Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Tακτοποίηση Αυθαιρέτων


KPKMP33

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είμαι ιδιοκτήτης και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το πρόστιμο του νέου νόμου για τα αυθαίρετα. Θα παρακαλούσα κάποιον σχετικό να με βοηθήσει.

Εχω οικοδομή , εξ αδιαιρέτου , εκτός σχεδίου , δικαιούται 100 τετραγωνικά κύρια και 100 τετραγωνικά βοηθητική δόμηση (υπόγειο) .

Εχω χτίσει επιπλέον σοφίτα 50 τετραγωνικά.

Η οικοδομή είναι πρώτη κατοικία και τιμή ζώνης είναι τα 600€.

Πόσο είναι το πρόστιμο για να νομιμοποιήσω σοφίτα και υπόγειο;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο νομιμοποιείται και τώρα χωρίς το νόμο των αυθαιρέτων και η σοφίτα τακτοποιείται και τώρα με το Ν3843 που μάλλον έχει φθηνότερα πρόστιμα. Ολα αυτά βέβαια εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια για τα 100 μ2 του ισογείου. Υπάρχει και η δυνατότητα προσθήκης υπογείου. Θα ήταν καλύτερο λοιπόν να συνεννοηθείτε με το μηχανικό σας για να σας εξηγήσει, όλες τις επιλογές που έχετε, γνωρίζοντας και όλο το ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

H οικοδομή έχει άδεια μετά τις 2.7.2009 ( 9/2010 για την ακρίβεια) οπότε δεν εμπίπτω στις διατάξεις του νόμου 3843

Με τον καινούργιο νόμο για τα αυθαίρετα μπορείτε να υπολογίσετε περίπου το πρόστιμο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπολισμός προστίμων από το διαδίκτυο δεν μπορεί να γίνει. Για την αποφυγή παρεξηγήσεων και την καλύτερη δυνατή συμβουλή πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής ο οποίος θα μελετήσει την υφιτάμενη ΟΑ και εν συνεχεία θα προβεί σε αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω αυθαιρετο στο Χαλκουτσι και το ειχαμε ...τακτοποιησει το 1983 με το Νομο Τριτση και ετσι το...σωσαμε!

Τωρα με τη νεα ρυθμιση τακτοποιησης αν δεν την κανω, τι γινεται? Μπορω να το μεταβιβασω (με το νομο Τριτση μπορουσα?) Αν δεν μπορω να μεταβιβασω και αποδημησω εις Κυριον, τι γινεται το αυθαιρετο? και τι επιπτωσεις υπαρχουν? Γνωριζετε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τότε, το δηλώσατε και... το σώσατε (κατά τον αείμνηστο Τρίτση) βεβαίως και μπορείτε να το μεταβιβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

κραταω μια επιφυλαξη αν ολοκληρωσανε την διαδικασια με τον νομο τριτση....πολλοι απλα το δηλωσαν πληρωσαν στην αρχη και μετα ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ετσι νομιζουν πολλοι παρα πολλοι....εχω τωρα στα χερια μου 2 περιπτωσεις για πωληση που οι ανθρωποι δηλωσαν στους νεους αγοραστες οτι ειναι με νομο τριτση....απλα οι δηλωσεις ειχαν γινει.....''τους ειχε πει ο απτερας τους οτι ταχε κανει''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.