Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξένες Γλώσσες


dragonver

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός και επειδή τώρα που έχω λίγο χρόνο να ξεκινήσω μία ξένη γλώσσα.. Έχω το proficiency στα αγγλικά και το Β1 στα γερμανικά και προβληματίζομαι στο ποιά γλώσσα να κάνω; Θα μου πείτε και τις μας ρωτάς εμάς ρε φίλε απλά επειδή όταν τελειώσω τη σχολή σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί να φύγω έξω ποια γλώσσα να μάθαινα; Είμαι ανάμεσα στο να συνεχίσω τα Γερμανικά και να τα τελειοποιήσω ή να ξεκινήσω τα ιταλικά που το έχω και πολύ μεράκι... Θέλω να τις μάθω για τη δουλειά μήπως και μου χρειαστούν. Από ότι ξέρω στη Γερμανία ζητούν αρκετούς μηχανικούς τελευταία. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην Ιταλία. Ή μήπως καμία άλλη; Ευχαριστώ και σορρυ για τις παιδιαρίστικες ερωτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Για εργασία στη Γερμανία θα χρειαστείς C2,εκτός καi αν η εταιρία που θα σε προσλάβει ζητάει κάποιον με άριστη γνώση αγγλικών π.χ. για να δουλέψεις σε ένα εργοτάξιο εκτός συνόρων

Link to comment
Share on other sites

B1 то zertifikat ειναι ? ή το mittel? αν θυμαμαι καλα το mittel ειναι το Β2?

θα σου προτεινα να ανεβασεις τουλαχιστον 1-2 επιπεδα τα γερμανικα κανοντας ταυτοχρονα συνεχως εξασκηση και στα αγγλικα σου γιατι δυστυχως οσο καλα και να τα ξερεις τα ξεχνας τα ατιμα αμα δε τα μιλας

ιταλικα ποτε δε καταλαβα αυτους που πανε και τα μαθαινουν.. να μου λεγες ισπανικα/πορτογαλικα να πω χαλαλι τα μιλανε και νοτια αμερικη

χωρις να γνωριζω αμφιβαλλω κατα ποσο καλυτερα ειναι τα πραγματα στην ιταλια..(ποσο μαλλον σε συγκριση με την "μητερα των μηχανικων-Γερμανια")

οσο αφορα τα γερμανικα ξερω οτι το C2 ειναι παρα πολυ δυσκολο ,αν θυμαμαι καλα τα c1,c2 προυποθετουν να εχεις διαβασει συγκεκριμενα λογοτεχνικα βιβλια ωστε να εξεταστεις και πανω σε αυτα

η αποψη μου ειναι οτι καλυτερα να φτασεις τα γερμανικα σου σε αριστο επιπεδο και ισως αν σε ενδιαφερει να ψαξεις οταν τελιωσεις για καποιο μεταπτυχιακο εκει

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από όσο ξέρω τα C2 πλην των αγγλικών θέλουν και γνώσεις λογοτεχνικές, γεωγραφικές, πολιτισμικές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση στο C2 έχει αλλάξει και δεν έχει να κάνει με ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων.Υπήρχε μια περίοδος παράλληλης εφαρμογής παλιάς και νέας εξέτασης,η οποία τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία υπάρχουν ευκαιρίες για μηχανικούς, όσο στη Γερμανια;

 

dragonver

Τα ιταλικά ειναι μια πανέμομορφη γλώσσα!

Για να δουλεψεις ομως εκει θα πρεπει να δωσεις και να περασεις το esame di stato,δεν ειναι κατι που θα κανουν μονο για εσενα,το δινουν και ολοι οι ιταλοι μολις παρουν το πτυχιο τους.Το θεμα ειναι οτι επειδη δεν σπουδασες στην χώρα τους θα φροντισουν να σε ξεσκονισουν μιας και οι σπουδες στην Ιταλια χρειάζονται σχεδόν πάντα,παρα πολύ περισσότερο χρόνο από τα 5 κανονικά ετη.Ειδικά στα 3 πολυτεχνεία τους τα κριτηρια θα ειναι πολύ υψηλά για να παρεις το τιτλο του ingegnere που θα μπαίνει παντα μπροστά από το ονομα σου ακομα και οταν πας στο περιπτερο της γειτονιας.Αν τελικα το αποφασισεις σου ευχομαι να ιδρώσεις και τελικά να τα καταφερεις.Οι δουλιες τους ειναι πάντα φινετσατες αν και τώρα τελευταία επεσαν,ο cavaliere ομως ανακοινωσε μεγάλα διαθέσιμα ποσά για τα δημόσια εργα που θα παρουν χρόνια να γίνουν.Δεν διστάζουν να ταξιδέψουν στα εργοτάξια του εξωτερικού και εκεί πληρώνονται αρκετά και ξέρω πολύ καλά οτι τώρα τελευταία παρακολουθούν στενά τις εξελίξεις στην Λιβύη:P

Σκεψου και αποφασισε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω τα Ιταλικά τελικά

Μακάρι βέβαια να είχα και άλλα λεφτά να μάθαινα και άλλες γλώσσες αλλά είναι πολλά 1800€ για πτυχίο ιταλικών για έναν φοιτητή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου μεταφέρω το πόσο τυχεροί είναι οι μηχανικοί που γνωρίζουν Γερμανικά (επίπεδο τουλάχιστον C1) και βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην Ελβετία..

 

Δεν άντεξα να μην στο πω αν και το έχεις ήδη αποφασίσει για τα Ιταλικά όπως είπες...!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω τα Ιταλικά τελικά

Μακάρι βέβαια να είχα και άλλα λεφτά να μάθαινα και άλλες γλώσσες αλλά είναι πολλά 1800€ για πτυχίο ιταλικών για έναν φοιτητή!

 

Ρεεεε,

θα στο πω για τελευταία φορά και βάλε το καλά στο μυαλό σου:

Ξεκινώντας τα ιταλικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ,στην ιταλία ως ingegnere δεν θα κανεις απολύτως τίποτα.Η ιδρώνεις η' πατώνεις με αυτούς.Και μαλιστα μιλάω για συνεχόμενη ροή ιδρώτα και για πάντα...

 

και Ακαρα,

και οι ιταλοί της Ελβετίας μια χαρά την έχουν,nessun problema economico!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.