Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακαδημαϊκή εκπαίδευση αξιωματικών μηχανικών αεροπορίας


Μιχάλης94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Μιχάλης και είμαι υποψήφιος πανελληνίων για το έτος 2012.Έχω κατασταλάξει από καιρό στο αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ και αυτό είναι η μηχανολογία.Ωστόσο όμως η αβεβαιότητα που επικρατεί γενικότερα για την επαγγελματική αποκατάσταση (βλ.οικονομική κρίση) με έχει επηρεάσει αρκετά ώστε να αρχίσω τους τελευταίους μήνες να σκέφτομαι να δηλώσω πρώτη μία στρατιωτική σχολή.Έχοντας λοιπόν την ανησυχία της αποκατάστασης από τη μία και όντας ο πατέρας μου απόστρατος αεροπορίας από την άλλη,αποφάσισα αργά ή γρήγορα να θέσω ως πρώτο μου στόχο το τμήμα μηχανικών της Σ.Ι.(ΣΜΑ).Φήμες όμως που ακούω τελευταία λένε πως η ΣΜΑ δεν βγάζει αναγνωρισμένους μηχανικούς σε Ελλάδα και εξωτερικό.Αληθεύει κάτι τέτοιο;Αν ναι τι διεξόδους προτείνετε σε κάποιον που αφενός θέλει να μπει στην αεροπορία αλλά αφετέρου θέλει και να καταρτιστεί επαρκώς ακαδημαϊκά ώστε να αναγνωρίζετε ως μηχανικός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πως η ΣΜΑ "βγάζει" μηχανικούς.

Σίγουρα "βγάζει" μηχανικούς αεροσκαφών.

Δεν είναι δηλ σαν την ΣΣΑΣ απ'όπου οι απόφοιτοι είναι ιατροί.

 

Όμως, καλά κάνεις και σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι διότι αν βγάλεις την σχολή (ΣΜΑ) μπορείς πάντα να επιδιώξεις το όνειρό σου και να κάνεις κατατακτήριες σε μια πολυτεχνική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Όμως, καλά κάνεις και σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι διότι αν βγάλεις την σχολή (ΣΜΑ) μπορείς πάντα να επιδιώξεις το όνειρό σου και να κάνεις κατατακτήριες σε μια πολυτεχνική σχολή.

 

 

Πράγματι, καλά κάνει που το σκέφτεται έτσι. Κι εγω γνωρίζω μηχανικούς του στρατου που σαν στρατιωτικοί πηγαν ΕΜΠ για να συνεχίσουν τις σπουδες τους.

 

Αυτο που μ εκνευρίζει ομως είναι η δυνατοτητα που τους δινει το κρατος να βγαίνουν στη συνταξη στα 45 τους και να ξεκινουν δεύτερη καριέρα σαν μηχανικοι. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι ειναι μεγάλοι για το στρατο και πρέπει να αποσυρθουν ενω δεν ειναι καθόλου μεγάλοι για να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα. Για να ξηγηθω, δεν εχω πρόβλημα με όσους το κάνουν, αντίθετα χαίρομαι να τους βλέπω να αξιοποιουν τις γνώσεις τους. Εχω θέμα με το κράτος που τους αφήνει να εγκαταλείψουν την υπηρεσία τους σε μια τόσο δημιουργική ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

η ΣΙ εκτός από τους μηχανικούς αεροσκαφών και τους ηλεκτρονικούς σε κάθε σειρά εκπαιδεύει και λίγους μηχανικούς αεροπορικών εγκαταστάσεων που είναι ενα μείγμα πολιτικού και ηλεκτρομηχανολόγου μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πως η ΣΜΑ "βγάζει" μηχανικούς.

Σίγουρα "βγάζει" μηχανικούς αεροσκαφών.

Δεν είναι δηλ σαν την ΣΣΑΣ απ'όπου οι απόφοιτοι είναι ιατροί.

 

Όμως, καλά κάνεις και σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι διότι αν βγάλεις την σχολή (ΣΜΑ) μπορείς πάντα να επιδιώξεις το όνειρό σου και να κάνεις κατατακτήριες σε μια πολυτεχνική σχολή.

 

Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουνα.Δηλαδή αν βγάλω τα μόρια να μπω στη ΣΜΑ,να την τελειώσω και μετά να συνεχίσω από το 3ο έτος στο αντίστοιχο πολυτεχνείο αφου έχω κάνει με το 10%.Δυστυχώς όμως καταργείται από φέτος,οπότε υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον...Θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες :???:

 

Καλημέρα Μιχάλη.

Ο πατέρας σου ήταν ΣΜΑ ή ΣΑΕ (αν το θυμαμαι καλά) ή ήταν σε πιό "μάχημες" μονάδες?

 

Ο πατέρας μου είναι απόστρατος ΣΥΔ

Είναι σχολή υπαξιωματικών αεροπορίας στην οποία ασχολείσαι με τη διοίκηση

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση από το να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπω στο πολυτεχνείο;

 

Οι διαδοχικές δημοσιεύσεις απαγορεύονται.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουνα.Δηλαδή αν βγάλω τα μόρια να μπω στη ΣΜΑ,να την τελειώσω και μετά να συνεχίσω από το 3ο έτος στο αντίστοιχο πολυτεχνείο αφου έχω κάνει με το 10%.Δυστυχώς όμως καταργείται από φέτος,οπότε υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον...Θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες :???:

 

αφενός ξαναδίνοντας πανελληνιες μου φαινεται ευκολότερη η εισαγωγή σου (δεν εχω τσεκάρει πρόσφατα τις βάσεις με το 10% αλλα παλαιοτερα ήταν στο θεο) αφετέρου, σου δίνει τη δυνατότητα η ίδια η σχολή να περασεις στο πολυτεχνείο (οκ, δεν ειμαι και 100% σιγουρη) αλλα θυμαμαι καλα οτι ενας φιλος απο ευελπίδων εδωσε ειδικές εξετασεις για να μπει στους ηλεκτρολόγους. Δεν περασε, αλλιως θα σου ειχα περισσοτερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

αφενός ξαναδίνοντας πανελληνιες μου φαινεται ευκολότερη η εισαγωγή σου (δεν εχω τσεκάρει πρόσφατα τις βάσεις με το 10% αλλα παλαιοτερα ήταν στο θεο) αφετέρου, σου δίνει τη δυνατότητα η ίδια η σχολή να περασεις στο πολυτεχνείο (οκ, δεν ειμαι και 100% σιγουρη) αλλα θυμαμαι καλα οτι ενας φιλος απο ευελπίδων εδωσε ειδικές εξετασεις για να μπει στους ηλεκτρολόγους. Δεν περασε, αλλιως θα σου ειχα περισσοτερες λεπτομέρειες.

εάν μπορώ να πάω από τη σχολή σε κάποιο πολυτεχνείο με ειδικές εξετάσεις αλλά χωρίς πανελλήνιες θα ήταν ό,τι καλύτερο..Θα προσπαθήσω να μάθω από κάπου,αλλά αν μπορέσεις να μάθεις και εσύ σίγουρα και να μου πεις θα ήμουν υπόχρεος!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.