Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

τα συγκεκριμένα μαθήματα δεν διδάσκονται στο σύνολο τους στα τμήματα μηχανολογίας των ΤΕΙ αλλά μόνο στο τμήμα ενεργειακής τεχνολογίας στο ΤΕΙ Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα μαθήματα δεν διδάσκονται στο σύνολο τους στα τμήματα μηχανολογίας των ΤΕΙ αλλά μόνο στο τμήμα ενεργειακής τεχνολογίας στο ΤΕΙ Αθηνών.

 

ετσι ακριβώς.γιαυτό είπα οτι δεν γνωρίζω σε αλλες σχολές τι διδάσκεται.για την ενεργειακή τεχνολογία που έχει μια εξιδείκευση στα ενεργειακά είναι παράλογο να μην έχουμε δικαίωμα υπογραφής.

θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πόσοι μηχανολόγοι έχουν πραγματικά πρόβλημα με την υπογραφή φ/β.Πόσοι απο σας έχετε υπογράψει φ/β κανονικά και πόσοι είχατε προβλημα με την ειδικότητα σας?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα σπουδών που αναφέρθηκε είναι το τμήματος Ενεργειακής Τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθήνας, δηλαδή ενός υβριδικού τμήματος που η μηχανολογία και ηλεκτρολογία αποτελούν κατευθύνσεις σπουδών του τμήματος και στον κορμό μαθημάτων συνυπάρχουν μαθήματα και των δύο επιστημών.

 

Όταν οι Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης έγραφαν ότι κάνουν ηλεκτρολογικά μαθήματα και ανάφεραν τα λίγα αυτά μαθήματα που έκαναν, καποιοι τους είπανε (και συμφωνώ μαζί τους) ότι με αυτά τα μαθήματα ηλεκτρολόγος δεν γίνεσαι.

 

Δεν είναι μόνο να διδαχθούμε ηλεκτροτρεχνία, αυτήν την ξέρει και ένας Φυσικός, ούτε αρκεί ένα εξάμηνο Ηλεκτρικών Μηχανών κι ο Φυσικός ξέρει τα βασικά από κινητήρες, γεννήτριες, Μ/Σ, ε και; Ξέρει από ηλεκτρολογικά;

Δείτε την επιστήμη ως ολότητα και όχι ως ξέχωρους τίτλους μαθημάτων.

 

Είδα τα μαθήματα που διδάσκονται οι μηχανολόγοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και είδα τι γνώσεις έχω και εγώ σ΄αυτά. Το είπα και σε προηγούμενο post. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω.

 

Τι να κάνουμε Papos κάποιοι έχουμε αντίθετη άποψη από αυτήν που έχεις εσύ/εσείς, δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

σαν μηχανολογος στην σχολή μου,μεταξύ άλλων είχα τα και εξής μαθήματα:

-ηλεκτροτεχνια

-τεχνικο σχεδιο που το μισο μάθημα αφορούσε ηλεκτρολογικό σχέδιο (και συγκεκριμενα μονογραμικό!!!)

-αναλυση ηλεκτρικών δικτύων

-ηλεκτρικες μηχανές 1

-ηλεκτρικές μηχανές 2

-συστήματα ηλεκτρικών μετρήσεων

-σταθμοι παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας

-ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 1

-ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 2

-διαχείριση ενέργειας

-βελτιστοποίηση ενεργειακών συστημάτων

-οικονομική ανάλυση ενεργειακών συστημάτων

 

 

γιατί λοιπόν να έχω τόσα μαθήματα ηλεκτρολογικών και διαχείρισης ενέργειακών συστημάτων, αφου δεν μπορω να υπογράψω ούτε ένα απλό μονογραμμικό για στέγη?

η ΔΕΗ (τουλάχιστον η δική μας) δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα αφού κατάθεσα κανονικά φάκελο για φ/β σε στέγη.

 

Συνάδελφοι, τα προγράμματα σπουδών ολων των ΤΕΙ Μηχανολογίας έχουν ολα αυτά τα μαθήματα εκτός απο τα: αναλυση ηλεκτρικών δικτύων k ηλεκτρικές μηχανές 2. Εχουν ομως υδροδυναμικές μηχανές οπου γινεται πολύ δουλειά πανω στις γεννήτριες με πειραματα, μετρήσεις κλπ.

 

Το θέμα μας συνάδελφοι είναι να εχουν οι Μηχανολόγοι ΤΕ κάποια βασικά Επ. Δικαιώματα που εχουν κ οι Ηλεκτρολόγοι. Δεν μπορεί με τόσα μαθήματα να μην εχουμε δικαίωμα να υπογράφουμε μια μελέτη pv, ενα μονογραμμικό η μια απλή βεβαίωση αλλαγής ονόματος σε λογαριασμό της ΔΕΗ η για την ηλεκτρικη συνδεση μιας αντλίας κ πόσα άλλα απλά πραγματα. Δεν ειπε κανένας να υπογράφουμε για υποσταθμούς υψηλής τάσης η να εχουμε ίδια δικαιώματα με τους ηλεκτρολόγους.

 

Απλά πράγματα για να μην φαίνομαστε Ουγκάντα!!

Link to comment
Share on other sites

((Όταν οι Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης έγραφαν ότι κάνουν ηλεκτρολογικά μαθήματα και ανάφεραν τα λίγα αυτά μαθήματα που έκαναν, καποιοι τους είπανε (και συμφωνώ μαζί τους) ότι με αυτά τα μαθήματα ηλεκτρολόγος δεν γίνεσαι.

 

Δεν είναι μόνο να διδαχθούμε ηλεκτροτρεχνία, αυτήν την ξέρει και ένας Φυσικός, ούτε αρκεί ένα εξάμηνο Ηλεκτρικών Μηχανών κι ο Φυσικός ξέρει τα βασικά από κινητήρες, γεννήτριες, Μ/Σ, ε και; Ξέρει από ηλεκτρολογικά;

Δείτε την επιστήμη ως ολότητα και όχι ως ξέχωρους τίτλους μαθημάτων.))

 

 

 

Μα δεν είπε κανένας φίλε μου οτι θελουμε να γίνουμε ηλεκτρολόγοι. Μιλάμε για βασικά πράγματα που βλεπουμε καθημερινά στην εργασιά μας κ δεν έχουμε δικαίωμα να υπογράψουμε για αυτά. Την στιγμή μάλιστα που αυτό το δικαίωμα το έχουν απόφοιτοι ΕΠΑΛ κλπ...

 

Εγω τουλάχιστον δεν θέλω να έχω ίδια Επ δικαιωματα με τον ηλεκτρολογο. Αλλα αν δεν μπορω να υπογράψω μια μελέτη pv γιατι μου κάνουν τόσα μαθήματα στις ΑΠΕ (η κ σε αλλους κλάδους), με εργαστήρια, πειράματα, μετρήσεις κλπ???

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess μετά τους ΜΠΔ ξεκίνησες τα ίδια και για τους συναδέλφους ΤΕ.. ασχολήσου με κάνα έλλειμμα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συνιστώ ηρεμία.

Όλοι ξέρουμε ότι είναι άδικο αυτό με τους Μηχανικούς Τ.Ε.

Από εκεί και πέρα δεν έχει νόημα κανένας πόλεμος.

 

@engineer_thess, άστοχα όλα τα επιχειρήματά σου...όχι μόνο από εμένα...μου θυμίζεις τους μάο-μάο...έχουν απορριφθεί από το κοινωνικό σύνολο και αυτοί το χαβά τους...σεβαστή η γνώμη σου μεν...άκυρη δε...

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση στο ερωτημα που εθεσε αυτος που ανοιξε το θεμα εχει δοθει... Οι ηλεκτρολογοι τε εχουν δικαιωμα μεχρι 250 kW. Γιατι το κουραζουμε τοσο με τα ιδια και τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.