Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχρη εξαχνωση υγρων


Bz2

Recommended Posts

Στο νημα που αναφερω παραπανω, στο πρωτο μου post εχω βαλει ενα συνδεσμο ενος βιβλιου. Στη σελ.52 λεει πως δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Α, νομίζω οτι καταλαβα πως λειτουργει, ειναι σαν μια σιριγγα που τραβαει το υγρο λογο πιεσεις απλα αντι να τραβαει απλος, το ψεκαζει κιολας, και το ψεκαζει επειδη η τρυπα πολυ μικρη. Σωστα τα λεω?

 

Αμα θες κανε paste το κειμενο απο την σελιδα 52 στο pdf επειδη εγω δεν μπορω να το κατεβασω λογο συνδεσης gprs ευχαριστω.

 

Το σύστημα "αμεσος ψεκασμός" ειναι ποιο απλη κατασκευη απο τον εξαεροτηρα?.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα ωρα για μαθημα....

λοιπον θυμασαι το καταβρεχτηρι του σιδερωματος; λειτουργει οπως και το καρμπυρατερ με 2 διαφορες οτι στο καταβρεχτηρι δημιουργουμε διαφορα πιεσης με την χειροκινητη αντλια και δεν κανουμε μιγμα

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο τιτλος χρειαζομαι να δω πως γινετε η εξα ενος υγρου χωρις να θερμανω το υγρο.

 

Δλδ το υγρο να μην γινει ατμος αλλα να διασκορπιστει σε μικροσκοπικα σοματιδια σαν ατμος.

Και ποιο μικρα σοματιδια απο τα σπρει χειρος. Δλδ να φαινετε σαν ατμος.

 

 

Δηλαδή αν γίνει ατμός θα έχει πρόβλημα η λειτουργία της μηχανής σου;

 

Όπως γνωρίζεις αν έχεις υγρό άζωτο (σημείο βρασμού πολλούς βαθμούς κάτω του μηδενός) και το αφήσεις εκτεθιμένο σε ατμοσφαιρικές συνθήκες αυτό εξατμίζεται. Δηλαδή το υγρό άζωτο αρχίζει να εξατμίζεται γιατί σε αυτές τις νέες συνθήκες πρέπει να είναι αέριο από την φύση του. Δεν ξοδεύεις ενέργεια για την εξάτμισή του αλλά έχεις ήδη ξοδέψει ενέργεια για την υγροποίησή του και τον διαχωρισμό του από τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Δες την Air Liquid που παράγει οξυγόνο, άζωτο, ήλιο, αργό, υδρογόνο, κλπ από τον αέρα.

 

Τώρα αν έχεις ένα αέριο υπό πίεση και περάσει από μια βαλβίδα εκτόνωσης τις περισσότερες φορές το αέριο ψύχεται (φαινόμενο Joule-Thomson) και μερικές φορές θερμαίνεται. Εξαρτάται από την θέση που πραγματοποιείται η μεταβολή σχετικά με την καμπύλη αντιστροφής.

Αν το συμπιέσεις το αέριο συνήθως αυτό θερμαίνεται.

 

Σε περίπτωση που περάσει υγρό μίγμα από μια εκτονωτική βαλβίδα ένα μέρος του υγρού εξατμίζεται και έχουμε διφασική ροή (υγρό-αέριο). Αυτή η ιδιότητα χρησιμοποιείται στην flash distillation για την εξοικονόμηση ενέργειας για τον διαχωρισμό του μίγματος στα συστατικά του από το flash drum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.