Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φρεάτια ύδρευσης δικλείδων , αεροεξαγωγών κ.λ.π.


kalivatsis

Recommended Posts

Έχει κανείς συνάδελφος τα τυπικά φρεάτια (ΥΠΕΧΩΔΕ) ύδρευσης π.χ. δικλείδων , αεροεξαγωγών κ.λ.π. τύπου Α, Β , Γ κ.λ.π.?

Υπάρχουν άρθρα αλλά δεν έχω βρεί τα τυπικά σχέδια. Αν έχει κανείς ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε από όσο ξέρω, το καλύτερο είναι να προσαρμόζεις τα φρεάτιά σου, στις ειδικές απαιτήσεις του κάθε φρεατίου το οποίο πρόκειται να κατασκευάσεις, σε συνάρτηση πάντα βέβαια και με την ειδική συσκευή σου. Άλλο να έχεις χαλυβδοσωλήνα D400, και άλλο HDPE D110... Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κάποια πρότυπα από το ΥΠΕΧΩΔΕ, ούτε έχω υπ' όψιν μου κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι ψάχνω και εγω να βρω τα τυπικά σχέδια κατασκευής των συγκεκριμένων φρεατίων. Με λίγα λόγια και επειδή η απάντηση του sfaxths είναι παντελώς άτοπη (δεν ρώτησε ο συνάδελφος - kalivatsis - πως να κάνει τη δουλειά του), το ζητούμενο είναι τι σοϊ φρεάτια προδιαγράφει η εταιρεία ύδρευσης αποχέτευσης για τα ΔΙΚΑ ΤΗΣ δίκτυα. Το πως προσαρμόζει ο κάθε κατασκευαστής την μελέτη στο κατα περίπτωση έργο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

Επομένως αν κάποιος συνάδελφος έχει τα σχέδια αυτά (από κάποια εργολαβία ή μελέτη ίσως) ας τα ανεβάσει στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, κάπου πρέπει να υπάρχει μια μελέτη πρόχειρη απο ένα εργο ύδρευσης.

 

Θα ψάξω αύριο στο γραφείο και αν υπάρχουν θα στα στείλω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kane

Σε ευχαριστώ θερμά. Θα με εξυπηρετούσε ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου τα στείλεις σήμερα (αύριο το πρωί διεξάγεται σχετικός διαγωνισμός) φυσικά αν έχεις κατι στο γραφείο.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει Kane. Τελικα καταφερα και βρηκα κανα 2 σχεδιακια με τα οποια εκανα τη δουλεια μου (με καποιες παραδοχες και εκτιμησεις βεβαια)!

Παρ' αυτα θελω να εχω στο αρχειο μου την πληρη σειρα των σχεδιων και προδιαγραφων των εργων υδρευσης οπως τα δινει η Εταιρεια Υδρευσης.

 

Αν καποιος συναδελφος μπορεσει να τα ανεβασει θα βοηθουσε πολυ.

 

Παντως συναδελφε σ' ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.