Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

George-S2K "ακου με".

Από το όνομα μου καταλαβαίνεις ότι έχω σχέση με το επάγγελμα σου,Κάνει και ο πατέρας μου την ίδια δουλιά με εσένα + τις σιδηροκατασκευες και τον βοήθαγα παντα οταν το σχολείο μου το επετρεπε και ακόμα και σημερα θες απο αγάπη θες απο συνηθεια πηγαινω μαζι του οικοδομη οταν μπορω,οταν ειμαι Ελλαδα...Το θεμα ειναι οτι στον χώρο της οικοδομης σαν μαστορας, αν δεν λερωθεις και δεν ιδρωσεις δεν κανεις τιποτα,ξερεις καλυτερα απο εμενα οτι ορισμενες φορες πρεπει να ματωσουν και τα χερια σου.Στους μηχανικους δεν ειναι ετσι.Πουλανε την γνωση τους για να ζησουν,δεν ειναι κατι χειροπιαστο αμεσα.Οι περισσοτεροι απο τους ιδιωτες εδω η' ζηταν πληροφοριες για παρανομιες η' προσπαθουν να παρουν δωρεαν την λυση για να την εφαρμοσουν μετα με καποιο δικο τους μαστορα η εστω συγκρινουν την γνωμη του μηχανικου τους(η ακομα και του μαστορα τους)με αυτη των μηχανικων εδω...Ειναι συνηθισμένες πονηριες απο αυτες που καθημερινα βλεπεις και εσυ εξω στην Ελλαδα μας πιστευω και που δεν οδηγουν πουθενα παρα μονο στα λάθη του παρελθόντος!Στο εξωτερικο απο αυτα που ειδα μεχρι σημερα, οταν χρειαστηκε να παρθεί μια δευτερη γνωμη τους ειδα να πληρωνουν και να ξαναπληρωνουν για να ειναι σιγουροι.

Πιστευω να εγινα και κατανοητος,εκτιμώ αυτο που κανεις και πραγματικα χαιρομαι που ενας επαγγελματίας του τεχνικου κλαδου μιλαει και γραφει οπως εσυ σε ενα περιβαλλον που ολο ξενες γλωσσες ακους σημερα στην Ελλαδα...

Έλα,τα λέμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι διαφωνώ επί της ουσίας με τους δύο φίλους μηχανικούς saltapida και brasco.

Ελπίζω όμως η διαφωνία μου να μην γίνει αφορμή για κόντρες, έχθρες και αντιπαραθέσεις γιατί πραγματικά δεν έχω καμιά τέτοια πρόθεση.

Θα εκφέρω την άποψη μου όπως εγώ την εκλαμβάνω για το τι συμβαίνει στην οικοδομή και στα φόρουμ.

 

Καταρχάς διαφωνώ με την άποψη ότι ζημιώνονται οι μηχανικοί απαντώντας σε ερωτήματα ιδιωτών στα φόρουμ.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μηχανικός θα χάσει την δουλεία του επειδή απαντάει σε τεχνικά ή επιστημονικά ερωτήματα ιδιωτών….

Αντίθετα πιστεύω ότι πολλές φορές μέσα από τα ερωτήματα των ιδιωτών γεννιούνται ερεθίσματα για συζητήσεις που προσφέρουν στην διάδοση της γνώσης ανεξαιρέτως ειδικότητας.

Σκοπός του φόρουμ είναι η διάδοση της γνώσης….

Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο το επιχείρημα που αναφέρουν κάποιοι φίλοι ότι έχουν ανοίξει τα μάτια πολλών ιδιωτών.

 

Μα υπάρχει περίπτωση κάποιος ιδιώτης να αντικαταστήσει τον μηχανικό;

Και άντε ας δεχτούμε ότι υπάρχει κάποιος πολύ μπασμένος ιδιώτης που μπορεί να το κάνει.

Αυτός είναι η απειλεί;

 

Άμα πάμε με αυτή την λογική και το δει κανείς κυνικά τότε ανταλλάσσοντας απόψεις και γνώση αναμεταξύ σας εσείς οι μηχανικοί ουσιαστικά πουλάτε γνώση στον πλέον ανταγωνιστή σας που είναι ο συνάδερφος….

Ρε παιδιά…

 

Στην τελική σωθήκατε αν περιμένατε αυτές τις δουλειές από το φόρουμ για να επιβιώσετε…

Ξεκαθαρίζω ότι σέβομαι απόλυτα τους μηχανικούς και όχι μόνο…

Έμαθα πολλά πράγματα από αυτούς σε άλλο φόρουμ αλλά και εδώ.

Όπως πιστεύω ότι και αυτοί έμαθαν πράγματα από εμένα.

 

Ο φίλος saltapidas έθεσε το θέμα των ιδιωτών και της κάθε παρανομίας που πράττουν αφήνοντας απέξω τους μηχανικούς αλλά και εμάς τους μαστόρους…

Saltapida δεν ξέρω που δραστηριοποίησε αλλά εδώ στο Ελλάδα (κακώς για μένα) έτσι λειτουργούν τα πράγματα και είμαστε όλοι μας βουτηγμένοι σε ένα σύστημα που λειτουργεί με την λογική του παραλόγου.

Δεν μπορεί να μην το ξέρεις αυτό.

Είπες ότι είπες για την παρανομία του φίλου αλλά φοβάσαι μην θιχτεί ο μηχανικό του που συντελεί στην παρανομία...

Αυτός είναι στο απυρόβλητο;

Τέλος πάντων εγώ πιστεύω ότι έτσι όπως λειτουργεί το σύστημα είμαστε όλοι αναγκασμένοι να ακολουθούμε άλλοι πολύ άλλοι λίγο ανάλογα με της αντοχές και τις αρχές που έχει θέσει ο καθένας για τον εαυτό του.

Η εμπειρία έχοντας γράψει χιλιάδες πόστ σε άλλο φόρουμ με την ιδιότητα του υδραυλικού, που καλός η κακό θεωρείτε σε κάποιες περιπτώσεις περιζήτητος είναι ότι οι δουλείες από τα φόρουμ είναι χάσιμο χρόνου….

Η ανταλλαγή απόψεων με εσάς του μηχανικούς με τεχνίτες αλλά και με ιδιώτες είναι ανεκτίμητης αξίας και αυτή θα μείνει στην ιστορία του φόρουμ.

 

Φιλικά Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διαφωνώ με την άποψη ότι ζημιώνονται οι μηχανικοί απαντώντας σε ερωτήματα ιδιωτών στα φόρουμ.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μηχανικός θα χάσει την δουλεία του επειδή απαντάει σε τεχνικά ή επιστημονικά ερωτήματα ιδιωτών….

Αντίθετα πιστεύω ότι πολλές φορές μέσα από τα ερωτήματα των ιδιωτών γεννιούνται ερεθίσματα για συζητήσεις που προσφέρουν στην διάδοση της γνώσης ανεξαιρέτως ειδικότητας.

Σκοπός του φόρουμ είναι η διάδοση της γνώσης….

 

Φίλε G.,

στα γρήγορα, διότι έχω να πάω και θερινό σινεμά.

Έχεις και δεν έχεις δίκιο.Κοίτα,λοιπόν,αυτό το θέμα και ας μου συγχωρήσει η κα Στεργιοπούλου που την χρησιμοποιώ ως παράδειγμα.

Έχουμε μία τυπική περίπτωση που κάποιος ιδώτης ρωτάει κάτι.Καλώς κάνει και πραγματικά υπήρξε αφορμή για να "ψαχτούμε",αναρωτηθούμε,ξεσκονίσουμε και λίγο τις γνώσεις μας.

Έλα, όμως,που εδώ το γλυκό χαλάει!Πρόσεξε πως αντιμετωπίζει το θέμα ο ιδιώτης.Καταλαβαίνεις ότι αν δεν σώζαμε την κατάσταση,την επόμενη μέρα ο συνάδελφος θα είχε πρόβλημα για κάτι στο οποίο είχε και δίκιο ή τέλος πάντων δεν είναι λάθος.

Είναι πολύ διαφορετικό αν ρωτήσει ένας ιδιώτης "ρε παιδιά τι χαρτιά θα χρειαστώ για να τακτοποιήσω έναν Η/Χ ή πόσο περίπου θα μου κοστίσει;".Σε κάτι τέτοιο δε νομίζω ότι θα αρνιόταν κάποιος από τους συναδέλφους να απαντήσει.

 

Άμα πάμε με αυτή την λογική και το δει κανείς κυνικά τότε ανταλλάσσοντας απόψεις και γνώση αναμεταξύ σας εσείς οι μηχανικοί ουσιαστικά πουλάτε γνώση στον πλέον ανταγωνιστή σας που είναι ο συνάδερφος….

Ρε παιδιά…

 

Πίστεψέ με.Η αληθινή γνώση δεν είναι εδώ μέσα!Υπάρχουν αρκετά θέματα χρήσιμα για την καθημερινότητα,διαδικαστικά δηλαδή,αλλά τα πραγματικά θέματα της επιστήμης είναι μακριά από 'δω.

 

 

Στην τελική σωθήκατε αν περιμένατε αυτές τις δουλειές από το φόρουμ για να επιβιώσετε…

 

Αυτό εννοείται.

 

Άργησα και δε βρίσκω τραπεζάκι πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διαφωνώ με την άποψη ότι ζημιώνονται οι μηχανικοί απαντώντας σε ερωτήματα ιδιωτών στα φόρουμ.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μηχανικός θα χάσει την δουλεία του επειδή απαντάει σε τεχνικά ή επιστημονικά ερωτήματα ιδιωτών….

Zημιωνομαστε.

Διότι αν καθε απορια που εχεις εσυ, μπορεις να την λύσεις μεσω ενος φορουμ, τότε εγώ τι θα κάνω;;

Δεν είναι μόνο η αμοιβη φίλε μου και το ξέρεις.

Αν έρθει ο άλλος στο γραφείο σου να μιλήσετε, εστω και για μια απορία, έστω και χωρίς αμοιβη (διότι για 5-10 λεπτα, $$ δεν παίρνεις) κι εαν μεινει ικανοποιημενος, θα μιλήσει για εσένα σε άλλα 10 άτομα κι αυτα σε άλλα 10 κι ετσι γίνεσαι γνωστος.

 

Αν όμως αυτες οι αποριες λύνονται μέσω νετ, τότε:

α) το παραπάνω γίνεται πολύ πιο δύσκολα και

β) η πληροφορία χάνει την αξία της.

 

Για πες μου, χάνουμε ή όχι;

Αντίθετα πιστεύω ότι πολλές φορές μέσα από τα ερωτήματα των ιδιωτών γεννιούνται ερεθίσματα για συζητήσεις που προσφέρουν στην διάδοση της γνώσης ανεξαιρέτως ειδικότητας.

Δεν διαφωνουμε σε αυτό.

Σκοπός του φόρουμ είναι η διάδοση της γνώσης….
Ας πούμε ναι, αλλά διάδοση της γνώσης προς ποιους;;;

Νόμιζα προς άτομα σχετικά με τον κλάδο... Σε οιονεί πελάτες όμως γιατι;;;

Προσωπικά μου φαίνεται παράλογο το επιχείρημα που αναφέρουν κάποιοι φίλοι ότι έχουν ανοίξει τα μάτια πολλών ιδιωτών.
Ναι; Αν εγώ μάθω 5 πράγματα για την δουλειά σου και είμαι πάνω από το κεφάλι σου, θα σου αρέσει; Θα μπορέσεις να κάνεις καλά την δουλειά σου; Γενικότερα, θα παρεμβάλλομαι στην δουλειά σου ή όχι;
Μα υπάρχει περίπτωση κάποιος ιδιώτης να αντικαταστήσει τον μηχανικό;

Και άντε ας δεχτούμε ότι υπάρχει κάποιος πολύ μπασμένος ιδιώτης που μπορεί να το κάνει.

Αυτός είναι η απειλεί;

Όχι, δεν μπορει να τον αντικαταστήσει. Μπορεί όμως να παρεμβάλλεται όπως είπα παραπάνω, όταν νομίζει πως ξέρει κάτι. Τρανό παράδειγμα οι παλαιοί εργολάβοι που αφαιρούν σίδερα επειδή "αυτοί ξέρουν" και "δεν χρειάζονται τόσα πολλά".

Προσωπικά μου έχει τύχει πελάτης "διαβασμένος" στα μπετά (σκ@τ@ διαβασμένος ήτανε) που επέμενε να προσθέσει κάτι αηδίες και το αποτέλεσμα ήταν χάλια..."εγώ πληρώνω" έλεγε... Μετά έγινε η μ@λ@κί@ και κλαιγότανε...

Μάλλον απο δω μέσα διάβαζε κι αυτός...

Άμα πάμε με αυτή την λογική και το δει κανείς κυνικά τότε ανταλλάσσοντας απόψεις και γνώση αναμεταξύ σας εσείς οι μηχανικοί ουσιαστικά πουλάτε γνώση στον πλέον ανταγωνιστή σας που είναι ο συνάδερφος….

Ρε παιδιά…

Τι "Ρε παιδιά…";;;

Ξέρεις για ποιό λόγο έχουμε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΛΗ εγγεγραμμένα και ποστάρουν μόνο 100-200; Γιατί; Οι υπόλοιποι δεν ξέρουν;

Ή μήπως δεν θέλουν να προσφέρουν και ένας από τους λόγους είναι ο ανταγωνισμός;

Στην τελική σωθήκατε αν περιμένατε αυτές τις δουλειές από το φόρουμ για να επιβιώσετε…

Φυσικά, αλλά μαθαίνω πως αρκετοί ψαρεύουν με δυναμίτη εδώ μέσα και πιάνουν καλές δουλίτσες...

Ο φίλος saltapidas έθεσε το θέμα των ιδιωτών και της κάθε παρανομίας που πράττουν αφήνοντας απέξω τους μηχανικούς αλλά και εμάς τους μαστόρους…

Ποιος σου το είπε οτι αφήνω κάποιον απο έξω;

Πρώτοι εσεις φταίτε για τις παρανομίες, διότι πάρα πολλοί "ανοίγετε τα μάτια" στους ιδιοκτήτες και τους προτείνετε λύσεις και μετά αυτοί τρέχουν.

Είπες ότι είπες για την παρανομία του φίλου αλλά φοβάσαι μην θιχτεί ο μηχανικό του που συντελεί στην παρανομία...

Αυτός είναι στο απυρόβλητο;

α) Εδώ στο Ελλαντα ειμαι κι εγω

β) θα σε παρακαλέσω να μην μου αποδίδεις πράγματα που δεν είπα, όπως κάνεις παραπάνω. Δεν είπα πως φοβαμαι μη θιχθει ο συναδελφος. Αυτό το λές εσύ αυθαίρετα.

γ) είπα πως δεν ασχολούμαστε με παρανομίες

δ) Αφου είσαι κι εσυ στο Ελλαντα, θα έπρεπε να ξέρεις τι εστι επίβλεψη και πως πραγματοποιείται, όπως και εάν ο ιδιοκτήτης θέλει, μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει δίχως ο μηχανικός να ξέρει.

Από την στιγμή που σε αυτό το θέμα ο ιδιώτης δέν είπε "μίλησα με τον μηχανικο μου και ειπαμε να το κλείσουμε" αλλά αναλαμβάνει την ευθύνη μόνος του, τότε, για ποιό λόγο να κατηγορήσω τον μηχανικο;

Η ανταλλαγή απόψεων με εσάς του μηχανικούς με τεχνητές αλλά και με ιδιώτες είναι ανεκτίμητης αξίας και αυτή θα μείνει στην ιστορία του φόρουμ.

Συμφωνώ.

Όμως ξανατονίζω:

Θα βοηθήσουμε τους ιδιώτες σε προβλήματά τους, αλλά όχι σε παρανομίες που θέλουν να κάνουν!

 

ΥΓ. Αν έχεις όρεξη, ψάξε στα ποστ μου τις απαντησεις μου σε θεματα ιδιωτών και θα με καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Saltapida...

Είναι σίγουρο ότι σε κάποια θέματα διαφωνούμε. (Οχι σε όλα.)

Και ξέρεις κάτι....

Σε αυτά που διαφωνούμε διαφωνούμε τόσο που θα πρέπει να γράφουμε ώρες ο ένας στον άλλον χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα βγάλουμε άκρη με τον γραπτό λόγο.

Στο ρε παιδιά για παράδειγμα.... αυτό ακριβός που λες εννοούσα αλλά δεν έπιασες το υπονοούμενο....Τι κόπτεσαι για τους ιδιώτες τότε....

Επίσης δεν μου αρέσει το εσείς και εμείς που γράφεις παραπάνω....

Άμα αρχίσουμε τα εσείς και εμείς απλά την γ........με

Είναι από τα θέματα που μπορεί κάποια στιγμή σε κάποιο τραπέζι πίνοντας έναν καφέ ή ένα ποτό να τα ξεκαθαρίσεις σε 10 λεπτά ενώ μέσα από το φόρουμ υπάρχει ο κίνδυνος αντιπαράθεσης μόνο για την αντιπαράθεση και τα βαριέμαι αυτά....

Για αυτό κρατάω τα λεγόμενα σου κράτα και εσύ τα δικά μου αν θες και έχει ο θεός........

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρχιζω τα "εμεις" και τα "εσεις" φιλε μου...

Θα έπρεπε βέβαια να μιλήσω και για τους συνάδελφους - φυντάνια... Σε αυτο εχω λάθος που δεν το ανέφερα...

Είναι από τα θέματα που μπορεί κάποια στιγμή σε κάποιο τραπέζι πίνοντας έναν καφέ ή ένα ποτό να τα ξεκαθαρίσεις σε 10 λεπτά ενώ μέσα από το φόρουμ ...
Βλέπεις που παντός είδους συζητήσεις είναι προτιμότερο να γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο;;;;;

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το σπίτι, την ιδιοκτησία, την υγεία σου.

Σε ευχαριστώ...

Τελικα γιαυτο ποσταρουν μονο 100-200 ατομα? Δε το ειχα σκεφτει ποτε ετσι ..
Α, δεν ξέρω! Λέω κάτι... Τωρα, είναι σωστο, ειναι λάθος, ας το κρίνει ο καθένας.

Εσένα ποιά είναι η άποψη σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που διάβασα το θέμα με τα σίδερα και χωρίς να σκαμπάζω θέματα δικά σας εκτίμησα ότι είναι από αυτά που λέω εγώ λαβράκια....

 

Τα λαβράκια τα ψαρεύουν λίγοι.....Οι τρελαμένοι.....

 

Την αξία τους όμως την καταλαβαίνουν επίσης λίγοι....Αυτοί που τα ξεκοκαλίζουν. Τρελαμένοι και αυτοί....

 

Τα δοκιμάζουν όλοι......

 

Με έπιασες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πιανω....

 

Φαντάσου ρε φιλε, σε αυτη την περιπτωση, να μην ρωτουσε ο μηχανικος, αλλα ο ιδιοκτητης του σπιτιου...

 

Τι να του έλεγες;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.