Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμοί σε εναλλάκτη θερμότητας


mikemissos

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας οσο αναφορα τους εναλλακτες! Μου ζητηθηκε το εξης..απο τα στοιχεια του πλακοειδη εναλλακτη που εχω(v=18.6-20.5 lt p=6bar t=120 c) κ τις θερμοκρασιες εισοδου και εξοδου των ρευστων να βρω τι ενεργεια χανεται! Μπορει καποιος να με κατατοπισει λίγο διοτι δεν εχω μπορεσει να βρω κατι...ευχαριστω

 

Δεν γράφουμε με κεφαλαία. Παρακαλώ δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

στις βιβλιο της θερμοδυναμικης απο την σχολη σου είμαι σίγουρος ότι έχει πολλά τέτοια παραδείγματα.αν δεν το έχεις γράψε μου το email σου να σου στείλω σε pdf σημειώσεις θερμοδυναμικής που τα λένε αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις τη διαφορα ενθαλπιας απο τους πινακες, με τη ροη μαζας που εχεις θα ξερεις και τι χανεται.

Και αν δεν εχεις πινακες κατεβασε αυτο.http://www.x-eng.com/XSteam_Excel.htm

Μενει να βρεις τη ροη μαζας που εχεις με δεδομενα τα λιτρα και την πιεση που εχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Εφόσον γνωρίζει τις παροχές και τις θερμοκρασίες εισόδου/εξόδου των ρευμάτων (θερμό και ψυχρό) υπολογίζει μέσω του θερμικού ισοζυγίου την θερμική ενέργειά τους. Η διαφορά των δύο ρευμάτων είναι η θερμική ενέργεια του συστήματος που χάθηκε από τα τοιχώματα του εναλλάκτη με το περιβάλλον λόγω διαφορετικής θερμοκρασίας και εξαιτίας της εσωτερικής τριβής της ροής.

Αν η διαφορά είναι μηδενική έχει έναν πολύ καλό θερμικό εναλλάκτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νερού-νερού είναι ο εναλλάκτης?

 

Δώσε τις θερμοκρασίες προς και από, του πρωτεύοντος κυκλώματος, το ίδιο και για το δευτερεύον, τις δύο παροχές και θα στο υπολογίσουμε.

Δεν είναι τίποτα περίπλοκο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.