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ένας αποτελεσματικός τρόπος είναι : α) η λαμαρίνα να κοληθεί επί του δαπέδου με εποξειδική κόλλα ή ρητίνη (2Κ), β) τοποθέτηση πλακών εξηλασμένης πολυστερίνης τύπου DOW,τα οποία θα στηρίχθούν μηχανικά με πλαστικά βύσματα, γ) κατασκεή τσιμεντοκονίας ή περλιτομπετόν ενισχυμένα με μεταλλικό πλέγμα Τ131. Υπάρχουν,στο εμπόριο, έτοιμα έγχρωμα τσιμεντοκονιάματα υψηλών αντοχών (ινοπλισμένα).Επίσης να ληφθεί υπόψη πως το περλομπετόν έχει ε.βάρος περίπου 1100 kg/m3.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πρότασή σου...

Μαλλον όμως θα προσανατολιστώ σε τοποθέτηση ειδικών αντιστατικών πλαστικών πλακιδίων επί της λαμαρίνας με κόλληση,αφού όμως προηγηθεί ακριβής και σωστή στερέωση των λαμαρινόφυλλων.

Πολυ καλη και απλή η λύση σου,και την κρατάω σαν εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.